شهرداری مشهد آمادگی ایجاد شغل برای زندانیان آزاد شده را دارد

مشهد- ایرنا- معاون خدمات شهری شهرداری مشهد گفت: این شهرداری آمادگی دارد با برنامه‌ریزی برای تخصیص فضاهایی در بازارها تحت نظارت خود، زمینه اشتغال زندانیان آزاد شده را فراهم کند چرا که با این کار، بسیاری از معضلات اجتماعی و مشکلات در حوزه شهری کاهش می یابد.

مهدی یعقوبی روز سه شنبه در حاشیه جلسه کارگروه وقف ترمیمی در مشهد افزود: از مواردی که در حوزه آسیبهای اجتماعی بسیار حائز اهمیت است فراهم کردن شرایط برای بازگشت دوباره افراد بزهکار و زندانیان آزاد شده به آغوش جامعه است.

وی اضافه کرد: بررسی های صورت گرفته حاکی از آن است که بسیاری از برخوردهای قهری صورت گرفته در مواجهه با جرایم، موثر نبوده است به همین منظور از سال گذشته با راه اندازی دبیرخانه شهر ترمیمی در شهرداری مشهد، ذیل معاونت خدمات شهری و با حمایت شورای اسلامی این شهر تلاش شد تا گامهای موثری در زمینه پیاده سازی عدالت ترمیمی در شهر مشهد برداشته شود.

معاون خدمات شهری شهرداری مشهد گفت: هدف اصلی این دبیرخانه استفاده از روش‌های جایگزین به جای روش های قهری در برخورد با تخلفات است.

یعقوبی افزود: تاکنون افزون بر ۱۴ کارگروه تخصصی ذیل این دبیرخانه شکل گرفته است و رویکرد ما این است که با برنامه‌ریزی‌های درست، بستر تخلفات شهری را کاهش دهیم و بتوانیم با فراهم کردن زیرساخت‌های لازم، شرایطی را مهیا کنیم که مردم برای حل مشکلاتشان به حوزه های قضایی مراجعه نکنند و بتوانند درون خود مجموعه‌ها و با کمک خودشان مشکلاتشان را برطرف کنند.

وی ادامه داد: در همین راستا تاکنون دو شورای حل اختلاف یکی در مجموعه شهرداری و یکی در محله سیس آباد با پیگیری‌های این دبیرخانه و حمایت حوزه قضایی شکل گرفته است و محله سیس آباد به عنوان اولین محله الگو انتخاب شده و سعی داریم با حل معضلات این محله توسط خود اهالی و کاهش بستر تخلفات شهری، الگویی از شهر ترمیمی را در آن پیاده کنیم و آن را به بقیه محلات شهر مشهد و دیگر کلانشهرها تعمیم دهیم.

معاون خدمات شهری شهرداری مشهد گفت: در حوزه آسیب‌های اجتماعی نیز با همکاری و همراهی همه دستگاه‌های اجرایی و نهادهایی نظیر آستان قدس رضوی می توان گام‌های موثری برداشت و راه‌اندازی کمیته مشترک میان همه نهادهای متولی می‌تواند ثمرات خیری برای مشهدالرضا(ع) داشته باشد.

یعقوبی افزود: در حوزه زنان سرپرست خانوار و مشاغل خُرد خانگی نیز با راه‌اندازی جمعه بازار ترنج برای عرضه محصولات خانگی و مصنوعات تولید شده توسط این افراد، در تلاش هستیم تا حمایت مناسبی را از این اقشار آسیب پذیر به عمل آوریم.

رییس کمیسیون حقوقی شورای اسلامی شهر مشهد نیز در این گفت: تجربه نشان داده که با هماهنگی و انعقاد تفاهم نامه مشترک میان دستگاه‌ها و نهادهای مختلف می‌توان بسیاری از معضلات پیش ‌رو را مرتفع کرد.

سید محسن حسینی پویا افزود: شهر ترمیمی، اصطلاح جدیدی است که توسط معاونت خدمات شهری شهرداری مشهد در میان شهرداری های کشور مطرح شده است و یکی از مواردی که می‌توان در قالب  دبیرخانه شهر ترمیمی مشهد به آن نگاه ویژه ای داشت برطرف کردن آسیب‌های اجتماعی است که متاسفانه این روزها به یکی از مشکلات اساسی جوامع تبدیل شده و باید برای حل آن، قدمهای سازنده ای برداشت و همه دستگاههای متولی در کاهش آن سهیم هستند.

در شهر ترمیمی مقررات و قوانین به نحوی طراحی، تدوین و اجرا می‌شود که شهروندان برای گذران امور زندگی مجبور به نقض مقررات و تخلف نمی‌شوند و به نیازهای مشروع و قانونی شهروندان پاسخ منطقی و مشروع داده می‌شود.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha