فلسطین: به گفت و گو با بایدن خارج از چارچوب "معامله قرن" امیدواریم

تهران _ ایرنا _ ریاض المالکی وزیر امور خارجه فلسطین ابراز امیدواری کرد که طرف فلسطینی با دولت بعدی آمریکا به ریاست جو بایدن خارج از چارچوب طرح سازش موسوم به "معامله قرن" گفت و گو کند.

به گزارش ایرنا از تارنمای "قدس پرس" وی در نشست مطبوعاتی با هایکو ماس همتای آلمانی خود در برلین، با ابراز آمادگی برای مذاکره با دولت جدید آمریکا، بر لزوم حل مناقشات تاکید کرد و گفت: انتخاب جو بایدن به عنوان رییس جمهوری آمریکا، دریچه ای جدید برای گفت و گوست و فلسطین هم به دنبال استفاده از این شرایط برای رقم زدن برگ جدیدی از مذاکرات است.

وی افزود: ما می خواهیم با دولت جدید آمریکا در مورد بازگشایی روند مذاکرات و لغو همه تصمیمات سابق آمریکا-مثل انتقال سفارت به بیت المقدس- گفت و گوی آزاد داشته باشیم.

المالکی با بیان اینکه "فلسطین آماده معامله است" گفت: دولت جدید آمریکا به راه حل بین دو کشور اعتقاد دارد.

ژانویه گذشته (دی ماه ۹۸) ، ترامپ طرح سازش موسوم به "معامله قرن" را کلید زد که حق بازگشت پناهندگان فلسطینی به کشورشان و هرگونه چشم انداز برای یک کشور آینده فلسطین را از بین می برد و قدس را تحت کنترل اسرائیل نگه می دارد.

المالکی اقداماتی همچون انتقال سفارت از تل آویو به بیت المقدس، به رسمیت شناختن قدس به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی، تعطیلی دفتر سازمان آزادیبخش فلسطین در واشنگتن و قطع حمایت ملی از فلسطینیان را نمونه ای از سیاست های مغرضانه ترامپ علیه فلسطینیان خواند.  

وی آلمان را دارای نقشی مهم در مسیر گفت و گوها دانست و تاکید کرد که این کشور می تواند راه های از سرگیری مذاکرات فلسطین و رژیم صهیونیستی را پیدا کند.

مذاکرات صلح بین فلسطین و رژیم صهیونیستی با امتناع این رژیم از پذیرش مرزها قبل از جنگ ۱۹۶۷ و توقف فعالیت غیرقانونی شهرک سازی و نیز آزادی بازداشت شدگان قدیمی در سال ۲۰۱۴ متوقف شد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 5 =