تولید نیمی از گازهای کربنی صنایع هوایی توسط ۱ درصد جمعیت جهان

لندن - ایرنا - نتایج تازه‌ترین تحقیقات جدید توسط محققان نشان می‌دهد که نیمی از آلاینده‌های کربنی ناشی از صنایع هواپیمایی در سال ۲۰۱۸میلادی توسط فقط یک درصد جمعیت جهان تولید شده است.

به گزارش روز سه شنبه ایرنا از نشریه گاردین، شرکت های هواپیمایی دو سال پیش درحالی یک صد میلیارد دلار سود کردند که هیچ هزینه‌ای را بابت تولید میلیاردها تن گاز سمی دی‌اکسید کربن و خسارت به محیط زیست پرداخت نکردند.

این گزارش حاکیست فقط ۱۱ درصد جمعیت جهان در همان سال با هواپیما سفر کردند که از این میزان آمریکایی‌ها بیشترین تولید آلایندهای کربنی را در میان کشورهای ثروتمند جهان به خود اختصاص داده‌اند. جمع تولید ضایعات کربنی آمریکا بیشتر از جمع تولید ۱۰ کشور صنعتی جهان از جمله انگلیس، ژاپن، آلمان و استرالیا به‌شمار می‌رود.

یافته‌های محققان بیان‌گر آن است که سفرهای هوایی و مکرر گروهی از ثروتمندان جهان بیشترین تاثیر منفی را بر بحران آب‌وهوایی گذاشته است.

محققان می‌گویند که کاهش ۵۰ درصدی سفرهای هوایی ناشی از بحران شیوع کرونا در سال ۲۰۲۰ فرصتی است که صنایع هواپیمایی متحول شود.

بنابر این گزارش، سهم آلاینده‌های ناشی از صنایع هواپیمایی بر بحران اقلیمی تا پیش از فراگیری کرونا به سرعت در حال افزایش بود، به طوریکه ضایعات کربنی از سال ۲۰۱۳ تا ۲۰۱۸ میلادی ۳۲ درصد افزایش یافت. این در حالیست که شمار پرواز هواپیماها در سال ۲۰۲۰ نصف شده و تا سال ۲۰۲۴ انتظار نمی‌رود که به سطح قبل برگردد.

«استفن گوسلینگ» از دانشگاه لینئوس سوئد و محقق ارشد این گزارش می‌گوید: اگر بخواهیم مشکل تغییرات اقلیمی را حل کنیم باید صنایع هواپیمایی را بازتعریف کنیم؛ از بالا شروع کنیم و سراغ تعداد معدودی از «سوپر تولید کنندگان کربنی» برویم که سهم به سزایی در گرمایش زمین دارند.

وی تصریح کرد: ثروتمندان تاکنون از آزادی بیش از حدی برای طراحی سیاره زمین مطابق با امیال خود برخوردار بوده‌اند. اینک باید از بحران به وجود به عنوان فرصتی برای کاهش سفرهای هوایی استفاده کنیم.

این در حالیست که سازمان جهانی هواشناسی هم هشدار داده که روند تغییرات آب‌وهوایی سریع‌تر شده و کره زمین در ۵ سال گذشته گرم‌ترین دوره خود را سپری کرده است.

این سازمان در گزارشی به نشانه‌ها و تاثیرات شگرف تغییرات آب و هوایی مثل افزایش سطح دریاها، آب شدن یخ‌ها و طوفان‌های شدید اشاره کرد که در ۵ سال مورد نظر شدت بیشتر داشته است.

براساس این گزارش، سال‌های ۲۰۱۵ تا ۲۰۱۹، گرم‌ترین ۵ سال در تاریخ ثبت دمای هوای جهانی از سال ۱۸۵۰ به این سو بوده و تمرکز گازهای گلخانه‌ای در اتمسفر کره زمین به بالاترین سطح خود در تاریخ رسیده است.

گزارش آب و هوایی این سازمان جهانی همچنین تاکید کرد که متوسط دمای جهانی هوا نسبت به دوران پیشاصنعتی ۱.۱ درجه و نسبت به گزارش مشابه این سازمان در سال‌های ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۵ نیز ۰.۲ (دو دهم) درجه افزایش یافته است.

سازمان جهانی هواشناسی هشدار داده که تنها ۱۰ سال دیگر تا نجات زمین و جلوگیری از بروز فاجعه اقلیمی فرصت باقی‌مانده است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 16 =