سلامتی نوزادان را فدای تاریخ تولد رند و زودهنگام نکنیم

کرج – ایرنا – رییس انجمن پزشکان کودک استان البرز با اشاره به برخی باورهای غلط در خصوص تولد فرزندان در تاریخ های رند گفت : نباید سلامت نوزادان را فدای تاریخ تولد رند و عمل جراحی سزارین کنیم.

دکتر محمد زنوزی راد  روز سه شنبه در نشست خبری به مناسبت ۱۷ نوامبرمصادف با ۲۷ آبان روز جهانی نوزادان نارس که در سازمان نظام پزشکی کرج برگزار شد، اظهار داشت: برخی مادران برای تولد فرزندان خود در تاریخ رند اقدام به عمل سزارین قبل از زمان واقعی تولد نوزاد می کنند که با مرگ یا خطرات مختلف برای نوزادان همراه است.

وی با اشاره در پیش بودن روز ۰۹/ ۰۹ / ۱۳۹۹ گفت : مادران نباید به خاطر چنین تاریخی اقدام به زایمان زودهنگام کنند که با مخاطراتی برای جنین و مادران همراه است هرچند که درصد کمی ممکن است تصمیم به چنین کاری بگیرند.

 رییس انجمن پزشکان کودک استان البرز با اشاره به ۱۷ نوامبر روز جهانی نوزادان نارس بیان داشت:  این نامگذاری برای این باور است که پیامی را برسانند  چرا که بر اساس آمارهای جهانی سالانه ۱۵ میلیون نوزاد نارس متولد می شود که یک دهم متوسط زایمان های سالانه دنیا است .

وی ادامه داد: این نارسی بالقوه منشاء بسیاری از خطرهای فوریتی، میان مدت و بلند مدت است که مادر و نوزادان در کوتاه مدت در معرض خطر مرگ قرار می گیرند.

زنوزی راد گفت : دوران جنینی تاثیر بسزایی در سلامتی و یا بیماری نوزادان نارس دارد؛ به طور مثال  اگر نوزاد نارس و یا  کمتر از ۳۷ هفته به دنیا بیاید دچار مشکلات اعضای بدن مانند مغز، قلب، کبد، کلیه ، روان ، کاهش میزان تولید خون و کمبود مواد معدنی ازجمله کلسیم و آهن می شود.

رییس انجمن پزشکان کودک البرز اظهار داشت: هیچ جهان امنی برای انسان در دوران جنینی بهتر و مناسب تر از رحم مادر نیست که برخی افراد با جلو انداختن یک زایمان باعث می شوند که سیستم بدن نوزادان  آسیب ببیند.

وی ادامه داد: در هر ثانیه حدود چهار هزار سلول عصبی در بدن جنین شکل می گیرد که اگر زودهنگام متولد شود به سلامتی او آسیب وارد خواهد شد.

زنوزی راد گفت: بزرگترین شاخص مرگ و میر در کودکان مربوط به سال اول تولد بوده حدود ۸۰ درصد مربوط به ماه اول تولد است ؛  اغلب مرگ و میرهای دوره نوزادی مربوط به نارسی است که اگر جلوی آن را بگیریم در کل مرگ مادر و کودک کاهش می یابد.

رییس انجمن پزشکان کودک استان البرز افزود: بستری نوزادان نارس با هزینه های گزافی برای خانواده ها همراه بوده و باید از این گونه تولد ها جلوگیری کرد.

وی بیان داشت : وزارت بهداشت طی ۲ ماه گذشته براین نکته تاکید داشته که هر گونه سزارین غیر اورژانسی در کشور صورت نگیرد و به لحاظ پزشکی و قانونی مردود است ؛ هیچ فردی نمی تواند برای زایمان عمل سزارین را انتخاب کند چرا که  سزارین برای افرادی است که به لحاظ طبیعی نمی توانند زایمان کنند و مقامات قضایی ، سلامت و سازمان نظام  پزشکی در صورتی که سزارین انتخابی باشد با آن برخورد خواهند کرد.

زنوزی راد گفت : جامعه پزشکی برای این امر دغدغه دارند و به طور حتم مقاومت و تلاش پزشکان این است که مسیر زایمان به صورت طبیعی و بدون عوارض برای مادر و جنین باشد.

وی درخصوص مرگ و میر نوزادان براثر کرونا در استان البرز گفت: طبق بررسی ها طی چند ماه گذشته در کلانشهر کرج هر روز تولد  نوزادان مبتلا به کرونا را داشته ایم اما با تلاش مدافعان سلامت از مرگ آنان جلوگیری شده است.

زنوزی راد درعین حال مرگ مادران کرونایی در حال زایمان را رد نکرد و بیان داشت: جنبه های مراقبتی بالایی برای حفظ جان مادران و نوزادان اتخاذ شده است.

 طبق برخی گزارش ها  سال  گذشته در تاریخ (۰۸/۰۸/ ۱۳۹۸ ) برخی مادران در کشور اقدام به عمل جراحی سزارین زودهنگام برای تولد فرزندانشان در تاریخ رند کردند که  هشدارهای قضایی و وزارت بهداشت را در پی داشت.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 5 =