لغو وابستگی ۳۰۰ هزار یورویی ایران به خارج با تولید آنتی ژن H۵

تهران- ایرنا- رییس سازمان دامپزشکی کشور با اشاره به دستیابی محققان کشور به آنتی ژن H۵ برای رصد ویروس آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان گفت: با تولید این آنتی ژن در کشور به پایش ۳۰۰ هزار تست در سال رسیده‌ایم که موجب لغو وابستگی ۳۰۰ هزار یورویی به خارج شده است.

به گزارش خبرنگار دانشگاه و آموزش، علی‌صفر ماکنعلی روز سه شنبه در مراسم رونمایی از بذر بومی واکسن انفلوانزای فوق حاد پرندگان با اشاره به دستیابی این سازمان به آنتی ژن H۵ برای رصد و پایش ویروس انفلوانزای فوق حاد پرندگان یادآور شد: در گذشته امکان ۱۰ هزار تست در سال را داشتیم ولی با این موفقیت و تولید آنتی ژن به پایش ۳۰۰ هزار تست در سال رسیده‌ایم.

وی افزود: با دستیابی به این موفقیت ایران امن‌ترین کشور برای مهار این بیماری شده است، در حال حاضر ۲۳ کشور از جمله قزاقستان، روسیه و ژاپن درگیر با انفلوانزای فوق حاد پرندگان هستند.

ماکنعلی گفت:‌ پرندگان مهاجر از بندر انزلی وارد کشور می‌شوند که به دلیل انتقال ویروس آنفلوآنزا، صنعت طیور را تحت تاثیر قرار داده به طوری که در سال های گذشته  ۶۰ میلیون قطعه پرنده تلف و خسارات چند هزار میلیاردی به کشور تحمیل شد.

وی با اشاره به مراحل پنجگانه تولید واکسن، اظهار داشت: تاکنون در مسیر تولید مواد اولیه واکسن به طور استاندارد حرکت نکرده بودیم، خوشبختانه ما با همکاری یکی از محققان ایرانی دانشگاه آدلاید استرالیا موفق به تولید بذر بومی واکسن انفلوانزای فوق حاد پرندگان شدیم.

ماکنعلی با اشاره به امضا تفاهم نامه سازمان دامپزشکی با معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوی که امروز  در این مراسم منعقد شد، بیان کرد: با حمایت‌های این معاونت در آینده نزدیک به تولید واکسن‌های مورد نیاز طیور خواهیم رسید و علاوه بر تامین نیاز داخل،  نیازهای کشورهای همسایه را نیز مرتفع خواهیم کرد.

وی گفت: با ورود بخش خصوصی و شرکت های دانش بنیان تا سال ۱۴۰۰ و ۱۴۰۱ کشور توان تولید یکصد میلیون دوز واکسن در سال را خواهد داشت.

امروز مراسم رونمایی از بذر بومی واکسن انفلوآنزای فوق حاد پرندگان با حضور معاون علمی و فناوری ریاست و وزیر جهاد کشاورزی در محل معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری برگزار شد.

علاوه بر بذر واکسن ، محققان به منظور ردیابی ویروس آنفلوانزای فوق حاد پرندگان موفق به تولید آنتی ژن H5 شدند. این محصول تاکنون وارداتی بوده است.

در این مراسم همچنین تفاهم نامه‌ای میان معاونت علمی و سازمان دامپزشکی در راستای توسعه بذر بومی واکسن توسط دانش بنیان ها منعقد شد.

برای تهیه واکسن معمولا از بیماری که اسم آن سویه است، یک بذر گرفته می شود که نقطه اول تولید واکسن است، بذر موجود در فرآیند تولید تبدیل به واکسن می شود.  تاکنون همه بذرها از خارج کشور وارد می شد و این امر برای کشور نوعی وابستگی ایجاد می کرد و بخشی نیز خروج ارز را به همراه داشت، اما با رونمایی از نخستین بذر بومی واکسن آنفلوآنزای پرندگان این وابستگی به نوعی کاهش خواهد یافت.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 3 =

سرخط اخبار دانشگاه و آموزش