دیپلماسی تجاری پاکستان در آستانه سفر عمران‌خان به کابل

اسلام‌آباد - ایرنا - مشاور نخست وزیر پاکستان در امور بازرگانی طی سفر دو روزه به افغانستان، رایزنی‌های گسترده‌ای با مقام‌های سیاسی، پارلمانی و اقتصادی این کشور انجام داد که هدف آن مقدمه سازی جهت بازدید رسمی «عمران‌خان» نخست وزیر پاکستان به کابل عنوان می‌شود.

به گزارش روز سه‌شنبه ایرنا به نقل از منابع رسمی پاکستان، عمران‌خان قرار است روز پنجشنبه ۲۹ آبانماه اولین سفر رسمی خود به افغانستان را انجام دهد.

مشاور نخست وزیر پاکستان در امور بازرگانی و سرمایه‌گذاری روز گذشته با هدف توسعه دیپلماسی تجاری با کشور همسایه راهی کابل شد و علاوه بر مقامات تجاری و بازرگانی افغانستان، با رئیس جمهوری و رئیس شورای عالی مصالحه ملی این کشور دیدار کرد.

به نظر می‌رسد سفر دو روزه "عبدالرزاق داود" به کابل به منظور اطمینان بخشی به افغانستان برای گسترش همکاری‌های دوجانبه تجاری و اقتصادی میان دو کشور به ویژه ایجاد فضای ساز وکار پیش از سفر عمران‌خان به کابل انجام شده است.

وزارت امور بازرگانی پاکستان ساعاتی پیش با صدور بیانیه‌ای از پایان سفر دو روزه سرپرست این وزارتخانه (مشاور نخست وزیر) به‌ کابل خبر داد و اعلام کرد: دیدارهای مهمی میان عبدالرزاق داود با همتای افغان، رئیس جمهوری، رئیس شورای عالی مصالحه ملی، رئیس پارلمان، رئیس بانک افغانستان و مسئولان اتاق‌های بازرگانی انجام شد.

در جریان این سفر هفتمین نشست اداره مشترک تجارت ترانزیت پاکستان و افغانستان پس از ۴ سال توقف مذاکرات، در کابل برگزار و توافق شد که دو کشور برای توسعه تجارت دوجانبه، ترانزیت و دسترسی به بازار آسیای میانه گام‌های هماهنگ بردارند.

سفر آتی عمران‌خان به کابل

رسانه‌های پاکستانی به نقل از منابع دیپلماتیک گزارش دادند: «عمران‌خان» برای بازدید یک روزه رسمی روز پنجشنبه عازم افغانستان می‌شود.

سفر نخست وزیر پاکستان به دعوت اشرف غنی رئیس جمهوری پاکستان انجام می‌شود و این اولین سفر رسمی عمران‌خان به کابل خواهد بود.

نخست وزیر پاکستان قرار است رایزنی‌های مهمی برای تعمیق روابط و همکاری‌های دوجانبه به ویژه جلب اعتماد کابل نسبت به تلاش‌های اسلام‌آباد در جهت کمک به پیشبرد فرآیند صلح افغانستان انجام دهد.

رسانه‌های پاکستان سفر آتی عمران خان به کابل را در نوع خود یک تحول چشمگیر در روابط دو کشور می دانند و می‌گویند: این بازدید پیام واضح اسلام‌آباد به کابل مبنی بر تداوم همکاری برای مشارکت در فرآیند صلح افغانستان، بهبود روابط و پایان دادن به نارضایتی ها میان دو کشور را مخابره می‌کند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 10 =