ایمن‌سازی محور کهک ـ سیرو در استان قم اجرا شد

قم ـ ایرنا ـ رییس اداره ایمنی راه‌ و حریم اداره کل راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای قم گفت: با هزینه‌ای بیش از ۲۰ میلیارد ریال طرح ایمن‌سازی بخشی از محور کهک ـ در سیرو استان قم، با استقرار ۳۰۰ قطعه نیوجرسی مفصلی اجرایی شد.

به گزارش اداره کل راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای قم، جعفر اویسی روز سه شنبه در گفت و گویی افزود: همزمان با هفته ایمنی راه ها (۲۴ تا ۳۰ آبان) به منظور ارتقای سطح ایمنی و کاهش حداکثری حوادث جاده ای، طرح نصب و استقرار نیوجرسی های مفصلی در محور مذکور انجام شد.

وی ادامه داد: محورهای جاده ای بخش کهک به دلیل موقعیت ییلاقی و نیز جاذبه های گردشگری آن، از ترافیک چشمگیری برخوردار است.  

وی اضافه کرد: همچنین بخش کهک به دلیل تنوع باغ ها و محصولات کشاورزی در زمره تولیدکنندگان محصولات باغی راهبردی است که این مهم ضرورت ایمن سازی محورهای آن را دوچندان می گرداند. 

وی درخصوص اجرای طرح استقرار نیوجرسی های مفصلی درحد فاصل کهک ـ سیرو اظهار داشت: به دلیل عریض بودن محور و تجانب کاربری هایی همچون دانشگاه پیام نور، جایگاه سی.ان.جی. و واحدهای مسکن مهر، موجب مخاطراتی برای کاربران جاده ای شده بود.

اویسی خاطرنشان کرد: پس از بازدیدهای میدانی و رایزنی های جمعی، مقرر شد، نسبت به استقرار ۳۰۰ قطعه نیوجرسی مفصلی در رفوژ آن اقدام شود.

وی درخصوص بازه زمانی اجرا و تکمیل این طرح گفت: با عنایت به شروع بارندگی های فصلی، سعی مجریان طرح بر آن است که ان‌شاءالله تا نیمه آذرماه امسال، عملیات نصب واستقرار نیوجرسی های مفصلی در این محور که از مطالبات جدی اهالی و کاربران جاده ای است، به بهره برداری برسد.

وی یاد آور شد: به دلیل ترافیک ترکیبی و چشمگیر محورهای بخش کهک که ضرورت رعایت کامل جوانب ایمنی را دوچندان می کند از تمامی کسانی که از این محور تردد می کنند، درخواست می کنیم تا تعامل و همکاری لازم را با مجریان این طرح داشته باشند.

نیوجرسی های مفصلی به دلیل ساختار سازه ای و همچنین مفاصل اتصالی تعبیه شده در هر یک، در صورت انحراف خودرو از لاین حرکتی و برخورد با آنان، به صورت یکپارچه عمل و از ورود خودرو به باند مخالف جلوگیری می کنند.

استان قم دارای هشت راه مواصلاتی اصلی و چهار راه فرعی است که از جمله آن ها می توان به آزاد راه قم - تهران به طول ۱۳۰ کیلومتر، جاده قدیم قم - تهران، بزرگراه قم - ساوه به طول ۸۷ کیلومتر، جاده قدیم قم - کاشان، آزاد راه قم - کاشان به طول ۱۰۴ کیلومتر، آزاد راه قم - گرمسار به طول ۱۷۳ کیلومتر و بزرگراه قم - سلفچگان - اراک به طول ۱۳۶ کیلومتر اشاره کرد.

بخش کهک در جنوب استان قم قرار دارد و فاصله آن تا شهر قم حدود ۳۰ کیلومتر است، این بخش دارای ۲ دهستان کَهَک و فُردو و ۱۸ روستا می‌باشد. این بخش بر اساس سرشماری عمومی نفوس و مسکن سال ۱۳۹۵، ۲۰ هزار و ۵۸۸ تن جمعیت ثابت دارد که این رقم در روزهای تعطیل به بیش از ۳۰ هزار تن می‌رسد.

استان قم دارای پنج بخش مرکزی، کهک، خلجستان، سلفچگان و جعفرآباد و پنج شهر قم، قنوات، کهک، دستجرد و جعفریه، ۱۰ دهستان و ۳۶۳ آبادی است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 7 =