نخستین ربات شست و شوی لباس در کاشان رونمایی شد

کاشان- ایرنا- نخستین ربات نیمه اتوماتیک شست و شوی لباس در یک واحد صنفی لباس‌شویی کاشان روز سه‌شنبه در آیینی با حضور جمعی از مسئولان این شهرستان رونمایی شد.

به گزارش ایرنا، مالک این واحد صنفی در این زمینه گفت: هفت هزار و ۹۰۰ یورو برای این کار تا کنون هزینه شده است (نزدیک به چهار میلیارد و ۵۰۰ میلیون هزینه ریالی صورت گرفت) که شامل ماشین‌آلات، برخی تاسیسات و ملزومات اداری می‌شود.

حسین عباسی افزود: تعداد کارگران شاغل هم با این اقدام از ۲ نفر در سال گذشته به ۹ نفر در سال‌جاری افزایش پیدا کرده و کار هم از نظر کمی و کیفی حدود ۱.۵ تا ۲ برابر بهبود یافته است.

وی بیان کرد: این روش لباس را سالم نگه می‌دارد و اگر مشتری‌ها در هنگام پوشش مراقب باشند، هیچ آسیبی تا ۱۰ سال به لباس‌ها وارد نخواهد شد و تعداد شست و شو نقشی در خرابی نخواهد داشت.

به گفته وی، برای مصرف آب دستگاه خشک‌شویی با هزینه ۳۰۰ میلیون ریالی چرخه بسته‌ای با تاسیسات تصفیه آب ایجاد شده است که مانند رادیاتور خودرو عمل می‌کند و سالانه دست‌کم ۷۰۰ مترمکعب آب کمتری مصرف می‌شود و در تاسیسات آب‌شویی هم ۳۵ درصد آب کمتری به مصرف می‌رسد.

معاون برنامه‌ریزی و توسعه فرمانداری ویژه کاشان نیز در این آیین گفت: برخلاف تصوری که از ایجاد اشتغال وجود دارد و بیشتر نگاه‌ها به سمت صنایع بزرگ است، اما واحدها و اصناف کوچک نقش مهمی در این زمینه بازی می‌کنند که در نهایت با خطرات کمتر خدمات ویژه‌ای به مردم عرضه می‌شود.

مسعود خاندایی اضافه کرد: اصناف در حوزه اشتغال تا کنون تلاش بسیاری کردند اما مغفول ماندند و حمایتی از آنها نشده است؛ در حالی که درخواست چندانی هم ندارند و تنها در پی برطرف شدن موانع توسعه هستند تا با همان سرمایه‌های اندک، کار خود را ارتقا دهند.

وی با اشاره به اینکه سرمایه‌گذار نیاز به حمایت دارد، بیان کرد: شهرستان کاشان در مسیر پیشرفت قرار گرفته است و مردم ما ظرفیت و لیاقت خدمات بیشتر از اینها را دارند.

معاون برنامه‌ریزی و توسعه فرمانداری ویژه کاشان ادامه داد: این شهرستان در آینده‌ای نه چندان دور با مشکلات کمبود نیروی انسانی ماهر روبه‌رو خواهد شد اما اقدام‌هایی از این دست انجام می‌شود تا با استفاده از فناوری روز و ایجاد ظرفیت جدید در راستای پاسخ به نیازها، مشکلات کمبود نیروی کار برطرف شود.

وی با تاکید بر اینکه واحد واقع در محدوده چهارراه خبرنگار کاشان درخواست تسهیلات بانکی نداشته است، اظهار داشت: اگر درخواستی داشته باشند، با کمال میل آمادگی داریم، کمک کنیم.

خاندایی افزود: حمایت از این کسب و کارها در شرایطی است که با مشکل کمبود منابع آبی در کاشان روبه‌رو هستیم و هر کسی و هر صنفی اجازه ندارد به هر شکلی و به هر میزان که دلش بخواهد، آب مصرف کند؛ بنابراین مشاغل مشابه می‌توانند در مصرف انرژی صرفه‌جویی و در زمان کمتری خدمات را عرضه کنند.

وی با اشاره به ضرورت توسعه سایر واحدهای صنفی مشابه در صورت تمایل، گفت: در کمیسیون نظارت شهرستان با اصلاح یک روند قانونی توانستیم مجوز بدهیم و شرایط را برای چنین سرمایه‌گذارانی که خدمات ویژه‌ای را ارایه می‌دهند، تسهیل کنیم.

معاون برنامه‌ریزی و توسعه فرمانداری ویژه کاشان یادآور شد: بیش از ۱۵ هزار واحد صنفی در شهرستان‌ کاشان زیر پوشش ۵۰ اتحادیه فعال هستند.

شهرستان کاشان با جمعیت بیش از ۳۶۸ هزار نفر در فاصله نزدیک به ۲۰۰ کیلومتری شمال اصفهان واقع است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 2 =