تقاضای پذیرش بیماران کرونا در بیمارستان‌های فارس شتاب دوچندان گرفت

شیراز - ایرنا- در حالی که بیمارستان های مرجع در استان فارس برای پذیرش بیماران کرونا دیگر جایی ندارند شمار بیمارانی که برای پذیرش و بستری شدن به این مراکز مراجعه می‌کنند شتاب دوچندان گرفت.

بر اساس آمارهای موجود در ۲۴ ساعت گذشته در حالی که  ۴۲۳ بیمار جدید در بیمارستان های استان فارس به دلیل دارا بودن علایم کروناویروس بستری شده اند، تنها ۲۷۳ بیمار ترخیص شده و این آمار  بیانگر حجم بالای ورودی و تقاضا برای پذیرش در بیمارستان های استان است.

تعداد بیماران بستری مشکوک و علامت دار   نیز  دراین مدت بر اساس آخرین گزارش ها، هزار و ۹۴۴ بیمار بوده است که از این تعداد، ۳۵۴ بیمار به دلیل وخامت شرایط جسمی، در بخش های  مراقبت های ویژه درمانی خدمات دریافت می کنند.

با سپری شدن  ۹ ماه از روزهای شروع تلخ کرونا، آمار جانباختگان این بیماری در استان فارس از مرز ۲ هزار نفر عبور کرده است، هم اکنون نیز آمار بیماران مشکوک و دارای علامت که در بیمارستان های استان بستری هستند، در مرز ۲ هزار نفر قرار دارد.

مهرزاد لطفی ، رئیس دانشگاه علوم پزشکی شیراز روز سه شنبه در نشست ستاد مدیریت دانشگاهی بیماری کرونا با پیگیری خدمات مراکز ۱۶ ساعته منتخب درمان سرپایی کرونا در استان، بر تلاش برای توسعه فعالیت این مراکز، به ویژه در مناطق پرجمعیت شهر شیراز و با توجه به نقش موثری که در کاهش بار مراجعه به بیمارستان ها داشته اند، تاکید کرد.

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شیراز نیز  از راه اندازی مرکز منتخب درمان سرپایی کرونای «حافظ» در شهر صدرا، از روز شنبه، یکم آذر خبر داد.

عبدالرسول همتی  راه اندازی مرکز منتخب درمان سرپایی کرونا «حافظ» را تلاشی در راستای گسترش مراکز ۱۶ ساعته در استان فارس و تقویت خدمات سرپایی درمان مراجعان و بیماران کووید ۱۹ برشمرد.

وی  با اشاره به افزایش تعداد مراکز ۱۶ ساعته دانشگاه علوم پزشکی شیراز به ۵۳ مرکز در استان افزود: در این راستا تعداد مراکز منتخب درمان سرپایی کرونا در شیراز نیز به ۱۴ مرکز افزایش یافته است که یکی از آخرین مراکز در دست اقدام، مرکز ۱۶ساعته منتخب درمان سرپایی حافظ، واقع در بلوار حافظ شهر صدرا است که ساختمان آن در حال آماده سازی و تجهیز بوده و از روز شنبه، یکم آذر، آغاز به کار می کند.

معاون بهداشت دانشگاه ادامه داد: این مرکز برای خدمت به مردم شهر صدرا، از ساعت هشت صبح تا ۱۴ و ۳۰ دقیقه، فعال بوده و در صورت نیاز، نوبت های کاری آن افزایش می یابد.

دکتر همتی اظهار کرد: در این مرکز پزشک آموزش دیده، پرستار و مراقب سلامت حضور داشته و ضمن انجام معاینه و بررسی شرایط بیماران، خدماتی نظیر نمونه گیری های تشخیصی کرونا، تجویز دارو و تجویز سیتی اسکن به بیماران و مراجعان ارائه می شود.

این مقام مسوول در دانشگاه علوم پزشکی شیراز با بیان اینکه تلاش می شود تا خدمات مراکز ۱۶ ساعته استان از نظر کمی و کیفی توسعه یابد، این امر را اقدامی تاثیرگذار برای کاهش بار مراجعه به بیمارستان ها و بهبود خدمات درمانی برای نجات جان بیماران برشمرد.

به گفته دکتر همتی در حال حاضر مراکز ۱۶ ساعته، روزانه پذیرای بیش از ۲ هزار مراجعه کننده در استان هستند.

وی  یادآور شد: با توجه به وجود ظرفیت مناسب بیمارستان پیوند اعضای بوعلی سینا در شهر صدرا و همکاری این مرکز درمانی بزرگ شیراز با دانشگاه، در طول این مدت خدمات بسیار ارزشمندی در حوزه سرپایی و بستری به شهروندان شهر صدرا به کمک این بیمارستان ارائه شده و با راه اندازی مرکز منتخب درمان سرپایی حافظ، خدمات سرپایی از بستری تفکیک می شود.

از دیروز تا امروز ۲۷ آبان ۱۳۹۹ و بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی، ۱۳ هزار و ۳۵۲ بیمار جدید مبتلا به کرونا در کشور شناسایی شد که سه هزار و ۷۹ نفر از آنها بستری شدند. مجموع بیماران کرونا در کشور به ۷۸۸ هزار و ۴۷۳ نفر رسیده است.

اخبار مرتبط