نظام جامع مدیریت پسماند باید در قزوین پیاده سازی شود

قزوین-ایرنا-استاندار قزوین گفت: نظام جامع مدیریت پسماند باید در استان پیاده‌سازی و محقق شود که برای رسیدن به این مهم باید دستگاه‌های ذیربط و شهرداری‌ها بیش از پیش تلاش کنند.

به گزارش ایرنا، هدایت الله جمالی پور روز سه شنبه در کارگروه پسماند استان قزوین اظهار داشت: همه موضوعات مربوط به مدیریت پسماند و برنامه های مربوط به آن باید در این نظام پیش بینی و مطابق برنامه اجرا شود و در این خصوص باید تجربیات و الگوهای موفق نیز مورد توجه قرار بگیرد.

استاندار قزوین در ادامه تاکید کرد: شهرداری قزوین به عنوان مدیریت شهری بزرگترین و پرجمعیت ترین شهر استان باید در کوتاه مدت اقدامات ویژه ای را در زمینه تفکیک زباله از مبدا انجام دهد تا بدین وسیله پس از انجام امور مقدماتی به طرح اصلی و جامع برسیم.

وی با بیان اینکه شهرداری ها می توانند با مدیریت مناسب پسماند از آلودگی محیط زیست جلوگیری کرده و برای خود درآمدزایی داشته باشند، افزود: هر شهرداری باید یک طرح جامع تفصیلی داشته باشد تا رفتار مدیریتی آن مجموعه در زمینه مدیریت پسماند مشخص شده و براساس آن اقدانات لازم انجام شود.

جمالی پور اضافه کرد: شهرداری قزوین باید متولی سایت دفع زباله محمد آباد شود تا از این طریق این مجموعه یک متولی مشخص پیدا کرده و برای رسیدن به نتیجه مطلوب اقدامات مطالعاتی و برنامه ریزی شده را انجام دهد.

شهرداری قزوین موظف به مدیریت سایت محمدآباد است

دادستان عمومی و انقلاب قزوین نیز در این نشست اظهار داشت: جلسات مختلفی در زمینه پسماند برگزار شده ولی احساس می شود که برنامه ها به کندی پیش می رود و باید اقدامات آنی، کوتاه مدت و بلند مدت در زمینه مدیریت پسماند استان قزوین انجام شود.

محمد قاسمی گفت: در موضوع پسماند نگاه واقع بینانه ای وجود ندارد و تمامی اقدامات مطالعاتی و روی کاغذ است که این مهم مطلوب ارزیابی نمی شود و باید اقدامات عملیاتی در این زمینه انجام شود.

وی با اشاره به اینکه در زمینه تفکیک زباله از مبدا اقدام ویژه ای در قزوین مشاهده نمی شود، افزود:  وضعیت مدیریت سایت محمد آباد از اهمیت بالایی برخوردار است و متولی آن باید مشخص شود که در این رابطه قانون شهرداری را موظف کرده و انتظار می رود از این پس شهرداری قزوین این مهم را دنبال و پیگیری کند.

این مسوول با اشاره به اینکه تمامی شهرداری ها باید هزینه پسماند خود را پرداخت کنند، اضافه کرد: کمیته ای حقوقی باید در زمینه پسماند استان تشکیل شود تا موضوعات و وضعیت حقوقی این موضوع تبیین شود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 11 =