آموزش مهارت‌ زندگی راهکاری برای کاهش طلاق در خرمشهر است

آبادان - ایرنا - معاون استاندار و فرماندار ویژه خرمشهر ترویج و آموزش مهارت‌های زندگی و همبستگی‌ اجتماعی در خانواده را از وظایف مسوولان فرهنگی بیان کرد و گفت: آموزش مهارت‌های زندگی یکی از راهکارهای کاهش آمار طلاق در خرمشهر است.

به گزارش ایرنا محمد حیدری روز سه‌شنبه در نشست شورای فرهنگ عمومی خرمشهر در سرسرای اجتماعات فرمانداری بیان کرد:نهاد خانواده به عنوان یکی از کانون‌های تاثیرگذاری در پیشرفت و توسعه ایران اسلامی، مورد تهاجم فرهنگی قرار گرفته و دشمن استراتژی خود را بر فروپاشی خانواده‌های ایرانی هدف‌گذاری کرده است.

وی تبلیغات در فضای مجازی، در اختیار گذاشتن اینترنت و فیلترشکن‌ رایگان را از ترفندهای دشمن برای ضربه زدن به بنیان خانواده بیان کرد و افزود: دشمن برای رسیدن به اهداف از طریق فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی برای تهی‌کردن باورهای اعتقادی و اسلامی خانواده‌ها، بودجه سنگینی هزینه می‌کند.

فرماندار ویژه خرمشهر افزود: مسوولان فرهنگی برای حفظ سبک زندگی اسلامی و اقتصاد خانواده، تشویق، تعلیم و تربیت اعضای خانواده اهتمام بیشتری داشته باشند تا توطئه‌های دشمن در این زمینه خنثی شود.

وی راه‌اندازی مراکز مشاوره رایگان خانواده را در خرمشهر ضروری دانست و بیان کرد: برگزاری نشست‌های شورای فرهنگ عمومی باید دستاورد داشته باشد که یکی از آنها راه‌اندازی مرکز مشاوره رایگان ویژه خانواده‌های کم‌برخوردار است.

حیدری ادامه داد: باید تلاش کنیم که اختلافات فرهنگی، اخلاقی و سلیقه‌ای تبدیل به نزاع و تنش خانوادگی نشود و هر چه بتوانیم این تفاوت‌ها را تبدیل به فرصت برای زندگی کردن بکنیم موفق عمل کردیم.

وی یک دغدغه مسوولان فرهنگی را مسایل اجتماعی بیان کرد و گفت:  اگر بتوانیم همزمان مسایل اجتماعی شهرستان را بر اساس معرفت و عقل و منطق مدیریت کنیم نه تنها حوزه فرهنگ از آسیب اجتماعی حفظ می‌شود بلکه امنیت عمومی شهرستان را تضمین خواهد شد.

وی افزود: متاسفانه پارسال با وجود اختصاص و جذب اعتبارات مربوط به مسایل اجتماعی در خوزستان، ولی شهرستان خرمشهر به دلیل نداشتن طرح و برنامه هیچ اعتباری جذب نکرد.

امام جمعه خرمشهر نیز شورای فرهنگ عمومی را قانونگذار و بررسی و رصد مشکلات خرمشهر دانست و گفت: پدیده بسیار بدطلاق آسیب‌ جدی به خانواده‌ها وارد می‌کند و برای بررسی دقیق آن باید آمار طلاق و علل و عوامل آن در حرمشهر در اختیار مسوولان قرار گیرد.

حجت الاسلام محمدجواد عادل‌پور تهیه و ارایه آمار پنج سال گذشته و سالیانه طلاق به دبیرخانه شورای فرهنگ عمومی خرمشهر را لازم و ضروری بیان کرد و گفت: مسوولان نسبت به پایش مناطق از نظر طلاق و بررسی علل و عوامل این پدیده و ایجاد مراکز مشاوره رایگان اقدام کنند.

وی افزود: برنامه منسجم و تدوین شده سالیانه برای کاهش تدریجی آمار طلاق توسط مسوولان دستگاه‌های همچون آموزش و پرورش، دادگستری، بهزیستی و کمیته امداد امام خمینی(ره) تهیه و ارایه شود.

رییس اداره بهزیستی خرمشهر نیز در این نشست گفت: از سه هزار و ۳۲۶ خانوار زیر پوشش بهزیستی این شهرستان ۹۴۵ نفر زنان مطلقه هستند.

لیلا هفت‌جوش گفت: در نیمه نخست امسال بیشترین آمار طلاق در خرمشهر به ترتیب مربوط به خیانت، بیکاری، فضای مجازی، کم رنگ شدن ارزش‌ها، آسیب‌های اجتماعی همچون خشونت، دخالت‌ والدین و بستگان زوجین، اعتیاد و فقر فرهنگی بود.

وی افزود: با شیوع ویروس کرونا متاسفانه نتوانستیم کلاس‌های آموزش مهارت‌های زندگی و مشاوره‌ای برای خانواده‌های زیرپوشش بهزیستی برگزار کنیم.

مسوول حوزه علمیه کوثر خرمشهر نیز گفت: از آنجا که آمار طلاق عاطفی در خانواده‌ها بالاست، نتیجه این امر تربیت فرزندانی است که طعم محبت را در کانون خانواده درک نکرده و بنابراین در آینده این افراد نمی‌توانند رابطه عاطفی مناسبی را در رابطه زناشویی خود ایجاد کنند.

مینا فرهنگ‌کیا افزود: لازم است که آموزش و پرورش این کمبود خانواده‌ها را جبران کرده و با برنامه‌های ویژه مشاوره‌ای عاطفه، مدارا، صبر و تحمل را به قشر عظیم دانش آموزان آموزش دهد.

وی مدارس را بستر مناسبی برای آموزش شاخصه‌های سبک زندگی اسلامی و عوامل موثر بر کاهش طلاق از جمله عفاف و حجاب بیان کرد و گفت: صدا و سیما با تولید مجموعه داستانی بومی و با فرهنگ سنتی شهرستان خرمشهر، سبک زندگی اسلامی را به زیباترین شکل نمایش دهد.

پایش مناطق روستایی و حاشیه از جهت طلاق توسط کارشناسان بهزیستی، کمیته امداد امام خمینی(ره) و دادگستری، ایجاد مراکز مشاوره‌ای رایگان و ارایه برنامه برای کاهش پدیده طلاق در خرمشهر از مصوبات این نشست بود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 4 =

سرخط اخبار استان‌ها