پادشاه مغرب: به توافق آتش‌بس با جبهه پولیساریو پایبندیم

تهران-ایرنا- محمد ششم پادشاه مغرب روز سه‌شنبه ضمن تاکید بر پایبندی به توافق آتش‌بس با جبهه جدایی طلب پولیساریو گفت: مغرب در صورت لزوم در برابر هر تهدیدی که امنیت این کشور را به خطر بیندازد، قاطعانه می‌ایستد.

به گزارش خبرگزاری مغرب، کاخ پادشاهی مغرب در بیانیه‌ای اعلام کرد که محمد ششم در تماس تلفنی با آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل متحد درباره تنش‌های اخیر با جبهه پولیساریو در این کشور گفت: مغرب همچنان به طور جدی و قاطع به توافق آتش‌بس با جبهه پولیساریو پایبند است، اما در عین‌حال حق  در چارچوب دفاع شرعی از خود، حق پاسخ‌گویی به هر  تهدیدی که امنیتش را به خطر بیندازند، برای خود محفوظ دارد.

پادشاه مغرب همچنین درباره آخرین تحولات جاری در این کشور به ویژه رویدادهای اخیر در منطقه الکرکارات با دبیرکل سازمان ملل صحبت کرد.

وی با بیان اینکه کشورش به مسئولیت‌های خود در چارچوپ حق مشروعش عمل کرده، گفت: این نخستین‌باری نیست که شبه‌نظامیان پولیساریو تحرکات غیرقابل قبول انجام می‌دهند.

محمد ششم در ادامه تاکید کرد: کشورش همچنان به انجام اقدامات ضروری با هدف برقراری نظم و امنیت و تضمین عبور و مرور امن برای افراد و کالا در منطقه واقع در مرزهای مشترک مغرب با موریتانی ادامه خواهد داد.

پادشاه مغرب همچنین گفت که کشورش از تلاش‌های سازمان ملل در چارچوب روند سیاسی حمایت خواهد داد. این تلاش‌ها باید بر اساس معیارهای مشخص از سرگرفته شود و طرف‌های واقعی در این نزاع منطقه‌ای حضور یابند تا بتوان یک راه‌حل واقعی و قابل تایید در چارچوب حاکمیت پادشاهی مغرب پیدا کرد.

 ابراهیم غالی دبیرکل جبهه پولیساریو روز شنبه از لغو توافق آتش‌بس این گروه با مغرب خبر داد و اعلام کرد که این تصمیم پس از انجام عملیات نظامی مغرب علیه جبهه پولیساریو در منطقه کرکرات واقع در جنوب صحرای غربی اتخاذ شده است.

وزارت امور خارجه مغرب روز جمعه در بیانیه‌ای از آغاز عملیات نیروهای نظامی این کشور علیه جبهه پولیساریو در منطقه الکرکرات واقع در صحرای غربی خبر داد.

مغرب جبهه پولیساریو را متهم کرده که از ۲۱ اکتبر وارد منطقه الکرکرات شدند و از حمل و نقل کالا و مردم در این منطقه جلوگیری می کنند.

صحرای غربی منطقه‌ای است در شمال غرب آفریقا و جنوب کشور مغرب که غنی از ماهی و فسفات است و از زمان پایان استعمار اسپانیا در سال ۱۹۷۴ میلادی در معرض حملات مغرب قرار داشته است. جبهه پولیساریو برای دستیابی به استقلال این منطقه تلاش می‌کند.  

تلاش‌های سازمان ملل برای ایجاد توافق بین مغرب و جبهه پولیساریو  به طور مکرر ناکام مانده است، اما این سازمان در سال ۱۹۹۱ موفق شد بین آن‌ها آتش بس برقرار کند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 7 =