اجرای مثلث توسعه اقتصادی در خراسان رضوی تداوم می‌یابد

مشهد- ایرنا- معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری خراسان رضوی گفت: استاندار جدید نیز معتقد به تداوم اجرای الگوی مثلث توسعه اقتصادی – فرهنگی در استان با محوریت توجه بیشتر به مناطق محروم و روستایی است.

علی رسولیان روز سه‌شنبه در نشستی با مدیران معین‌های منتخب اقتصادی – فرهنگی خراسان رضوی در محل استانداری افزود: در این راستا از کمک نهادهای بزرگ کشور بهره گرفته خواهد شد تا برای اجرای الگوی مثلث توسعه اقتصادی – فرهنگی وارد عمل شوند.

وی با اشاره به توجه ویژه استاندار خراسان رضوی مبنی بر توسعه روستاها به عنوان محوریت اصلی الگوی مثلث توسعه اقتصادی – فرهنگی ادامه داد: ایشان در دورات تصدی استانداری خراسان جنوبی ۶۰۰ روستا در این استان را از نزدیک بازدید و مورد بررسی قرار داده است و در نظر دارد توجه به روستاها در خراسان رضوی را نیز با جدیت آغاز کند.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری خراسان رضوی گفت: الگوی مثلث توسعه اقتصادی – فرهنگی که توسط آقای رزم حسینی برای نخستین بار در استان کرمان اجرا شد، چارچوب و قالب مشخصی نداشت اما این الگو در خراسان رضوی با چارچوبی معین در قالب امضای تفاهم نامه با شرکتهای خصوصی و عمومی به عنوان معین‌های اقتصادی- فرهنگی اجرا شد.

رسولیان افزود: پیش از اجرای الگوی مثلث توسعه اقتصادی – فرهنگی در خراسان رضوی، فعالیتها برای اجرای سیاستهای اقتصاد مقاومتی رهبر معظم انقلاب در استان محدود به دستگاه‌های اجرایی می‌شد و نظر معظم له مبنی بر مردمی کردن اقتصاد در استان اجرا نشده و برای آن الگویی تعریف نشده بود.

وی اضافه کرد: در اجرای الگوی مثلث توسعه اقتصادی – فرهنگی از توان بیش از ۱۰۰ واحد تولیدی استان برای فعال کردن ظرفیتهای بالقوه روستاییان و مناطق محروم بهره گرفته شد و هیچ شرکتی برای ورود به این میدان، تامین منافع شخصی خود را دنبال نکرد.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار خراسان رضوی گفت: پس از انتصاب آقای رزم حسینی به عنوان وزیر صنعت، معدن و تجارت برای تداوم اجرای الگوی مثلث توسعه اقتصادی – فرهنگی، تبدیل نهاد مردمی اقتصاد مقاومتی به یک سازمان مردم نهاد پیگیری شد و به زودی مراحل ثبت آن نهایی خواهد شد.

رسولیان افزود: در سازمان مردم نهاد اقتصاد مقاومتی خراسان رضوی از توان نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی، امامان جمعه، روسای دادگستری و مدیران دستگاه‌های اجرایی برای پیشبرد هدف مردمی کردن اقتصاد بهره گرفته خواهد شد.

وی نسبت به راه‌اندازی کمیته یا کارگروه ستاد تسهیل برای بررسی مشکلات اقتصادی و چالشهای مطرح شده از سوی معین‌های اقتصادی، شورای همفکری برای بررسی ایده‌ها و تبادل نظرات و برپایی نمایشگاهی به منظور ارایه دستاوردهای معین‌های اقتصادی در مشهد اعلام آمادگی کرد.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار خراسان رضوی گفت: در خصوص واکاوی علل ضعف عملکردی برخی شهرستانها در الگوی مثلث توسعه اقتصادی – فرهنگی نشستهایی برگزار می‌شود و موضوع مزبور مورد بررسی قرار می‌گیرد.

رسولیان افزود: فرمانداران و مدیران دستگاه‌های اجرایی موظف به پاسخگویی به معین‌های اقتصادی هستند و در صورتی عدم همکاری آنان با معین‌ها، مراتب باید به استانداری گزارش شود.

وی اضافه کرد: ایجاد شغل برای دولت هزینه زیادی دارد و در جایی که یک فعال اقتصادی تامین هزینه اشتغالزایی را متقبل می‌شود باید با وی نهایت همکاری را در پیشبرد برنامه‌هایش داشت که مصداق عینی آن حضور بنیاد مسکن و امضای تفاهم نامه با بانک توسعه تعاون برای ایجاد کسب و کارهای کوچک در شهرستان باخرز است.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار خراسان رضوی همچنین از اهتمام وزیر صنعت، معدن و تجارت نسبت به تداوم اجرای الگوی مثلث توسعه اقتصادی – فرهنگی و واگذاری بخش مسوولیت‌های اجتماعی این وزارتخانه به دبیر نهاد مردمی اقتصاد مقاومتی استان خبر داد.

دبیر نهاد مردمی اقتصادی مقاومتی خراسان رضوی نیز در این نشست گفت: طی نشستی با وزیر صنعت، معدن و تجارت مقرر شد گسترش دامنه اجرای الگوی مثلث توسعه اقتصادی – فرهنگی در کشور در دو قالب اعلام آمادگی استانداران استانها برای اجرای این طرح و هدفگذاری ۵۰۰ شرکت خصوصی زیر نظر این وزارتخانه برای احیای مسوولیتهای اجتماعی خود در کشور دنبال شود.

علی اکبر لبافی افزود: در صورتی که هر یک از استانها برای اجرای الگوی مثلث توسعه اقتصادی – فرهنگی اعلام آمادگی کنند، نهاد مردمی اقتصاد مقاومتی خراسان رضوی همه تجارب خود در این خصوص را در اختیار آن استانها قرار خواهد داد.

وی ادامه داد: طی چند ماه اخیر چند اقدام اساسی شامل تشکیل ستاد راهبردی معین‌های اقتصادی، راه‌اندازی نظام ارزیابی معین‌های اقتصادی و اجرای مصوبات شورای فرهنگ عمومی توسط نهاد مردمی اقتصاد مقاومتی خراسان رضوی انجام شد.

دبیر نهاد مردمی اقتصادی مقاومتی خراسان رضوی گفت: پس از رفتن آقای رزم حسینی از استانداری خراسان رضوی و ارزیابی اجرای الگوی مثلث توسعه اقتصادی – فرهنگی در استان، کمتر تزلزلی از سوی معینهای اقتصادی برای تداوم اجرای این الگو دیده نشد.

لبافی افزود: تاکنون چهار هزار و ۵۵۹ طرح کسب و کار خُرد و متوسط توسط معین‌های اقتصادی در سامانه این نهاد به ثبت رسیده است که از این تعداد سه هزار و ۲۹۳ طرح از ۱۴۱ معین اقتصادی توسط گروه کارشناسی این نهاد بررسی و تایید شده که از مجموع این طرحها، ۶۵.۶ درصد مربوط به بخش کشاورزی، دامداری و دامپروری است.

وی ادامه داد: در صورت اجرا و بهره برداری کامل از این طرحها ۳۹ هزار و ۱۷۸ فرصت شغلی در خراسان رضوی ایجاد می‌شود.

دبیر نهاد مردمی اقتصاد مقاومتی خراسان رضوی گفت: از منظر فراوانی طرحهای کسب و کار تایید شده توسط نهاد، ۲ هزار و ۴۷۱ طرح، ایجادی، ۲۰۴ طرح، تکمیلی، ۵۳۰ طرح، توسعه‌ای و ۷۸ طرح، دارای ظرفیت خالی است.

لبافی افزود: از مجموع طرحهای کسب و کاری که در سامانه نهاد مردمی اقتصاد مقاومتی خراسان رضوی به ثبت رسیده، هزار و ۸۲۱ طرح آماده بهره برداری شده است.

وی در ارزیابی عملکرد شهرستانهای خراسان رضوی در الگوی مثلث توسعه اقتصادی – فرهنگی استان ادامه داد: دو شهرستان سرخس و کلات ضعیف ترین عملکرد و شهرستانهای درگز، جوین، فیروزه، سبزوار، بردسکن، کاشمر، رشتخوار، تربت حیدریه، صالح آباد بهترین عملکرد در این خصوص را داشته اند.

علیرضا رزم‌حسینی استاندار سابق خراسان رضوی با الگوگیری از تجربه موفق قلعه گنج "طرح مثلث توسعه اقتصادی - فرهنگی" را به عنوان برنامه عملیاتی خود در چارچوب تلاش برای تحقق اقتصاد مقاومتی در خراسان رضوی اعلام و در همین راستا با تقسیم استان به ۱۲ منطقه (بر مبنای شمار حوزه های انتخاباتی) اجرای آن را پیگیری کرد. 

طرح مثلت توسعه اقتصادی - فرهنگی سه ضلع "کارگزاران حکومتی، سرمایه‌گذاران و کارآفرینان و نمایندگان مجلس شورای اسلامی" دارد که ائمه جمعه نیز به عنوان ناظران عالی در درون آن جای دارند و استاندار سابق خراسان رضوی برای اجرای این طرح به همه ۳۱ شهرستان این استان سفر و در همین چارچوب بیش ‌از ۱۰۰ تفاهمنامه اقتصادی را با مسوولان محلی و شرکتهای اقتصادی بخش خصوصی به عنوان "معین اقتصادی" امضا کرد. 
بر این اساس تاکنون با هدف رفع مشکلات اقتصادی به ویژه در روستاها و مناطق کمتر توسعه یافته خراسان رضوی صدها پروژه با سرمایه‌گذاری چندین هزار میلیارد ریال تعریف شده است.

در همین ارتباط نهادی نیز با عنوان "نهاد مردمی اقتصاد مقاومتی" تشکیل و فعال شده که وظایف آن فراهم کردن زمینه انتقال تجارب معینهای اقتصادی، کنترل و نظارت بر پروژه‌ها و عملکرد معینها، پیگیری امور اداری و مشکلات معینهای اقتصادی با نظارت مستقیم فرمانداران است. 

بر اساس مدل مثلث توسعه اقتصادی فرهنگی که اجرای آن از سال ۱۳۹۷ به ابتکار علیرضا رزم‌حسینی استاندار سابق در خراسان رضوی آغاز شد "معین‌های اقتصاد مقاومتی" ارایه آموزش‌های های حوزه کسب و کار، تسهیل سرمایه‌گذاری و توانمندسازی مردم را در مناطق شهری و روستایی و توسعه اقتصادی منطقه بر عهده دارند.

معین‌های اقتصاد مقاومتی همچنین موظف به شناسایی ظرفیت‌های مناطق زیر پوشش، ایجاد بسترهای لازم برای سرمایه‌گذاری بخش خصوصی و اشتغال‌زایی هستند. 

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha