تولید روزانه شیر در ابرکوه تا پایان امسال به ۱۰۵ تن می رسد

یزد- ایرنا - مدیر جهاد کشاورزی ابرکوه با اشاره به اینکه یک واحد پرورش گاوشیری با ظرفیت هزار راس از سوی بخش خصوصی در دست ساخت است ، گفت : با بهره برداری از این واحد تا پایان سال ۹۹ ، تولید روزانه شیر در این شهرستان با ۳۰ تن افزایش به ۱۰۵ تن می رسد.

مهدی غیب‌ الهی عصر سه شنبه در گفت وگو باخبرنگار ایرنا ، افزود: بخش خصوصی برای ساخت این واحد پرورش گاو شیری ، ۵۰۰ میلیارد ریال سرمایه گذاری می کند و زمینه اشتغال ۴۵ نفر در این طرح به طور مستقیم فراهم می شود.

وی با بیان اینکه با وجود مشکلات اقتصادی دامداران شهرستان در تولید فرآورده های دامی تلاش دارند ، خاطرنشان کرد:  در حال حاضر روزانه ۷۵ تن شیر از هشت هزار و ۵۰۰ راس گاو شیری ، تولید و بخشی از آن به سه واحد لبنی شهرستان تحویل می شود. 

ساخت بزرگترین واحد تولید فرآورده های لبنی یزد در ابرکوه

وی با اشاره به تحقق شعار سال جهش تولید و فراهم کردن زنجیره تولید شیر و فرآورده های لبنی ، اظهار کرد: بزرگترین واحد تولید مواد لبنی استان یزد در این شهرستان از سوی بخش خصوصی درحال ساخت است .

این مسوول ادامه داد: این واحد تولیدی در زمینی به مساحت ۲۷ هزار مترمربع با ۹ هزار متر مربع زیربنا با ۹۰ درصد پیشرفت کار در دست ساخت است .

غیب الهی خاطر نشان کرد: این واحد در زمان بهره برداری ۲۰۰ تن شیر را در روز به شیرخشک ، پودر آب‌ پنیر و انواع پنیر فرآوری می کند و زمینه اشتغال ۲۰۰ نفر فراهم می شود.

وی با بیان اینکه هم اکنون روزانه ۴۰ تن شیر تولیدی شهرستان به دیگر نقاط کشور برای تبدیل فرآورده های لبنی عرضه می شود ، تصریح کرد: با تکمیل این  واحد خروج شیر از ابرکوه به صفر می رسد و علاوه بر آن روزانه ۱۰۰ تن شیر تولیدی استان یزد نیز  جذب این واحد می شود.

این مسوول  با بیان اینکه ابرکوه ، ظرفیت هایی بالایی در پرورش گاوشیری با روش‌های نوین برای سرمایه گذاری و دامداری دارد ،  اظهارکرد: سال های گذشته با پرداخت تسهیلات اشتغال به متقاضیان برای طرح های پرورش گاو شیری  و افزایش تولید شیر و فرآورده های لبنی ، این امر تاثیر بسزایی در شکوفایی اقتصادی منطقه داشته است .

مدیر جهاد کشاورزی ابرکوه  ، اضافه کرد: با بهره برداری از این واحدها علاوه بر رونق تولید ، زمینه صادرات فرآورده های لبنی از این شهرستان به کشورهای خارج نیز فراهم می شود.

تولید ۲۵ هزار تن  شیر در ابرکوه 

ابرکوه رتبه سوم تولید محصول دامی استان را در اختیار دارد و سالانه حدود ۴۰ هزار تن فرآورده های دامی شامل پنج هزار و ۵۰۰ تن گوشت مرغ ، یکهزار و ۶۳۰ تن گوشت قرمز ، ۲۵ هزار تن شیرخام، ۲۰ تن عسل و چهار هزار و ۵۰۰ تن تخم مرغ تولید  می کند که ۷۰ درصد آن در بازار سایر استان‌ها و کشورهای حوزه خلیج فارس عرضه می شود.

این میزان تولید حاصل پرورش سه میلیون و ۳۰۰ هزار قطعه جوجه یک روزه در ۷۵ واحد مرغداری ، ۱۵۰ هزار راس گوسفند و بز، هشت هزار و ۵۰۰ راس گاو شیری و بیش از پنج هزار کلنی زنبور عسل است.

مرکز شهرستان ۵۵ هزار نفری ابرکوه در ۱۴۰ کیلومتری جنوب غربی شهر یزد قرار دارد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 6 =