جلسه ۲۴۹ شورای شهر تهران چگونه گذشت؟

تهران- ایرنا- اعضای شورای اسلامی شهر تهران دویست و چهل و نهمین جلسه خود را به بررسی پرونده باغات و قرائت مصوبات کمیسیون نامگذاری شورا اختصاص دادند.

به گزارش ایرنا، اعضای شورای اسلامی شهر تهران روز سه شنبه دویست و چهل و نهمین جلسه خود را به صورت ترکیبی با حضور ۱۲ عضو در صحن شورای شهر و چهار عضو به صورت مجازی، آغاز کردند.


 ۱۳ باغ حفظ شد
اعضای شورای شهر تهران صبح امروز پرونده پلاک ثبتی چندین ملک را در دستور کار قرار دادند و با رای آنها ۱۳ پلاک ثبتی به جهت تعداد درختان باغ تشخیص داده شد.

براین اساس، ‌ اعضا پلاک ثبتی در منطقه ۲۱ در وردآورد به مساحت ۱۹۸۰ متر مربع، پلاک ثبتی واقع در منطقه ۳ در خیابان آفریقا به مساحت ۶۳۲ متر،    پلاک ثبتی واقع در منطقه ۱ به مساحت ۱۲۶۱ متر در میدان درکه و پلاک ثبتی به مساحت یک هزار متر در منطقه سه را باغ تشخیص دادند.

همچنین پلاک ثبتی به مساحت ۱۲۵۰ متر واقع در بلوار فردوس غرب منطقه۵، پلاک ثبتی به مساحت ۱۱۷۵ متری در میدان پونک، پلاک ثبتی به مساحت ۱۱۴۴ متر در منطقه۵، از سوی اعضای شورا به عنوان باغ اعلام شد.

اعضای شورای اسلامی شهر تهران با رأی خود پلاک ثبتی به مساحت ۱۳۲۲ متری در خیابان شریفی منطقه یک تهران، پلاک ثبتی به مساحت ۲۵۲ متر در منطقه۱۸ را باغ تشخیص دادند و پلاک ثبتی به مساحت ۴۶۸۷ متر در خیابان زمزم منطقه۱۷، پلاک ثبتی به مساحت ۱۷۰۹ متر  در میدان ونک منطقه ۳ نیز به عنوان باغ اعلام شد.

همچنین در جلسه امروز،   پلاک ثبتی به مساحت ۴۹۴ متر در شهرک آزادی منطقه ۲۱ و پلاک ثبتی در منطقه۵ به عنوان باغ تشخیص داده شد.

اعضای شورای شهر تهران در ادامه جلسه و پس از بررسی، ۲ پلاک ثبتی به مساحت ۴۰۲۷ متر در خیابان آفریقا منطقه۳ و پلاک ثبتی به مساحت ۵۰۰ متر در شهرک گلستان منطقه ۲۲ را غیرباغ اعلام کردند.

رای شورای سابق را رد نکنیم 
«بهاره آروین» عضو شورای اسلامی شهر تهران در جریان بررسی پرونده باغی که از شورای چهارم رای باغ داشت، اظهار داشت: شورای چهارم به این پلاک ثبتی رای باغ داده است و اگر شورای پنجم به آن رای غیرباغ دهد رای شورای چهارم را نقض کرده است.   
«زهرا نژادبهرام» عضو دیگر شورای اسلامی شهر تهران درباره اینکه اعضای شورای شهر در برخی موارد با نظر کمیسیون شهرسازی و معماری مخالفت می کنند، اظهار داشت: اعضای شورا هر کدام از پرونده ها را که کمیسیون شهرسازی باغ اعلام می کند می پذیرند اما در مواردی که غیر واقعی اعلام می‌شود آن را نمی پذیرند.

«ناهید خداکرمی» عضو دیگر شورای اسلامی شهر تهران در واکنش به رای غیر باغ به برخی پلاکهای ثبتی گفت: وقتی به پلاک ثبتی که پیش از این رای باغ دارد و در معبری کم عرض قرار دارد رای باغ بدهیم منجر به ساخت برج می شود.
«محمد علیخانی» رئیس کمیسیون عمران و حمل و نقل شورای شهر اما بابیان اینکه رای غیر باغ دلیل بر برج سازی نیست، اظهار داشت: وقتی یک ملک مراحل قانونی را در زمان خودش طی کرده و پایان کار نیز دریافت کرده است، پس چرا ما باید افراط در بررسی پرونده‌ها داشته باشیم.

دیوان عدالت اداری نمی‌تواند برای شورا تکلیف تعیین کند
«سید حسن رسولی» عضو دیگر شورای شهر تهران با اشاره به رای دیوان عدالت اداری درباره تشکیل هیات سه نفره برای تعیین تکلیف یک پلاک ثبتی گفت:  در دوره چهارم شورا، پلاک ثبتی خیابان آفریقا باغ تشخیص داده شده است،   بعد پرونده این پلاک ثبتی به دیوان عدالت رفته و گفته‌اند برای تعیین تکلیف آن باید هیات سه نفره تشکیل دهید.

وی افزود: دیوان نمی‌تواند برای شورا تعیین تکلیف کند. شورای چهارم رای به باغ داده است و این پلاک قابل طرح مجدد در صحن نیست.  

رسولی با بیان اینکه گرفتار یک دور تسلسل هستیم گفت:  پیشنهادم این است که بررسی این پلاک از دستور خارج شود.

نامگذاری ۱۲ معبر به نام شعرا

«محمدجواد حق شناس» رئیس کمیسیون نامگذاری شورای اسلامی شهر تهران این نامگذاری ها را پیشنهاد انجمن شاعران ایران عنوان کرد و گفت: این معابر در منطقه ۳ تهران هستند.

بر این اساس و با رای اعضای شورای شهر تهران، خیابان فتح به نام «دکتر طاهره صفارزاده» مفسر و شاعر سرشناس، کوچه شقایق به نام «خسرو احتشامی»،   کوچه یکم با حفظ شماره به نام «م. آزاد» شاعر معاصر،   خیابان دوم با حفظ شماره به نام «شیون فومنی»، خیابان نیلوفر به نام «م. موید» شاعر عاشورایی، خیابان گلچین به نام «گلچین گیلانی»، خیابان یاس به نام «مظاهر مصفا»، خیابان پوریا به نام «ابوالحسن ورزی»،   خیابان پروانه به نام «پرویز ناطق خانلری»،   خیابان فاطمی در منطقه ۳ به نام «پژمان بختیاری»، خیابان امین به نام «هادی رنجی تهرانی» و خیابان گیتی به نام استاد «احمدرضا احمدی» نامگذاری شد.

حق شناس همچنین گفت: تغییر نام خیابان نیایش در کنار وزارت کار با پیشنهاد خانه کار به نام مرحوم ابوالقاسم سرحدی زاده در کمیسیون نامگذاری تصویب شد اما بعد از این تصویب خانواده ایشان مخالفت کردند و فعلا از دستور جلسه حذف شده است.
حق شناس در این باره گفت: درباره نام‌گذاری معبری به نام مریم میرزاخانی نیز پدر خانواده رضایت نداشت، اما این افراد تنها متعلق به خانواده نیستند.

وی ادامه داد : پدر خانواده میرزاخانی با نام‌گذاری معبر مشکل داشت اما پس از رایزنی، یک خانه کودکان کار در منطقه ۱۵ با رضایت خانواده به نام مریم میرزاخانی گذاشته شد.

به گزارش ایرنا، اعضای شورا این نامگذاری را هم تصویب کردند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 11 =

سرخط اخبار استان‌ها