شهردار منطقه ۱۹: مشکلات خلازیل در طرح تفصیلی حل شدنی است

تهران- ایرنا- شهردار منطقه ۱۹ می گوید: در طرح تفصیلی جدید تلاش می کنیم بخشی از مشکلات بازار خلازیل برطرف شود.

به گزارش ایرنا از مرکز ارتباطات و امور بین الملل شهرداری تهران، علی توکلی با اشاره به مشکلات متعدد در بازار خلازیل گفت: بازنگری نشدن طرح تفصیلی سبب شده که پروژه پارک ۱۸۰ هکتاری در منطقه ۱۹ به دلیل تملک نکردن شهرداری، بیش از ۱۲ سال نافرجام باقی بماند و مشکلات بازار خلازیل و ساخت و ساز در پهنه های G در این منطقه لاینحل بماند.

وی افزود: در محدوده منطقه ۱۹ مجموعه پارک ۱۸۰ هکتاری در طرح تفصیلی دیده شده که در طول این سال ها حتی در دورانی که شهرداری به لحاظ مالی با وضعیت مناسبی روبرو بوده نتوانسته است این طرح را اجرا کند.

شهردار منطقه ۱۹ تصریح کرد: عمده ترین معضل، تملک عرصه پارک از مالکین حقیقی و حقوقی در دو بخش کوره ها و موقوقه است که با توجه به بار مالی بالای آن در یک مرحله کوتاه مدت و در این شرایط مالی فعلی شهرداری امکان پذیر نیست و تنها حداکثر تملک که صورت گرفته ورود ۲۰ تا ۳۰ هکتار است و بدین شکل امکان اجرای کامل پارک مهیا نشده است.  

وی با اشاره به مشکلات طرح تفصیلی درباره خلازیل که از نقاط آسیب خیز منطقه ۱۹ است، افزود: از خلازیل در حال حاضر بهره برداری غیر اصولی می شود؛ هرچند این بهره برداری به شکل مناسبی انجام نمی شود اما برای افرادی که در آنجا مشغول به کار هستند به دلیل اجاره نامه هایی که از موقوفه دارند به نوعی احقاق حقانیت به وجود آمده که این مسئله اجرای طرح را با مشکل روبرو می کند.

توکلی ادامه داد: به نظر می رسد بخشی از دلایل تحقق نپذیرفتن طرح تفصیلی در این محدوده به تصمیمات غیرکارشناسی پیشین در شهرداری منطقه بر می گردد، به عنوان مثال در داخل یک کوچه به دو طرف یک زمین جواز داده شده در حالی که پهنه وسط آن دو، فضای سبز است و نمی تواند جواز دریافت کند. که همه این موارد نشان می دهد که باید بازنگری در طرح تفصیلی انجام شود.

وی عمده مشکلات این منطقه را مربوط به پارک ۱۸۰ هکتاری و بخش هایی از ناحیه ۳ که عمدتا موقوفه است دانست و گفت: در حال حاضر به دلیل مشکل در طرح تفصیلی در ناحیه ۳، موقوفه معترض است که شهرداری پهنه عمده زمین ها را فضای سبز دیده و بعضا به ساخت و ساز در همین پهنه ها اقدام و سازه هایی به صورت موقت ایجاد شده که شهرداری مجبور به تخریب آنها می شود. بنابراین بازنگری در طرح تفصیلی در منطقه ۱۹ بسیار ضروری است.  

شهردار منطقه ۱۹ با اشاره به تلاش این منطقه جهت حل ریشه ای موضوع گفت: در سال جاری با هماهنگی معاونت شهرسازی شهرداری تهران نسبت به اخذ مشاور جهت بازنگری در طرح تفصیلی محدوده و خصوصاً محدوده پارک اقدام کردیم که امیدواریم با انجام این موضوع بخشی از مشکلات مرتفع شود.

بانک جوایز دانش آموزی در منطقه ۱۹ فعال می شود
همچنین معاون اجتماعی و فرهنگی شهردار منطقه ۱۹ اعلام کرد: بانک جوایز دانش آموزی در قالب سامانه صد آفرین از آذرماه در منطقه ۱۹ فعال می شود.

مهدی بصیری در این باره گفت: این طرح ویژه دانش آموزان مدارس  ابتدایی منطقه و با هدف تشویق دانش آموزان و ترغیب آن ها به یادگیری بیشتر از ابتدای آذرماه در این منطقه آغاز می شود.

وی با اشاره به تغییر شیوه نامه های آموزشی و ارائه آموزش های غیر حضوری به دانش آموزان بیان کرد: در همین راستا طرح صدآفرین توسط اداره آموزش های شهروندی و  با  مشارکت مرکز خلاقیت های کودکان و نوجوانان به صورت اهدای کارت صد آفرین به دانش آموزان و همچنین ارسال جوایز متنوع به نشانی محل سکونت آنان طراحی شده است.  

به گفته بصیری این طرح همچنین اهمیت بسزایی در افزایش روحیه نشاط دانش آموزان در محیط های آموزشی اعم از خانه و مدرسه، تشویق به یادگیری بیشتر دارد ضمن اینکه از طریق این سامانه آموزش هایی نیز درخصوص راهکارهای بهداشت فردی و جمعی به دانش آموزان و انجام فعالیت های پیشگیرانه در شرایط کرونایی ارائه می شود.

وی خاطرنشان کرد: شهروندان می توانند به منظور آشنایی بیشتر با نحوه اجرای این طرح، شرایط و فعالیت های تعریف شده برای اخذ کارت امتیاز و همچنین اطلاع از بانک جوایزی دانش آموزی به سایت ۱۰۰afarin.ir  مراجعه کنند.

منطقه ۱۹ شهرداری تهران با وسعت  ۸۹ کیلومتر مربع در جنوب شهر تهران واقع شده که با مناطق ۱۶، ۱۷، ۱۸ و ۲۰ همجوار است.

این منطقه از شمال به اتوبان جوانه، از جنوب به اتوبان آزادگان، از شرق به اتوبان نواب، خیابان بهمنیار و از غرب به اتوبان آیت الله سعیدی محدود می‌شود؛ ‌ منطقه ۱۹ تهران از بافتی قدیمی برخوردار است و شامل محله‌های متعددی می‌باشد.

منطقه ۱۹ دارای ۵ ناحیه و ۱۲ محله است که خانی آباد نو، شهرک شریعتی، عبدل آباد، نعمت آباد، صالح آباد، دولتخواه، شهرک احمدیه و شهرک بخارائی از جمله محلات این منطقه است.

همچنین کوره‌های آجر پزی، میدان تره‌بار مرکزی شهر تهران، بهشت زهرا، مرقد مطهر امام راحل (ره)، مرکز خرید و فروش  همگانی خودرو از مکان های شاخص در این منطقه است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 7 =