انتقاد مجمع عمومی از شورای امنیت به‌دلیل ناکامی در انجام وظایف

تهران – ایرنا – «ولکان بزکر» رئیس مجمع عمومی سازمان ملل از شورای امنیت انتقاد کرد و گفت که این نهاد در پاسخ به بزرگترین چالش‌های جهان به‌دلیل منافع رقابتی، ناکام مانده است.

به گزارش روز سه شنبه ایرنا به نقل از خبرگزاری فرانسه، بزکر که یک دیپلمات ترکیه ای است، در بحث و تبادل نظری درمورد اصلاح این نهاد افزود: شورای امنیت در فرصت های بسیاری در انجام مسئولیت هایش در زمینه حفظ امنیت و صلح بین المللی شکست خورده است.

وی گفت: منافع رقابتی در میان اعضای این شورا و استفاده مکرر از حق وتو در آن، تاثیرگذاری شورای امنیت را محدود کرده است و حتی در برخی از مهمترین بحران های انسانی، نمی تواند پاسخی کافی و به موقع ارائه دهد.

انتقادها از شورای امنیت که طی دهه ها شاهد اصلاحات نبوده، افزایش یافته است. امانوئل مکرون رئیس جمهوری فرانسه به تازگی گفت که این شورا دیگر راهکارهای مفیدی فراهم نمی کند.

همچنین رئیس مجمع عمومی سازمان ملل تصریح  کرد که اصلاح شورای امنیت، امری اجتناب ناپذیر است که چالش برانگیز و ضروری است.

براساس این گزارش، از زمان شیوع ویروس کرونا در جهان، شورای امنیت جلسات اندکی درمورد این بحران تشکیل داده است.

بیش از سه ماه در این شورا طول کشید تا اختلاف بین آمریکا و چین برای تصویب قطعنامه ای برای همکاری بین المللی بیشتر و حمایت از درخواست دبیرکل سازمان ملل برای آتش بس در کشورهای جنگ زده به منظور مقابله با کووید – ۱۹ از میان برداشته شود.

در همین حال، ۱۹۳ عضو سازمان ملل در جریان نشست مربوط به اصلاح شورای امنیت، درمورد حق وتو، گسترش این مجمع و توازن منطقه ای اش بحث و گفت و گو کردند.

شورای امنیت که می تواند در مورد تحریم های بین المللی  و استفاده از زور تصمیم گیری کند، ۱۵ عضو دارد. این شورا علاوه بر پنج عضو دائم، ۱۰ عضو غیردائم دارد که برای دوره دو ساله انتخاب می شوند.

آلمان به همراه برزیل، ژاپن و هند نامزد یک کرسی دائم دیگر در شورای امنیت است. آفریقا نیز دو کرسی در این شورا می خواهد، اما هنوز در مورد کشورهایی که باید این کرسی ها را تصاحب کنند، به توافق نرسیده است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 4 =