بانک‌ها با سختگیری روستائیان را از نوسازی بافت فرسوده پشیمان نکنند

تهران- ایرنا- فرماندار ورامین گفت: دولت تسهیلات ویژه‌ای را برای نوسازی و مقاوم‌سازی بافت فرسوده روستایی درنظر گرفته ولی سخت‌گیری بانک‌ها روستائیان را از دریافت این تسهیلات و نوسازی منازل فرسوده پشیمان می‌کند.

«حسین کاغذلو» روز سه‌شنبه در جلسه بررسی وضعیت نوسازی بافت فرسوده روستایی که با حضور مسوولان بنیاد مسکن استان تهران و بانک‌های عامل در فرمانداری ورامین برگزار شد، اظهار کرد: بر اساس آخرین آمار سرشماری روستایی، ۶۵ درصد از بافت روستایی شهرستان ورامین فرسوده و نیاز به بازسازی و مقاوم‌سازی دارد.

وی گفت: دولت به منظور نوسازی و مقاوم سازی منازل فرسوده روستایی تسهیلات ویژه از جمله ۸ میلیون تومان بلاعوض بابت تخریب، ۱۵ میلیون تومان قرض الحسنه و ۵۰ میلیون تومان وام ارزان قیمت ۵ درصد با بازپرداخت ۱۵ ساله در نظر گرفته تا روستائیان به این امر ترغیب شوند.

وی افزود: با همکاری سپاه پاسداران و کمک ۱۵ میلیون تومانی بلاعوض، شرایط بسیار مناسبی برای تخریب و بازسازی خانه‌های فرسوده مناطق روستایی فراهم شده که باید از این امکان به درستی بهره برد.

کاغذلو تصریح کرد: دولت شرایط را برای نوسازی بافت فرسوده روستایی تسهیل کرده ولی عدم همکاری بانک‌های عامل و سخت‌گیری به متقاضیان باعث می‌شود تا بسیاری از روستائیان از نوسازی منزل فرسوده خود پشیمان شده و در همان خانه سستی که با یک زلزله فرو می‌ریزد، زندگی کند.

وی افزود: این که در هر زلزله رخ داده منازل مسکونی فرسوده تخریب و تعدادی از هموطنان جان خود را از دست می‌دهند به دلیل فرسودگی منازلی است که با وجود تمامی تلاش‌های صورت گرفته از سوی دولت و به دلیل برخی از ناهماهنگی‌ها همچنان فرسوده باقی مانده است.

فرماندار ورامین تأکید کرد: این که شرایط دریافت وام باید بر اساس قانون صورت گیرد، الزامی است که همگان به آن باید عمل کنند ولی قطعا قانونگذار شیوه‌هایی از جمله ضمانت زنجیره‌ای را برای روستائیان در نظر گرفته تا بتوان در یک منطقه، تعداد زیادی از منازل فرسوده را با استفاده از تسهیلات ویژه نوسازی کرد.

وی تصریح کرد: بانک‌هایی که تاکنون به پرونده‌های ارسال شده از سوی بنیاد مسکن ترتیب اثر نداده‌اند یک ماه فرصت دارند تا نسبت به تعیین تکلیف ارائه تسهیلات به متقضاضیان اقدام کنند.

کاغذلو افزود: از سال گذشته تاکنون برای نوسازی ۷۴ منزل روستایی پرونده تشکیل و به بانک‌های عامل از جمله سپه، ملی و مسکن ارسال شده که از این تعداد ۴۱ پرونده همچنان بلاتکلیف است.

ورامین با دو بخش مرکزی و جوادآباد و ۳۰۰ هزار نفر جمعیت در ۳۵ کیلومتری جنوب‌شرق تهران واقع است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 7 =

سرخط اخبار استان‌ها