نسخه الکترونیک با هماهنگی جامعه پزشکی اجرا می‌شود

تهران - ایرنا - مدیرعامل سازمان تأمین اجتماعی گفت: جامعه پزشکی محور برنامه نسخه الکترونیک است و این طرح با هماهنگی جامعه پزشکی و با هدف ترغیب پزشکان برای استفاده از سامانه نسخه الکترونیک اجرا می‌شود.

به گزارش روز سه‌شنبه ایرنا از اداره کل روابط عمومی سازمان تأمین اجتماعی، مصطفی سالاری در جلسه‌ با رئیس سازمان نظام پزشکی که با مشارکت اعضای نظام پزشکی سراسر کشور به صورت ویدئو کنفرانس برگزار شد، اظهار داشت: اجرای موفق نسخه الکترونیک با همکاری نظام پزشکی و جامعه پزشکی کشور قابل اجرا و نیازمند تعامل تامین اجتماعی و نظام پزشکی است.

وی با بیان این که تجهیزات نرم‌افزاری و سخت‌افزاری مورد نیاز اجرای برنامه نسخه الکترونیک نیز توسط سازمان تأمین اجتماعی تهیه شده است، ادامه داد: تهیه تجهیزات گام اول استقرار این برنامه است و کار اصلی برای تکمیل این سامانه آغاز شده و در این مرحله نیازمند همکاری جامعه پزشکی است.

سالاری با تأکید بر این که تأمین اجتماعی دغدغه‌ جامعه پزشکی جهت استقرار این را برطرف می‌کند، افزود: موضوع مهم در اجرای این طرح، اختیاری بودن استفاده از سامانه نسخه الکترونیک تأمین اجتماعی است و پزشکان اجبار و الزامی برای این برنامه نخواهند داشت.

وی ادامه داد: برنامه اصولی سازمان تأمین اجتماعی ترغیب و تشویق پزشکان برای استفاده از سامانه نسخه الکترونیک است و بنابراین ۹۵ درصد سهم سازمان تأمین اجتماعی از هزینه ویزیت برای پزشکان دارای امضای الکترونیک به روز و برای سایر پزشکان ۸۰ درصد سهم سازمان به روز پرداخت می‌شود.

مدیرعامل سازمان تأمین اجتماعی با بیان این که استفاده پزشکان از سامانه نسخه الکترونیک موجب تسهیل و تسریع در پرداخت مطالبات پزشکان و داروخانه‌ها می‌شود، گفت: تاخیر ۱۲ تا ۱۸ ماهه پرداخت مطالبات پزشکان و دارخانه‌ها که تا سال ۹۸ وجود داشت، در حال حاضر وصول و پرداخت‌ها مطابق روال قانون و پیش از اتمام مهلت قانونی انجام می‌شود و اکنون مطالبات مربوط به شهریور در حال پرداخت است.

به گفته سالاری، اسناد پزشکی با استفاده از سامانه نسخه الکترونیک سبب تحول اساسی در پرداخت مطالبات خواهد بود.

وی در ادامه بر رفع دغدغه‌های پزشکان و سایر مراکز درمانی طرف قرارداد با سازمان تأمین اجتماعی تأکید کرد و گفت: امکان اتصال سامانه‌‎های متعدد اعم از سامانه‌های مورد استفاده بیمه‌ها و سامانه‌های داروخانه و مراکز درمانی به سامانه نسخه الکترونیک سازمان تأمین اجتماعی فراهم شده است.

مدیرعامل سازمان تأمین اجتماعی همچنین بر لزوم تداوم و توسعه همکاری‌ها با سازمان نظام پزشکی تأکید کرد و گفت: تامین اجتماعی درباره سایر مسائل مرتبط با جامعه پزشکی نیز آماده تعامل گسترده با جامعه پزشکی است، که بی‌شک موجب خدمت‌رسانی بهتر به جامعه می‌شود.

محمدرضا ظفرقندی، رئیس سازمان نظام پزشکی نیز در این جلسه ضمن تقدیر از نگرش مثبت مصطفی سالاری برای استقرار سامانه نسخه الکترونیک گفت: حذف نسخه‌های کاغذی و استفاده از سامانه نسخه الکترونیک تحولی بنیادین است که باید به صورت تدریجی و توام با فرهنگ‌سازی و ارائه مشوق‌های معنادار به جامعه هدف اجرا شود.

وی با بیان این که براساس اسناد بالادستی و قوانین مصوب، نسخه الکترونیک و پرونده الکترونیک سلامت باید اجرا شود، ادامه داد: اولویت اصلی سازمان اقدامات تشویقی و اختیاری بودن اجرای برنامه و پیشرفت تدریجی کار است و نیاز همکاران در توسعه این برنامه مورد توجه قرا گرفته و درباره تامین تجهیزات و آموزش‌های موردنیاز هم باید اقدام شود.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 8 =