۲ مرکز غربالگری جدید در کاشان راه‌اندازی می‌شود

کاشان- ایرنا- رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی کاشان با اشاره اینکه نمودارها نشان از افزایش مراجعان کرونایی آبان‌ماه دارد که در حال رسیدن به آمار اسفند است، گفت: با توجه به این شرایط ۲ مرکز غربالگری همین روزها در منطقه راه‌اندازی می‌شود.

به گزارش ایرنا، سید علیرضا مروجی روز سه‌شنبه در نشست ستاد استانی مقابله با کرونا با اشاره آمارهای مرتبط با شیوع ویروس کرونا افزود: همچنین دستگاه‌های پی‌سی‌آر را ۲ برابر می‌کنیم و از بخش خصوصی هم کمک می‌گیریم تا سرعت و تعداد نمونه‌ها را افزایش دهیم.

وی تشریح کرد: اگر به زبان آمار و ارقام بخواهیم حساب کنیم، از هر ۱۰۰ هزار نفر جمعیت منطقه، یک هزار و ۷۷۸ نفر به عنوان مبتلایان بیماری‌های حاد تنفسی تلقی شدند که در مجموع ۴۲ درصد آنها مثبت بوده است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی کاشان اضافه کرد: هفته ۳۵ بروز اپیدمی آمارها بر اساس شاخص بستری به ازای هر ۱۰۰ هزار نفر در کشور و استان ۱۷ اما در منطقه کاشان با در نظر گرفتن جمعیت، این عدد ۶۴ بوده است.

وی این آمار را به مثابه قله کوه یخی برشمرد و بیان کرد: این آمار سوای افرادی است که در خانه تحت درمان قرار دارند، عده‌ای که هنوز مراجعه نکردند و یا در مرحله نهفتگی بیماری هستند.

مروجی با اشاره به نمونه‌گیری از موارد مشکوک اظهار داشت: نزدیک به پنج هزار مورد از نمونه‌های گرفته شده مثبت بوده که برابر ۳۹ درصد است و روند افزایشی ۲ برابری را در آبان‌ماه شاهد هستیم.

وی تصریح کرد: ظرفیت همه بیمارستان‌های منطقه کاشان تکمیل است و سالن ورزشی بیمارستان شهید بهشتی نیز بر این اساس با ۸۰ تخت تجهیز و آماده شده است.

تغییر الگوی ابتلای شهروندان

رئیس دانشگاه علوم پزشکی کاشان ادامه داد: بررسی آمارها نشان می‌دهد که بیشتر بیماران در اسفند سال گذشته مرد بودند اما اکنون ۴۸ درصد بانوان هستند که نشان می‌دهد الگوی ابتلا به سمت خانوادگی می‌رود.

وی افزود: اسفندماه تعداد مراجعان زیاد بود ولی بیمار بدحال زیادی نداشتیم اما الان تعداد بیماران بدحال بیشتری داریم و بیماران با شرایط بهتر در خانه تحت درمان قرار می‌گیرند.

مروجی در مورد متوفیان نیز گفت: تعداد فوتی‌ها روند ملایمی دارد، به طوری که تنها در یک روز ۱۱ نفر فوتی داشتیم و در سایر اوقات این آمار زیر ۱۰ نفر بوده است.

وی با اینکه ۸۳ درصد فوتی‌ها از نظر ابتلا به کرونا مثبت هستند، اضافه کرد: آمار فوتی‌ها از نظر میانه و میانگین سنی حدود ۷۱ سال است، اگر چه در سنین پایین‌تر هم داشتیم اما بیشتر موارد شامل مبتلایان به بیماری‌های زمینه‌ای بوده است.

آران و بیدگلی‌ها، بی‌خیال کرونا

رئیس دانشگاه علوم پزشکی کاشان تصریح کرد: با توجه به اینکه در دوره‌ای وضعیت آران و بیدگل از نظر شیوع ویروس کرونا سفید اعلام می‌شد، این امر موجب بی‌خیالی مردم و حتی مسئولان در این شهرستان شده بود که با پیگیری‌های صورت گرفته، امید می‌رود شاهد نتیجه بهتری باشیم چرا که کاشان و آران و بیدگل یکی هستند و تنها یک خط راه‌آهن آنها را از هم جدا کرده است.

وی افزود: کمترین رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی در ارایه خدمت از سوی نانوایی‌ها و برخی مراکز خصوصی به چشم می‌خورد و البته پایانه‌های مسافربری هم کمی ضعف دارند و بحث فاصله‌گذاری در حمل و نقل عمومی با وجود نظارت‌ها رعایت نمی‌شود.

مروجی با بیان اینکه رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی در بانک‌ها و مطب‌ها قابل قبول است، گفت: رعایت موارد ابلاغی در پیشخوان‌ها چندان رعایت نمی‌شد که در چندین مورد نسبت به پلمب دفترهای متخلف اقدام شد.

وی تاکید کرد: درصد رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی از ۵۷ درصد افزایش یافته و به ۷۱ درصد رسیده است اما همان ۲۹ درصد موجب نگرانی شده که به مثابه سوراخی، سدی که در برابر بیماری ایجاد شده را از هم بگسلاند.

ویروس کرونا ۲۰۱۹ (COVID-۱۹) که نخستین بار در ووهان چین شناسایی شد، در نهایت به همه کشورها منجمله ایران سرایت کرد و سازمان بهداشت جهانی را برآن داشت تا وضعیت فوق‌العاده اعلام کند.

بنابر آخرین آمارها افزون بر ۷۷۵ هزار نفر در کشور تا کنون به ویروس کرونا مبتلا شدند که بیش از ۵۶۴ هزار نفر بهبود یافتند و حدود ۴۲ هزار نفر فوت کردند.

جمعیت نزدیک به ۵۰۰ هزار نفری شهرستان‌های کاشان و آران و بیدگل، زیر پوشش خدمات بهداشتی و درمانی دانشگاه علوم پزشکی کاشان قرار دارد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 7 =