۳۰۰ هزار معلول و زن سرپرست خانوار روستایی و عشایری بیمه می‌شوند

تهران - ایرنا - صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر با سازمان بهزیستی تفاهم‌نامه همکاری امضا کردند و بر این اساس ۳۰۵ هزار نفر از مددجویان معلول و زن سرپرست خانوار این سازمان بیمه می‌شوند.

به گزارش روز سه شنبه ایرنا از صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر، مدیرعامل این صندوق در مراسم امضای این تفاهم‌نامه گفت: با پیگیری‌های وزیر تعاون طرح پوشش بیمه بیش از یک میلیون و ۴۰۰ هزار خانوار روستایی و عشایری در دولت تصویب شد و امسال اجرا می‌شود.  

شیرکانی با بیان اینکه در صندوق بیمه روستاییان پنج درصد حق بیمه توسط فرد و ۱۰ درصد بقیه توسط دولت پرداخت می‌شود، افزود: اما بر اساس طرح پوشش بیمه یک میلیون و ۴۰۰ هزار خانوار روستایی، در سال اول دولت ۱۰۰ درصد حق بیمه را پرداخت می‌کند و این میزان به طور نسبی در سال‌های آتی کاهش می‌یابد تا به همان نسبت پنج به ۱۰ موجود برسد.

مدیرعامل صندوق بیمه اجتماعی با اشاره به ۵۳ هزار بیمه شده موجود در صندوق تحت پوشش سازمان بهزیستی، گفت: امروز ۳۰۵ هزار نفر دیگر تحت پوشش بیمه صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان قرار خواهند گرفت.
در ادامه این جلسه رییس سازمان بهزیستی کشور گفت: با توجه به اینکه بخشی از مددجویان سازمان در روستاها حضور دارند، براساس این تفاهم‌نامه زمینه‌ فراهم شده است تا بتوان آنها را تحت پوشش بیمه صندوق قرار داد.

وحید قبادی دانا ادامه داد: البته ۵۰ هزار نفر از مددجویان این سازمان شامل زنان سرپرست خانوار و فرزندان سازمان بهزیستی ساکن در روستاها تحت پوشش بیمه اجتماعی صندوق بودند، که ۱۰ درصد حق بیمه آنها توسط دولت و پنج درصد دیگر توسط سازمان بهزیستی پرداخت می‌شد.

وی اظهارداشت: طبق تفاهم‌نامه امضا شده تعداد ۳۰۵ هزار نفر دیگر از مددجویان ساکن در روستاها و عشایر تحت پوشش صندوق بیمه اجتماعی قرار خواهند گرفت که ۳۰۰ هزار نفر از این تعداد دارای معلولیت و پنج هزار نفر دیگر زنان سرپرست خانوار و فرزندان سازمان بهزیستی هستند.

رییس سازمان بهزیستی تشریح کرد: سن افراد تحت پوشش بیمه بین ۱۸ تا ۵۰ سال است و پس از بازنشستگی می‌توانند از مزایای بازنشستگی، از کار افتادگی و فوت برخوردار شوند.

وی ادامه داد: هدف ما این است که تا حد امکان بتوانیم وابستگی این افراد به مستمری بهزیستی را به حداقل برسانیم و آنها را توانمند سازیم تا بتوانند بدون نیاز به مستمری سازمان حداقل امکان زندگی را برای خود فراهم کنند.

قبادی دانا گفت: طبق تفاهم نامه امروز پرداخت کامل حق بیمه به مدت یک سال برای مددجویان بهزیستی محقق و تامین اعتبار نیز صورت گرفته است.

به گزارش ایرنا، همزمان با روز رروستا و عشایر زمینه بیمه یک میلیون و ۴۴۰ هزار خانوار روستایی در سراسر روستاهای کشور که فاقد هرنوع پوشش بیمه‌ای هستند فراهم شد. به گفته وزیر تعاون، دولت یک میلیارد و ۴۲۵ میلیون تومان منابع برای تامین مالی سهم خود و سهم بیمه روستاییان برای اجرای این طرح فراهم ساخته است.  

براساس آمار در ابتدای شروع به کار دولت تدبیر و امید  ۶۵۴ هزار و ۱۳۶ نفر بیمه شده صندوق بیمه روستاییان و عشایر بودند و هم اکنون با رشد ۹۵ درصدی به رقم بیش از یک میلیون و دویست هزار نفر رسیده است.  

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 5 =