۲ هزار هکتار از مزارع کشاورزی سیستان‌وبلوچستان زیر کشت کلزا می‌رود

زاهدان- ایرنا- معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی سیستان وبلوچستان گفت: امسال ۲ هزار هکتار از زمین‌های کشاورزی استان به کشت دانه روغنی کلزا اختصاص می‌یابد.

امان الله طوقی روز سه‌شنبه در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا با بیان اینکه کشت این محصول تا نیمه آذر ادامه دارد اظهارداشت: در شهرستان‌های تفتان، ایرانشهر،بمپور، دلگان و راسک کشت پاییزه کلزا انجام می‌شود.

وی ادامه داد: با توجه به شرایط آب و هوایی مناسب سیستان‌وبلوچستان برداشت کلزا نیز از اواخر اسفند آغاز و تا نیمه اردیبهشت ادامه دارد.

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی سیستان‌وبلوچستان گفت: جهادکشاورزی به منظور افزایش خودکفایی کشور از کلزا و کاهش واردات امسال با مشارکت کشاورزان و آستان قدس رضوی قرارداد کشت یکهزار و ۶۰۰ هکتاری این محصول را در استان امضا کرد.

وی با بیان اینکه کلزا در بین دانه‌های روغنی از درصد روغن بالایی برخوردار است افزود: این گیاه در تناوب با زراعت گندم و جو و همچنین کاهش بیماری‌ها، آفات و رویش علف‌های هرز در مزارع تاثیر بسزایی دارد.
به گزارش ایرنا، دانه کلزا دارای ۲۵ تا ۵۵ درصد روغن و ۱۸ تا ۲۴ درصد پروتئین و ۱۲ تا ۲۰ درصد پوست است.روغن کلزا بدلیل داشتن اسیدهای چرب اشباع شده و فاقد کلسترول از کیفیت بالایی برخوردار است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 8 =