بزرگترین بلوک تجاری جهان در آسیا بدون مشارکت هند تشکیل شد

تهران - ایرنا - بزرگترین بلوک تجاری جهان با مشارکت ۱۵ کشور آسیایی روز دوشنبه تشکیل شد و رسانه‌های چینی می‌گویند که هند با بیرون ماندن از این بلوک تجاری خودش را منزوی خواهد کرد.

به گزارش ایرنا به نقل از اوراسیا تایمز ، توافق تاریخی "مشارکت اقتصادی جامع منطقه‌ای" RCEP بین ۱۵ کشور پس از هشت سال مذاکره امضا شد و بزرگترین بلوک تجاری جهان را ایجاد کرد.

این بلوک تجاری متشکل از چین ، ژاپن ، کره جنوبی ، نیوزیلند ، استرالیا و ۱۰ کشور عضو اتحادیه کشورهای جنوب شرقی آسیا (آسه‌آن) ۳۰ درصد از تولید ناخالص داخلی جهان را به خود اختصاص خواهد داد.

در زمانی که اقتصادهای جهان با شیوع کرونا تضعیف شده‌اند ، توافق RCEP به عنوان یک اقدام مناسب و مثبت برای جریان آزاد کالاها در میان کشورهای عضو تلقی می‌شود.

"لی که چیانگ"  نخست وزیر چین گفت: در شرایط جهانی کنونی ، این حقیقت که توافق مشارکت اقتصادی جامع منطقه‌ای پس از هشت سال مذاکره به امضا رسیده است موجب ظاهر شدن نور و امید است .

وی افزود: این مساله به روشنی نشان می‌دهد که چندجانبه‌گرایی راه درست و بیانگر مسیر درست اقتصاد جهانی و پیشرفت انسان است.

پس از چندین دور مذاکره ، هند تصمیم گرفت که از این توافق تجارت آزاد کنار برود و در این زمینه به تاثیرات احتمالی آن بر زندگی شهروندان آسیب‌پذیر این کشور اشاره کرد. هرچند راه برای هند باز است که در مراحل بعدی عضو شود اما دهلی‌نو پس از خروج در سال گذشته هیچ علاقه‌ای نشان نداده است.

دهلی‌نو بیم دارد که با برداشته شدن موانع تجاری تحت این توافق ، کسری تراز تجاری این کشور با چین بیشتر شود و این مساله به تولیدکنندگان داخلی هند ضربه بزند.

با این حال رسانه‌های دولتی چین گزارش داده‌اند که تصمیم (هند) برای خارج شدن از این توافق "یک تصمیم بزرگ راهبردی پس از بررسی‌های زیاد است" که در پی تحریم‌های اقتصادی سال گذشته دهلی نو علیه چین انجام شده است.

"کیان فنگ"‌ کارشناس چینی گفت: هند دور جدید بازسازی اقتصادی منطقه‌ای و فرصت احیای سریع اقتصادی را از دست خواهد داد.

انتظار می‌رود که توافق‌نامه تجاری  موجب از میان برداشته شدن تعدادی از تعرفه‌های تجاری شود که این مساله منجر به جریان آزاد کالا بین کشورهای عضو خواهد شد. همچنین بنا به گزارش رسانه‌ها این توافق شامل بندهایی در زمینه دارایی‌های معنوی ، مخابرات ، خدمات مالی ، تجارت الکترونیک و خدمات حرفه‌ای است.

رسانه‌های چینی هشدار داده‌اند که هند از طریق کنار کشیدن از توافق تجاری RCEP آخرین شانس خود را برای ادغام در فرایند جهانی شدن از دست خواهد داد.

در بیانیه مشترک صادر شده در نوامبر سال گذشته برای بحث درباره نگرانی‌های هند آمده است: هند مسائل حل نشده زیادی دارد.  تمام کشورهای مشارکت کننده در RCEP برای حل این مسائل به شکلی رضایت‌آمیز اقدام خواهند کرد. تصمیم نهایی هند به حل و فصل مناسب این مسائل بستگی خواهد داشت.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 7 =