طرح یاس موجب ارتقای عزت نفس و پذیرش مسئولیت اجتماعی می‌شود

قزوین – ایرنا - معاون جوانان جمعیت هلال احمر استان قزوین گفت: اجرای طرح ملی یاس با همکاری کمیته امداد امام خمینی (ره) و جمعیت هلال احمر به منظور ارائه آموزش به دختران رده سنی ۳۰ تا ۴۰ سال تحت پوشش، موجب ارتقای عزت نفس و پذیرش مسئولیت اجتماعی آنان می‌شود.

به گزارش ایرنا، نادر میرزایی روز سه شنبه در تشریح جزئیات طرح یاس، افزود: این طرح با بهره گیری از ظرفیت‌های بین بخشی و فرابخشی که به واسطه آن فرد، خانواده و جامعه در ابعاد مختلف فردی، روانشناختی، اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و حقوقی به توانمندی‌های مطلوب نائل می‌گردند، اجرا می‌شود.
وی افزود: در این طرح از ظرفیت افراد مورد حمایت کمیته امداد امام خمینی(ره) به عنوان نیروهای امدادی و داوطلب و همچنین از بسترهای موجود در نظام آموزشی هلال احمر برای ارائه آموزش در خصوص شیوه‌های مواجهه با بحران‌ها و بلایای طبیعی و ساماندهی افراد آموزش دیده در خانه‌های هلال در سطح استان استفاده خواهد شد.
میرزایی افزود: بدون شک این اقدام موجب ارتقای عزت نفس و پذیرش مسئولیت اجتماعی در بین افراد و همچنین ایجاد شبکه‌های فعال مدیریت بحران با تأکید بر ظرفیت اجتماع و محوریت جامعه خواهد شد.
وی با بیان اینکه طرح یاس، اقدامی مشترک به منظور ارائه آموزش به دختران مورد حمایت در مورد شیوه‌های مواجهه با بحران و بلایای طبیعی است، افزود: از این ظرفیت در نهایت در خانه‌های هلال استفاده خواهد شد و افراد فعال در خانه‌های هلال وارد چرخه و فرآیندی می‌شوند که در صورت بروز بحران می‌توانند در مرحله نخست، خود، در مرحله دوم خانواده و در مرحله سوم اعضای محله‌ را از بحران نجات دهند.
میرزایی اشاره کرد: ارائه آموزش‌های اجتماع محور و تعامل دختران مددجوی ۳۰ تا ۴۰ سال با هلال احمر، توان انجام کار مشارکتی و تاب آوری را در بعد محلی، فارغ از مزیت‌های مرتبط به مواقع بحران افزایش می‌دهد و در روند عمومی نیز توانمندسازی اجتماعی، ارتباطی - آموزشی و فرهنگی آنها را در پی دارد.
وی مکان اجرای این طرح را در خانه‌های هلال استان بیان کرد و یادآور شد: این خانه‌ها با ساختار داوطلبی در سطح محلات، شهرها و روستاها راه اندازی شده اند و وظیفه اداره کردن آنها با داوطلبان، خیران، نیکوکاران و واقفان است.
میرزایی ارتقای حضور مددجویان کمیته امداد امام خمینی (ره) را در عرصه‌های اجتماعی و مشارکت در فعالیت‌های جمعی را یکی از اهداف طرح یاس عنوان کرد و افزود: ایجاد انگیزه در زمینه امداد و کمک‌های اولیه، آشنایی با حوادث و سوانح، ارتقای سطح دانش و مهارت مخاطبان در خصوص امداد و کمک‌های اولیه، آشنایی با حوادث و سوانح و نحوه مقابله با آنها و ترویج فرهنگ خود امدادی و دگر امدادی از اهداف دیگر این طرح است.
معاون جوانان جمعیت هلال احمر استان قزوین خاطرنشان کرد: امیدواریم با همراهی کمیته امداد امام خمینی (ره) و تلاش‌های جوانان، داوطلبان و کارکنان جمعیت هلال احمر بتوانیم طرح ملی یاس را عملیاتی کنیم و خانه‌های هلال در روستاها و مناطق کمتر برخوردار شهری در راستای پویایی و پیشرفت اعضا و آحاد جامعه و کاهش آسیب‌های اجتماعی نقش موثری  ایفا نمایند.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha