منطقه ویژه اقتصادی شیراز، برخوردار از ظرفیت جذب سرمایه‌گذار بیشتر

شیراز- ایرنا- منطقه ویژه اقتصادی شیراز در جنوب شرقی این کلانشهر و زمینی به مساحت یک هزار و ۳۰۰ هکتار به دلیل نزدیکی به شیراز و قرار داشتن در مجاورت فرودگاه بین‌المللی این شهر جایگاه خاصی برای سرمایه‌گذاری دارد.

قرار گرفتن منطقه ویژه اقتصادی شیراز در مجاورت فرودگاه این کلانشهر سبب شده که این منطقه دسترسی آسانی به مراکز استان‌های کشور، کشورهای حاشیه خلیج فارس و کشورهای اروپایی برای تسریع در حمل و نقل کالا و انجام صادرات و واردات داشته باشند.
از دیگر مزیت‌های این منطقه می‌توان به دسترسی به محور کمربندی جنوب شیراز، محور ارتباطی شیراز به بندرعباس و بوشهر و همچنین نزدیکی به شهرک صنعتی بزرگ شیراز اشاره کرد.
در کنار آماده بودن زیرساخت‌هایی عمرانی و خدماتی در این منطقه، امکان ورود کالا بدون پرداخت عوارض گمرکی و سود بازرگانی و ترانزیت و صدور مجدد کالا بدون محدودیت و بوروکراسی از دیگر مزیت‌هایی است که می‌تواند سرمایه‌گذاران را ترغیب به فعالیت در این منطقه کند.
مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی شیراز، با اشاره به به اشتغال افزون بر ۲ هزار و ۵۰۰ نفر در این منطقه گفت: هم‌اینک ١٣٢ کارخانه فعال و درحال ساخت در این منطقه فعالیت دارند و با توجه به زیرساخت‌های موجود، این منطقه ظرفیت جذب چندین برابری سرمایه‌گذار را نیز دارد.
نادر طیبی سه شنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: به رغم مشکلات ناشی از تحریم‌ها و همچنین شیوع کرونا، در ۶ ماه نخست امسال موفق به جذب ۳۵ سرمایه‌گذار در منطقه ویژه اقتصادی شیراز شدیم که این سرمایه‌گذاران عمدتا جواز تاسیس و پروانه ساخت واحد تولیدی خود را اخذ کرده‌ و آماده احداث مجموعه مورد نظر خود هستند.
وی ادامه داد: امروز و در شرایطی که بسیاری از واحدهای تولیدی و صنعتی کشور به دلیل شیوع کرونا و مشکلات ناشی از تحریم‌ها در معرض تعطیلی قرار دارند، منطقه ویژه اقتصادی شیراز همچنان درحال فعالیت است و به موفقیت‌هایی نیز دست یافته است.

صدور ۶۳ میلیون دلار کالا از گمرک منطقه ویژه اقتصادی شیراز
مدیر کل گمرک استان فارس نیز گفت: از ابتدای امسال تا پایان مهرماه (هفت ماه) ۲۰۵ هزار و ۱۲۲ تن کالا به ارزش ۶۳ میلیون و ۷۷۷ هزار و ۶۸۱ دلار از گمرک منطقه ویژه اقتصادی شیراز صادر شد.
خداداد رحیمی افزود: همچنین طی مدت مذکور ۱۱ هزار و ۹۱ تن کالا به ارزش ۴۱ میلیون و ۷۴۳ هزار و ۸۴ از طریق گمرک منطقه ویژه اقتصادی شیراز به کشور وارد شد.

وی ادامه داد: در مجموع طی مدت مذکور ۲۲۱ هزار و ۱۹۹ تن کالا به ارزش ۸۴ میلیون و ۴۴۵ هزار و ۳۱۶ دلار از طریق گمرک‌های فارس به خارج از کشور صادر شد.
او اظهار داشت: همچنین طی مدت مذکور ۱۸ هزار و ۶۹۱ تن کالا به ارزش ۸۵ میلیون و ۱۸۶ هزار و ۹۳۱ دلار از طریق گمرک‌های فارس به کشور وارد شد.
رحیمی بیان کرد: کالاهای صادراتی عمدتا شامل اوره، محصولات لبنی، رب گوجه فرنگی، آلومینیوم، محصولات سرامیکی، دستگاه‌های مبدل حرارتی، ماهی، میگو و خرما است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha