ترامپ فرمان خروج نیروهای بیشتر از عراق و افغانستان را صادر می کند

تهران- ایرنا- شبکه سی ان ان دقایقی پیش نوشت: انتظار می رود که به زودی ترامپ فرمان خروج نیروهای بیشتر آمریکا از عراق و افغانستان را صادر کند.

به گزارش ایرنا، سی ان ان به نقل از منابع خود نوشت: فرماندهان ارتش آمریکا پیش بینی می کنند که دونالد ترامپ قبل از ترک کاخ سفید در ۲۰ ژانویه (۳۰ دی) فرمان رسمی را برای آغاز عقب نشینی بیشتر نیروهای آمریکایی از افغانستان و عراق صادر خواهد کرد. 
در همین مورد پنتاگون با صدور اطلاعیه ای به فرماندهان موسوم به "دستور هشدار" خواستار آغاز برنامه ریزی برای کاهش تعداد نیروهای آمریکا در افغانستان و عراق به دو هزار و ۵۰۰ نفر تا ۱۵ ژانویه (۲۵ دی) شد. 
در حال حاضر به طور تقریبی چهار هزار و ۵۰۰ نیروی آمریکا در افغانستان و سه هزار نیرو در عراق مستقر هستند.
تا کنون پنتاگون و کاخ سفید هیچ اظهار نظری در مورد این خبر شبکه سی ان ان نداشته اند. 
تغییرات اخیر در پنتاگون و برکناری مقام های ارشد این نهاد نیز بخشی از برنامه ترامپ برای عملی کردن وعده اش در زمینه بازگرداندن نظامیان آمریکایی به کشور تلقی می شود.
پاکسازی پنتاگون روز دوشنبه هفته گذشته با اخراج مارک اسپر وزیر دفاع سابق آمریکا آغاز شد. اسپر ماه ها مهره ای سوخته تلقی می شد، اما اخراجش دو روز پس از اعلام پیروزی جو بایدن در انتخابات ریاست جمهوری، واشنگتن را بهت زده کرد.
ترامپ، کریستوفر میلر را به جای اسپر نشاند. میلر در سال ۲۰۰۱میلادی به عنوان مامور نیروهای ویژه در مرحله نخست سرنگونی طالبان خدمت می کرد.
وی اینگونه نشان داده که خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان، اولویتش است.
آمریکا فوریه سال جاری میلادی (اسفند ۹۸) توافقی را با طالبان امضا کرد که براساس آن تا ماه می سال ۲۰۲۱ نیروهای خارجی از افغانستان خارج می‌شوند.
رییس جمهوری آمریکا که بازگشت نیروهای نظامی این کشور به وطنشان جزو وعده‌های مهم انتخاباتی او بود، پیشتر گفته بود تا نوامبر سال جاری میلادی (مهر-آبان) شمار نظامیان آمریکایی در افغانستان به ۴ تا ۵ هزار نیرو کاهش می‌یابد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 5 =