وزیر فرهنگ عراق خواهان گسترش همکاری‌های فرهنگی با ایران شد

بغداد – ایرنا – وزیر فرهنگ، گردشگری و آثار تاریخی عراق خواهان گسترش همکاری فرهنگی با جمهوری اسلامی ایران شد.

به گزارش ایرنا، دفتر وزیر فرهنگ، گردشگریی و آثار تاریخی عراق با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که «حسن ناظم» در دیدار روز (دوشنبه) حجت الاسلام و المسلمین «غلامرضا اباذری» رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در عراق با وی، خواهان امضای توافقنامه‌ای در راستای مناسبات فرهنگی دو کشور شد.

شبکه تلویزیونی «الفرات» عراق به نقل از این بیانیه افزود: حسن ناظم در این دیدار تصریح کرد که روابط عمیق میان عراق و جمهوری اسلامی ایران ناشی از مشترکاتی است که سالیان طولانی بین دو کشور در جریان بوده است.

رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در عراق نیز به ضرورت امضای یادداشت تفاهمی با تمدید خودکار اشاره کرد که درباره ابعاد آن قبلا رایزنی و موافقت شفاهی صورت گرفته بود.

برپایه این گزارش، همکاری در زمینه سینما، ادبیات و شعر و کتاب، برپایی دوره ها و همایش‌های آموزشی و ضرورت تولید فیلم‌های مشترک و ترجمه کتاب ها در خصوص پیروزی‌های عراق بر گروه های تروریستی و مستندسازی این پیروزی ها و همچنین همکاری در زمینه گردشگری از مهمترین محورهای مورد علاقه دو کشور برای همکاری است.

وزیر فرهنگ، گردشگری و آثار تاریخی عراق نیز از اهتمام وزارتخانه اش به ترجمه یکصد جلد کتاب خبر داد و گفت که امکان ترجمه پنج جلد کتاب درباره تجربه عراق پس از ۲۰۰۳ و چشم‌انداز عراق در این سال ها وجود دارد.

وی همچنین از امکان همکاری ایران از طریق یک تیم متخصص در خصوص مرمت اثر تاریخی «طاق کسری» و حفظ این اثر تاریخی از خطر فرو ریختن استقبال کرد.

حسن ناظم افزود که تیمی از کارشناسان بین المللی برای انجام مرمت های سریع به منظور حفاظت از این اثر تاریخی از خطر فرو ریختن با همکاری ائتلاف بین المللیِ حفاظت از میراث تاریخی در مناطق شاهد درگیری، به عراق فراخوانده شده اند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 8 =