۲۶ آبان ۱۳۹۹،‏ ۲۱:۵۴
کد خبرنگار: 1787
کد خبر: 84112812
T T
۰ نفر

برچسب‌ها

نگرانی از تعطیلی پروژه «نورد استریم۲» در دوره بایدن

تهران- ایرنا- کارشناسان می‌گویند، برغم امیدواری آلمان‌ها به بهبود مناسبات با آمریکا در دوره بایدن، پروژه خط لوله انتقال گاز روسیه به اروپا می‎‌تواند در این دوره به طور کامل تعطیل شود.

به گزارش روز دوشنبه ایرنا، پس از انتخابات آمریکا و شکست دونالد ترامپ ، بسیاری از سیاستمداران آلمانی به آغاز دوره ای جدید در روابط آلمان و آمریکا می اندیشند و امیدوارند پس از مراسم تحلیف جو بایدن در ژانویه آینده مناسبات دو سوی آتلانتیک فصل جدیدی را آغاز کند. اما این سرخوشی در مورد پایان دوره ترامپ می تواند با واقعات تلخی که در خصوص برخی موارد اختلاف مانند خط لوله نورد استریم ۲ وجود دارد، از بین برود.

نشریه بیلد آلمان در این رابطه نوشت: از آنجا که بزرگترین مناقشه آلمانی-آمریکایی خط لوله نورد استریم ۲ است ، بایدن در چند ماه آینده دوباره به مهار این پروژه بازخواهد گشت تا در نهایت تلاش کرملین را به شکست بکشاند. در این صورت سرمایه‌های هنگفت از جمله نزدیک به سه میلیارد یورو و حمایت نامحدود دولت آلمان به باد خواهد رفت.

این در حالی است که جمهوری خواهان و دموکرات ها در مجلس سنای آمریکا در مورد شدیدترین تحریم ها علیه حامیان فعال این پروژه توافق دارند و شامل تحریم هایی است که بخشی از قانون صدور مجوزهای دفاع ملی (NDAA) است و در ماه دسامبر تصویب می شود، از این رو باید از ماه ژانویه توسط رئیس جمهوری جدید اجرا شود. این قانون تحریم هایی را علیه هر بیمه گران شرکت ها و کشتی هایی که در ساخت نورد استریم ۲ شرکت دارند و نیز مجازاتی علیه شرکت های صدور گواهینامه فنی ساخت و سازهای بعدی توسط گازپروم پیش بینی کرده است.

 از این گذشته تحریم ها علیه مقامات آلمانی به دلیل تأیید خط لوله، همچنان روی میز باقی است. کارشناسان در اروپا پیش بینی می کنند که تحریم های جدید ایالات متحده نه تنها ساخت نورد استریم ۲ را به تأخیر بیاندازد، بلکه تحت نظر دولت جو بایدن به این پروژه برای همیشه پایان دهد، هر چند ۹۵ درصد لوله گذاری آن تکمیل شده است.

تیم بایدن چند هفته پیش گفت که رئیس جمهوری جدید به منظور تقویت استقلال انرژی اروپا نورد استریم ۲ را به عنوان یک معامله کاملاً بد رد خواهد کرد. در چند سال گذشته همیشه گفته شده بود که تنها ترامپ و سفیر جنگ طلب او در آلمان (ریچارد گرنل) خط لوله روسیه را برای فروش گاز مایع آمریکا به آلمان رد می کنند. اما همانطور که اکنون مشخص شده، این یک مانور انحرافی بوده است.

طرفداران نورد استریم ۲ مدتهاست که تلاش می کنند مقاومت آمریکا در برابر پروژه گازپروم را مخالفتی از سوی ترامپ توصیف کنند. این یک تاکتیک فرار به جلو بود زیرا ترامپ به دلایلی در بسیاری از کشورهای اروپایی محبوبیتی ندارد. «بنجامین ال اشمیت» محقق مرکز هاروارد اسمیتسونیان و مشاور امنیت انرژی اروپا در وزارت امورخارجه دولت اوباما با بیان این مطلب می‌گوید: «در حقیقت مقاومت در برابر نورد استریم ۲ در دولت های دموکرات و جمهوری خواه آمریکا یکسان است. نباید فراموش کرد که این معاون رئیس جمهوری بایدن بود که نورد استریم ۲ را در آگوست ۲۰۱۶ به عنوان اولین مقام عالی رتبه ایالات متحده، در سخنانش محکوم کرد.»

«آندرس راسموسن» دبیرکل پیشین ناتو نیز معتقد است: بایدن رئیس جمهوری منتخب آمریکا مدتهاست بر این عقیده است که این پروژه نمایانگر عملی برای آسیب رساندن به امنیت و انعطاف پذیری کل اتحاد ناتو است. این خط لوله همچنان در روابط روابط آلمان و آمریکا به عنوان یک مشکل باقی خواهد ماند. پس انتخاب بایدن و مسمومیت آقای ناوالنی باید باعث بازاندیشی در برلین شود.»

راسموسن که خود دانمارکی است، ابراز تأسف می کند که تهدیدهای تحریم در درجه اول علیه شرکت صدور گواهینامه Det Norske Veritas که دولت دانمارک سفارش داده است صورت خواهد گرفت. این امر شرکت مذکور را مجبور به انتخاب بین بد و بدتر می کند. با این حال در نهایت، بیشتر دانمارکی ها خوشحال می شوند اگر خط لوله نورد استریم ۲ در آب های کشورشان قرار بگیرد.

به گفته «آلن رایلی» متخصص حقوق انرژی ، تحریم های جدید ایالات متحده حداقل روند ساخت و ساز را مختل می کند. این کارشناس اتاق فکر شورای آتلانتیک تاکید می کند که گازپروم به دنبال یافتن شرکت های صدور گواهینامه و بیمه ها خواهد بود که این پروژه را به تأخیر می اندازد.

رایلی می افزاید این تحریم ها تنها بخشی از استراتژی رئیس جمهوری جدید آمریکا با هدف توقف این خط لوله برای همیشه است. بایدن برخلاف ترامپ در موقعیت توسعه استراتژی برای جلب حمایت آلمان برای محاصره نورد استریم ۲ خواهد بود. رایلی مطمئن است که بایدن برای این منظور می تواند به آلمان یک بسته امنیتی کامل برای انرژی سبز را پیشنهاد دهد که استفاده از گاز روسیه را ملغی و منابع تجدید پذیر را جایگزین می کند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha