پوتین و مکرون بر حل مسائل انسانی قره باغ تاکید کردند

مسکو - ایرنا - ولادیمیر پوتین و امانوئل مکرون رئیسان جمهوری روسیه و فرانسه در گفت‌وگویی تلفنی بر اهمیت حل مسائل انسانی در منطقه قره باغ و بازگشت پناهندگان به منازل خود تاکید کردند.

به گزارش ایرنا، دفتر مطبوعاتی کاخ کرملین روز دوشنبه در بیانیه‌ای اعلام کرد: پوتین و مکرون باتوجه به ریاست روسیه، فرانسه در گروه مینسک سازمان امنیت و همکاری اروپا، بطور مفصل درباره سیر اوضاع پیرامون مناقشه قره باغ گفت‌وگو و تبادل نظر کردند.

در این بیانیه آمده است: پوتین، مکرون را از تلاش های روسیه در مورد قره باغ که موجب توقف خونریزی و جلوگیری از قربانیان بیشتر شد و نیز استقرار صلحبانان روسی در امتداد خطوط حائل در قره باغ و دالان لاچین مطلع کرد.

رئیس جمهوری روسیه گفت که بیانیه روز ۹ نوامبر سران روسیه، ارمنستان و جمهوری آذربایجان برای صلح در قره باغ اجرا می‌شود و اوضاع منطقه باثبات شده است.

رئیسان جمهوری روسیه و فرانسه برای هماهنگی اقدامات از طریق سران گروه مینسک سازمان امنیت و همکاری اروپا ابراز آمادگی کرده و بر اهمیت حل مسائل انسانی ازجمله بازگشت پناهندگان به مکان‌های سکونت دائمی خود و تامین شرایط برای بهبودی وضع مردم و بازسازی زیرساخت‌ها، حفظ کلیساها و صومعه‌های مسیحیان در قره باغ تاکید کردند.

رئیس جمهوری روسیه در این رابطه به ایجاد مرکز کمک‌های بشردوستانه روسیه در قره باغ اشاره کرد.

پوتین و مکرون درخصوص برخی موضوعات همکاری‌های دوجانبه از جمله مقابله مشترک با خطر تروریستی گفت‌وگو و تبادل نظر کردند.

به ابتکار روسیه، بامداد دهم نوامبر (۲۰ آبان) سندی برای تحقق آتش‌بس کامل و رفع تمام خصومت‌ها در منطقه درگیری قره‌باغ به امضای «علی‌اف»، «پاشینیان» و «پوتین»  رسید.

وظیفه نظارت بر رعایت آتش بس بین دو طرف را نیروهای صلحبان ارتش روسیه به عهده دارد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 4 =