دیدار وزیر خارجه عراق و سفیر آمریکا در بغداد

بغداد – ایرنا- وزیر خارجه عراق و سفیر آمریکا در بغداد برآیند گفت وگوی راهبردی بین دو کشور را بررسی کردند.

به گزارش ایرنا به نقل از شبکه تلویزیونی «السومریه نیوز»، در بیانیه دوشنبه شب وزارت خارجه عراق آمده است که «فواد حسین» وزیر خارجه عراق و «ماتیو تولر» سفیر آمریکا در عراق در دیدار با یکدیگر درباره روابط دوجانبه و چگونگی برخورد با برآیند گفت وگوی راهبردی بین دو کشور و راههای عملی اجرای آن و نیز سازوکارهای حمایت از عراق در زمینه های مختلف بحث و تبادل نظر کردند.

در این بیانیه به جزئیات بیشتری درباره این دیدار اشاره نشده است.

دور نخست گفت و گوی راهبردی بغداد - واشنگتن (۲۲ خرداد ۹۹) از طریق ویدئو کنفرانس میان نمایندگان سیاسی عراق و آمریکا برگزار شد.

دولت عراق و آمریکا در پایان این گفت‌ و گوها با انتشار بیانیه‌ای مشترک، بر کاهش نیروهای آمریکایی در عراق تأکید کردند.

در متن این بیانیه آمده بود: بر اساس توافق‌نامه چارچوب راهبردی روابط دوستی و همکاری سال ۲۰۰۸ منعقده میان جمهوری عراق و ایالات متحده آمریکا، بحث‌های این نشست از طریق جلسات ویدئو کنفرانس میان دو طرف به نمایندگی از «عبدالکریم هاشم مصطفی» معاون وزیر امور خارجه عراق و «دیوید هیل» به نمایندگی از دولت آمریکا برگزار شد و موضوع‌هایی از قبیل امنیت، مبارزه با تروریسم، اقتصاد، انرژی،  سیاست و روابط فرهنگی مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

این بیانیه ‌افزود: دو کشور بار دیگر بر اصول توافق‌نامه چارچوب راهبردی سال ۲۰۰۸ تأکید کردند. همچنین ایالات متحده آمریکا بار دیگر بر احترام خود به حاکمیت عراق، تمامیت سرزمینی و تصمیم‌های صادره از سوی مقام‌های قانونی و اجرایی این کشور تأکید کرد.

وزارت امور خارجه عراق 29 مردادماه 99 نیز از برگزاری دور دوم گفت و گوهای راهبردی بین دو طرف با حضور وزیران امور خارجه آمریکا و عراق در واشنگتن خبر داده بود.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 10 =