مبارزه با تروریسم؛ نخستین سند رسمی اجلاس بریکس

پکن - ایرنا - رهبران کشورهای عضو گروه بریکس در جریان اجلاس مجازی درباره مهمترین مسائل منطقه‌ای و بین‌المللی از جمله ساخت واکسن کووید ۱۹ و راهبرد مبارزه با تروریسم با یکدیگر رایزنی می‌کنند.

به گزارش ایرنا به نقل از روزنامه «ساوت چاینا مورنینگ پست» از چین، انتظار می‌رود پنج اقتصاد نوظهور در این اجلاس که روز سه شنبه آغاز به کار می‌کند از یک راهبرد که مشخص می‌کند چگونه آنها می‌توانند در زمینه مبارزه با تروریسم همکاری کنند، حمایت نمایند. 

همچنین بهبود اوضاع اقتصادی و همکاری در زمینه بهداشت عمومی، ساخت واکسن و مهار ویروس کرونا از جمله موضوعاتی است که در دستور کار این اجلاس قرار دارد. 

اجلاس رهبران پنج اقتصاد بزرگ نوظهور - برزیل ، روسیه ، هند ، چین و آفریقای جنوبی (بریکس) به میزبانی «ولادیمیر پوتین» رئیس جمهور روسیه برگزار می‌شود.

سفارت روسیه در پکن امروز (دوشنبه) در بیانیه‌ای اعلام کرد که راهبرد ضد تروریسم این اتحادیه چگونگی همکاری کشورهای عضو را برای مبارزه با تروریسم و مقابله با فعالیت‌های تروریستی از جمله تروریسم مالی تشریح می‌کند. 

بنا بر اعلام این سفارتخانه، هر کشور عضو کارگروهی را برای اداره یک منطقه خاص ایجاد کرده است از جمله اینکه روسیه مسئول مقابله با شبه نظامیان تروریستی خارجی است و چین بر افراطیون و رادیکال ها تمرکز دارد. 

این راهبرد جدید اولین سند رسمی در زمینه مبارزه با تروریسم برای کشورهای بریکس است که مجموعاً ۲۳ درصد اقتصاد جهان و ۴۳ درصد جمعیت آن را تشکیل می‌دهند.  

این اجلاس قرار بود در ماه ژوئیه در سن پترزبورگ برگزار شود، اما به دلیل بحران ویروس کرونا به تعویق افتاد. همزمان کشمکش‌های مرزی طولانی مدت بین چین و هند در هیمالیا بر این نشست سایه انداخته است.

سفارت روسیه همچنین تصریح کرده است که اعضای بریکس راهبرد مشارکت اقتصادی تا سال ۲۰۲۵ میلادی را اعلام می‌کنند که اولویت‌های آن شامل توسعه همکاری در زمینه‌های تجارت ، سرمایه گذاری ، امور مالی ، اقتصاد دیجیتال و نوآوری است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 12 =