ورامین به ۳ کتابخانه جدید نیاز دارد

تهران- ایرنا- رئیس اداره کتابخانه‌های عمومی شهرستان ورامین گفت: در حال حاضر شهرستان ورامین از ۷ کتابخانه عمومی برخوردار است که به منظور تأمین زیرساخت‌های مناسب در حوزه کتابخوانی، به احداث ۳ کتابخانه جدید در مناطق مختلف این شهرستان نیاز است.

محمدرضا کریمی روز دوشنبه به مناسبت هفته کتاب در گفت وگو با خبرنگار ایرنا اظهارکرد: شهرستان ورامین از ۷ باب کتابخانه عمومی برخوردار است که از این تعداد، دو کتابخانه در مناطق محروم و کمتر برخوردار شهرستان مستقر است.

وی با اشاره به این که کتابخانه‌های ورامین از ۱۰۰ هزار جلد کتاب برخوردار است افزود: شهرستان ورامین ۹ هزار و ۵۰۰ عضو فعال دارد که در حال حاضر به دلیل شیوع ویروس کرونا، امکان حضور این افراد در فضای کتابخانه و استفاده از کتب وجود ندارد.

رئیس اداره کتابخانه‌های عمومی شهرستان ورامین افزود: به منظور ترویج فرهنگ کتابخوانی و دسترسی روستائیان به کتاب، یک دستگاه خودرو کتابخانه سیار در ورامین راه‌اندازی شده که این کتابخانه در شرایط عادی،همه روزه به مناطق روستایی عزیمت کرده و کتب مختلف را در اختیار روستائیان قرار می دهد. 

وی بیان کرد: کتابخانه سیار ورامین از ۶ هزار جلد کتاب برخوردار است و علاوه بر ارائه کتاب ، برنامه های فرهنگی متعددی را در مناطق روستایی اجرا می کند تا افراد بیشتری به سمت فرهنگ کتابخوانی سوق پیدا کنند. 

کریمی گفت: بر اساس استانداردهای کشور ، به ازاء هر ۱۰۰ هزار نفر جمعیت، به ۸ متر مربع فضای مطالعه نیاز است که  که با توجه به تعداد کتابخانه موجود ، سرانه فضای مطالعه ورامین پائین‌تر از استاندارد است. 

وی افزود: برای رسیدن به حد مطلوب از فضای کتابخانه ، ورامین حداقل به سه فضای جدید نیاز دارد.
 
رئیس اداره کتابخانه‌های عمومی شهرستان ورامین با اشاره به فرارسیدن هفته کتاب گفت: با توجه به شیوع ویروس کرونا امکان برگزاری برنامه‌های حضوری گرامیداشت این ایام وجود ندارد ولی تلاش می‌شود تا در بستر فضای مجازی برنامه‎‌هایی نظیر معرفی کتاب، تقدیر از نویسندگان بومی و مسابقه کتابخوانی برگزار شود.

وی افزود: هفته کتاب و کتابخوانی فرصت مناسبی است تا با استفاده از آن، فرهنگ مطالعه در جامعه رشد و توسعه یافته و در ایام شیوع کرونا که مردم از فضای مجازی، استفاده بیشتری می‌کنند، گرایش مردم به مطالعه و کتابخوانی بیشتر شود.

از ۲۴ تا ۳۰ آبان هفته کتاب و کتابخوانی نامگذاری شده است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 3 =