بزرگ‌ترین پروژه ساماندهی حاشیه‌نشینی کشور در تبریز کلید زده شد

تبریز - ایرنا - شهردار کلانشهر تبریز با اشاره به امضای تفاهم نامه احداث ۲ هزار واحد مسکونی با همکاری قرارگاه خاتم الانبیا در شهرک جوانان این شهر، گفت: این پروژه بزرگ‌ترین طرح ساماندهی حاشیه‌نشینی در کشور است.

 ایرج شهین باهر عصر دوشنبه پس از امضای این تفاهم نامه، اظهار کرد: تبریز یکی از شهرهای روی گسل کشور است که از این منظر خطرپذیری بالایی دارد؛ به طوری که اکنون در تبریز ۲ هزار هکتار بافت حاشیه نشین داریم.


وی از تبریز به عنوان پایلوت طرح جابه‌جایی حاشیه نشینان نام برد و خاطرنشان کرد: مقرر شده است که ۱۰ هکتار از سهم شهرداری تبریز در شهرک جوانان برای احداث ۲ هزار واحد مسکونی جهت جا به جایی حاشیه نشینان در اختیار قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا قرار گیرد و تامین مالی احداث این تعداد واحد از سوی شهرداری تبریز به شکل نقدی و غیرنقدی خواهد بود. 

ایرج شهین باهر با بیان اینکه این اقدام موثرترین و عظیم ترین پروژه ساماندهی حاشیه نشینی در کشور است، افزود: احداث ۲ هزار واحد، در فاز اول پیش بینی شده است و بی شک در فازهای بعدی، واحدهای بیش تری احداث خواهیم کرد.


شهردار تبریز خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه این واحدها به شکل صنعتی و سبک سازی احداث می شود، امیدواریم در مدت زمان کوتاه شاهد بهره برداری این واحدهای مسکونی باشیم.

وی با اشاره به بازدید فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا از سه پروژه کلان شهری تبریز که تفاهم نامه آن سال گذشته امضا شده بود، گفت: احداث مرکز دفن بهداشتی پسماند و اتوبان ولایت در حال حاضر با جدیت پیش می رود.

شهردار تبریز گفت: مطالعات پارک بزرگ نیز که یکی از آن سه پروژه کلان بود، رو به اتمام است و از امروز عملیات اجرایی آن با حضور فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا آغاز شد.


شهین باهر همچنین با اشاره به امضای تفاهم نامه احداث تراموای شهری در تبریز با قرارگاه خاتم، گفت: امروز تفاهم نامه احداث خط پنج قطار شهری از میدان قونقا تا میدان راه آهن تبریز، در مسیر قونقای تاریخی تبریز که ۱۱۰ سال پیش در این شهر وجود داشت، امضا شد و امیدواریم به زودی تبدیل به قرارداد شده و وارد فاز اجرایی و عملیاتی شود.

 حدود ۲ هزار هکتار بافت حاشیه نشین با جمعیتی در حدود ۵۰۰ هزار نفر در تبریز وجود دارد و در واقع ۳۰ درصد جمعیت این شهر یک میلیون و ۸۰۰ هزار نفری حاشیه نشین هستند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 9 =