حقابه بختگان پس از گذرگاه ۸۲ کیلومتری به روستای کوه سبز رسید

شیراز - ایرنا- معاون فنی اداره کل حفاظت محیط زیست استان فارس گفت: حقابه بختگان پس از طی مسیر ۸۲ کیلومتری به روستای کوه سبز رسید ، عبور آب از مسیر رودخانه کُر به تالاب بختگان به صورت روزانه پایش می‌شود.

نبی الله مرادی معاون فنی اداره کل حفاظت محیط زیست فارس روز دوشنبه به خبرنگار ایرنا گفت: طول مسیر رودخانه کُر تا تالاب بختگان ۱۹۲ کیلومتر است که تا ساعت ۱۴ امروز دوشنبه پس از گذشت ۵۶ ساعت  از زمان رها شدن به کوه سبز،  یعنی ۱۰ کیلومتری پل خان رسیده است. 

وی با بیان اینکه  باقی‌مانده مسیر آب تا تالاب بختگان ۱۱۰ کیلومتر خواهد  بود افزود: گروه‌های سیار متشکل از یگان حفاظت محیط زیست و شرکت بهره برداری منابع آب ' سازمانهای مردم نهاد و سایر دستگاه‌های مسئول از این حقابه حفاظت می کنند و آمادگی لازم برای برخورد جدی با متعرضان به آب  را دارند.

مرادی با بیان اینکه ۵۵ میلیون متر مکعب آب برای تامین حق آبه تالاب بختگان از سد درود زن رها شده است افزود: این حقابه با پیگیری ها و دستور استاندار فارس و همچنین تلاش های اداره کل حفاظت محیط زیست استان اختصاص یافت و از روز شنبه دریچه های سد درودزن به روی تالاب بختگان گشوده شده است.

معاون فنی اداره کل حفاظت محیط زیست فارس حداقل نیاز آبی سالانه تالاب بختگان را افزون بر ۳۰۰میلیون متر مکعب دانستو ادامه داد : تقاضای این اداره کل حداقل ۱۲۰میلیون متر مکعب از سد درود زن بوده است که در سال گذشته ۴۲ میلیون متر مکعب و در سال جاری ۵۵ میلیون متر مکعب مورد موافقت قرار گرفته است از روز شنبه رها شدو با توجه به خروجی دریاچه های سد حدوداً ۲۲ روز این جریان آب ادامه خواهد داشت.

این مقام مسوول اضافه کرد: از همه ذینفعان و دست اندرکاران انتظار همکاری و مساعدت را داریم و با توجه به تجربه سال پیش که همراهی ،همدلی و تشریک مساعی همه مسئولین و کشاورزان ،سازمانهای مردم نهاد ،خانه کشاورز ،انجمن صنفی کشاورزان و همه ذینفعان رسیدن به آب تالاب بختگان محقق شد برنامه امسال نیز به بهترین وجه ممکن به نتیجه مطلوب خواهد رسید.

سد مخزنی درودزن  در استان فارس در ۵۰ کیلومتری شمال غرب مرودشت و بر روی رود کر ساخته شده‌است.

تالاب و دریاچه بختگان بزرگترین دریاچه استان فارس در سال‌های پر آب زیستگاه زمستانه پرندگانی مانند فلامینگو، درنا، کبوتر دریایی، آب‌چلیک، مرغابی و غاز است که از روسیه و دشت‌های سیبری به ایران مهاجرت می‌کنند.

این دریاچه که در فاصله ۲۲۰ کیلومتری شرق شیراز در استان فارس قرار دارد در حفظ بوم‌ساختار و محیط زیست شهرستان‌های اطراف نیز تأثیر بسزایی دارد و در سال‌های گذشته کاملاً خشک بود و در حالی که امسال بر اثر بارش‌های بهاری  آبگیری شد اما در گرمای تابستان معمولا باز هم به سمتی خشکی می گراید.

دریاچه بختگان در شهرستان های نی ریز و بختگان در شرق استان فارس واقع شده است. 

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها