الکاظمی: برخی بدنبال مانع تراشی در مسیر انتخابات عراق هستند

بغداد – ایرنا – نخست وزیر عراق هدف دولت خود را برگزاری انتخابات پارلمانی زودهنگام دانست و برای اولین بار از مانع تراشی برخی در مسیر اجرای آن سخن گفت.

به گزارش ایرنا، در بیانیه امروز دوشنبه دفتر «مصطفی الکاظمی» نخست وزیر عراق به نقل از وی آمده است: دولت کنونی یک دولت انتقالی است که هدفش برگزاری انتخابات زودهنگام است.

نخست وزیر عراق تصریح کرد: با وجود تلاش برخی برای مانع تراشی در برابر آن، دولت مصمم به برگزاری انتخاباتی شفاف و عادلانه است که انتظارات شهروندان را برآورده کرده و کشور را به سمت آینده ای بهتر رهنمون سازد.

الکاظمی روز یکشنبه نیز در جریان دیدار اعضای کمیسیون عالی انتخابات مستقل عراق تاکید کرده بود که دولت عراق به موعد برقراری انتخابات در ششم ماه ژوئن سال ۲۰۲۱ میلادی متعهد است.

در همین پیوند، ائتلاف «النصر» به ریاست «حیدر العبادی» نخست وزیر پیشین عراق نیز امروز در بیانیه ای "دولت، پارلمان، کمیسیون انتخابات و هیات سازمان ملل در عراق را مسئول کامل تامین استانداردهای سلامت، عدالت و اعتبار انتخابات آینده" دانست و هشدار داد که اگر این امر صورت نگیرد، "انتخابات شاهد تحریم مردم و جریان های سیاسی مهم خواهد بود و این امر باعث بحران بزرگی برای کل نظام سیاسی خواهد شد".

رییس جمهوری عراق و نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل متحد نیز روز شنبه در دیدار با یکدیگر بر لزوم آغاز آمادگی‌ها برای برگزاری انتخابات زودهنگام عراق با بالاترین میزان شفافیت و سلامت و هماهنگی سازمان ملل با کمیسیون انتخابات عراق در زمینه نظارتی تاکید کرده بودند.

انتخابات زودهنگام پارلمانی عراق قرار است ششم ژوئن ۲۰۲۱ (نیمه خرداد ۱۴۰۰) برگزار شود. رییس جمهوری عراق ۱۵ آبانماه جاری قانون جدید انتخابات این کشور را پس از تصویب در پارلمان، تایید کرد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 10 =