۲۶ آبان ۱۳۹۹، ۱۷:۲۹
کد خبر: 84112540
T T
۰ نفر

برچسب‌ها

پروندهٔ خبری

روابط دولت بایدن با جنوب آسیا و کشمیر

۲۶ آبان ۱۳۹۹، ۱۷:۲۹
کد خبر: 84112540
روابط دولت بایدن با جنوب آسیا و کشمیر

تهران - ایرنا - برخی از کارشناسان جامو و کشمیر پیش بینی کردند که دولت بایدن در آمریکا سیاست متفاوتی نسبت به ترامپ در جنوب آسیا از جمله موضوع کشمیر خواهد داشت.

به گزارش ایرنا پایگاه خبری "کشمیر ایمجز" در گزارشی با عنوان "ریاست جمهوری بایدن چه تاثیری بر سیاست جنوب آسیا خواهد داشت؟" نوشت: آیا سیاست های بایدن در مورد جنوب آسیا و بخصوص کشورهای هند، پاکستان و افغانستان متفاوت از دولت ترامپ خواهد بود؟ دولت جدید چگونه با سیاست های تهاجمی چین برخورد خواهد کرد و پیامدهای این مساله برای منطقه چه خواهد بود؟ آیا رئیس جمهوری جدید آمریکا نسبت به سلف خود کمتر اسلام هراس خواهد بود؟

تحلیلگران سیاسی نظرات مختلفی در این خصوص دارند. در کشمیر، بسیاری به شرایط جدید امید بسته اند چرا که بایدن و کامالا هریس معاون او با لغو وضعیت ویژه جامو و کشمیر مخالفت کرده اند و همچنین از محدودیت ها بر آزادی در این منطقه در مدت یک سال و نیم گذشته انتقاد کرده اند.

با این حال برخی با این دیدگاه مخالف هستند و می گویند از آنجا که آمریکا منافع اقتصادی و راهبردی بلندمدت در هند دارد، دولت بایدن در باره موضوعاتی مانند حقوق بشر اقلیت ها و کشمیر با احتیاط با دهلی نو برخورد خواهد کرد.

پروفسور نور احمد بابا معاون سابق دپارتمان علوم سیاسی دانشگاه کشمیر در این خصوص گفت: سیاست خارجی کشورها تا حد مشخصی تداوم دارند زیرا برخاسته از فهم راهبردی از منافع هستند. سیاست خارجی در آمریکا محصول انحصاری روسای جمهوری نیست البته بدون شک رئیس جمهوری هم تاثیرگذار است اما مکانیزم های نهادی هم دخیل هستند. سیاست های جدید از مراحل مختلف عبور می کنند و پیش از تصویب و اجرا مورد بررسی قرار می گیرند.

تفاوت اصلی بین روسای جمهوری قبلی و رئیس جمهوری فعلی آمریکا در این است که ترامپ غیر قابل پیش بینی است. شاهد بودیم که او حب و بغض های شخصی خود را وارد روابط با کشورهای دیگر کرد. او همچنین سنت های ایدئولوژیک و دمکراتیک در سیاست آمریکا را نادیده گرفت.

وی افزود: اعتقاد دارم که جو بایدن در زمینه سیاست خارجی بطور نهادینه تری رفتار خواهد کرد و سنت های مهم آمریکا را نادیده نخواهد گرفت. دمکرات ها هیچگاه بطور کامل تعهد ایدئولوژیک آمریکا در زمینه حقوق بشر و موضوعات دیگر را نادیده نگرفته اند. به گمان من بایدن سیاست خارجی خود را شخصی نخواهد کرد. او بیشتر بر اساس فهم گسترده سیاست آمریکا عمل خواهد کرد.

این کارشناس گفت: تا جایی که به سیاست داخلی آمریکا مربوط می شود، ترامپ تقریبا از ناکجا ظاهر شد اما بایدن تجربه زیادی دارد و از این رو سیاست خارجی او هم متفاوت خواهد بود. در ارتباط با هند، او وضعیت حقوق بشر، حقوق اقلیت ها یا اوضاع در کشمیر را هم وارد ارزیابی خود خواهد کرد. این عوامل بطور حتم در سیاست دولت بایدن در ارتباط با هند بازتاب خواهد یافت. می دانیم که دمکرات ها از جمله بایدن منتقد اقدامات هند در کشمیر بوده اند.

وی خاطرنشان کرد: تا جایی که به پاکستان مربوط می شود، این کشور هم جایگاه مهمی در سیاست خارجی آمریکا خواهد داشت زیرا پاکستان از لحاظ راهبردی کشور مهمی است و حتی ترامپ هم این کشور را نادیده نگرفت. آمریکا نمی خواهد که پاکستان بطور کامل وابسته به چین باشد و بایدن هم درصدد ایجاد توازنی خواهد بود تا پاکستان بطور کامل به طرف چین نرود. بایدن روابط نسبتا خوبی را با رهبران پاکستان و فهم بهتری از مواضع اسلام آباد در باره افغانستان دارد.

این کارشناس خاطرنشان کرد که پاکستان در خصوص مسائل افغانستان هم حائز اهمیت است و انتظار می رود که بایدن هم فرایند خروج نیروهای آمریکا از افغانستان را ادامه دهد.

وی افزود: بایدن در ارتباط با چین بر خلاف ترامپ با پیچیدگی بیشتری عمل خواهد کرد. نمی گویم که روابط دو کشور آرام تر خواهد شد. سیاست آمریکا برای مهار چین تغییر نخواهد کرد اما دولت بایدن بر خلاف ترامپ تهاجمی عمل نمی کند به شکلی که تجارت و مسائل دیگر را ممنوع کند. دولت جدید آمریکا تلاش خواهد کرد تا روابطی مبتنی بر همکاری با چین داشته باشد.

همچنین پروفسور سیف الدین ساز از رهبران ارشد کنگره و وزیر سابق گفت: احساس من این است که ترامپ یک افراط گرا بود بطوری که حتی برخی از همکارانش هم از او دور شدند.

وی افزود: بایدن یک دمکرات واقعی است و گمان می کنم دولت بایدن با مردمان تحت تجاوز در سراسر جهان مهربان خواهد بود. حتی در مورد کشمیر هم ایدئولوژی دمکرات ها منطقی تر از ترامپ است. به گمان من بایدن و معاون او به ایجاد شرایطی برای گفت وگو در باره کشمیر کمک خواهند کرد.

"حسنین مسعودی" قاضی سابق دادگاه عالی جامو و کشمیر و عضو پارلمان نیز گفت: دمکرات ها همواره طرفدار پلورایسم و حقوق بشر بوده اند و انتظار می رود که سیاست های آنها بر منطقه جنوب آسیا هم تاثیرگذار باشد. بایدن و همکارانش ترجیح های خود را در ارتباط با جنوب آسیا بیان کرده اند و سیاست آمریکا در مورد منطقه تغییر خواهد کرد.

وی افزود: جهان به یک دهکده جهانی تبدیل شده و چین به عنوان منبع نفوذ در این منطقه در حال ظهور است و این موجب نگرانی آمریکا است. دولت جدید آمریکا درصدد اطمینان از این مساله است که هیچ موضوعی در منطقه از کنترل خارج نشود. آمریکا نمی تواند هند و پاکستان را نادیده بگیرد و حتی آمریکا روابط نامناسب فعلی با ایران را مورد بازنگری قرار خواهد داد.

وی گفت: آنها ناخشنودی خود را از تصمیم سال گذشته دهلی نو در باره کشمیر آشکارا بیان کرده اند. کامالا هریس معاون بایدن هم از آمال مردم کشمیر حمایت کرده است و من نقش فعال تری برای دولت جدید آمریکا در ارتباط با کشمیر در آینده پیش بینی می کنم.

"ظفر اقبال مانهاس" نویسنده و رهبر حزب Apni  نیز گفت: در آمریکا هر دولتی بر سر کار باشد اقدام مناسب آن کشور را انجام می دهد و کمتر به فکر دیگران است. آنها همواره به دنبال منافع ملی خود هستند. در مورد آمریکا گفته معروفی است که می گوید "ناهار مجانی در کار نیست". آنهایی که فکر می کنند آمریکا برای کشمیر با هند می جنگد در اشتباه هستند.

وی افزود: این برای آمریکا یک اجبار است که روابط خوبی با هند داشته باشد اما آمریکا تا جایی به پاکستان نیاز دارد که مساله افغانستان مطرح باشد.

وی افزود: پس از اسراییل و عربستان، هند سومین کشوری است که آمریکا مایل است به عنوان متحد خود داشته باشد. یکی از جنبه های مهم انتخابات آمریکا این است که ترامپ شکست خورده  اما "ترامپیسم" شکست نخورده است. ترامپ هر چند این کشور را نابود کرده اما ۴۵ درصد آراء را کسب کرده است.

این کارشناس سیاسی گفت: با این حال این مساله به نفع ترامپ است که او می خواست آمریکا را از مناقشه های غیرضروری خارج کند. او همواره می گفت که رهبر آمریکا است نه رهبر جهان و به همین علت تصمیم به خروج از افغانستان گرفت.

"سید ریاض خاور" از وکلای ارشد دادگاه عالی جامو و کشمیر و فعال حقوق بشری هم گفت ترامپ طرفدار نظام آمریکا نبود و نظام هم با او توافق کامل نداشت اما بایدن طرفدار نظام آمریکا است و دولت او بطور حتم سیاست خارجی متفاوت از ترامپ خواهد داشت.

وی افزود: تصور می کنم که دولت هند برای ایجاد روابط با دولت جدید آمریکا با دشواری رو به رو خواهد بود. دولت بایدن ممکن است در مسائلی مانند حقوق بشر منتقد دولت هند باشد. نارندرا مودی نخست وزیر هند روابطی شخصی با ترامپ ایجاد کرده بود اما بایدن متفاوت است. او می خواهد رهبر جهان باشد و سیاست های خود را تحمیل کند.

خاور اظهار داشت: آمریکا می خواهد به هند سلاح بفروشد. مناقشه های جهان مورد بهره برداری قدرت های بزرگ برای صنایع تسلیحاتی قرار می گیرد. هنذ و پاکستان نیز برای این هدف مورد استفاده هستند. بایدن سیاست آمریکا در قبال چین را تغییر نخواهد داد و تلاش می کند موقعیت جهانی خود را حفظ و چین را مهار کند.

وی گفت: با این حال بایدن تا جایی که به ایران مربوط است موضع نرمی خواهد داشت و فکر می کنم که دولت جدید آمریکا توافق هسته ای با ایران را احیا خواهد کرد.

در بخش دیگری از این گزارش، "طاهر محی الدین" تحلیلگر سیاسی نیز گفت که بایدن در خصوص کشورهای جنوب آسیا متفاوت از ترامپ عمل خواهد کرد. بایدن یک سیاستمدار پخته است که به مکانیزم های بین المللی اعتقاد دارد. معتغدم که دولت بایدن روند خروج از افغانستان را آهسته خواهد کرد و در مورد مسائل کشمیر هم با صراحت بیشتری سخن خواهد گفت.

وی تاکید کرد: دیپلمات های هندی برای ایجاد رابطه با دولت جدید در آمریکا ممکن است در شرایط سختی قرار بگیرند اما فکر می کنم که تجارت و همکاری های امنیتی دوجانبه در آینده نزدیک شکوفا خواهد شد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha