وزیر علوم روسیه روابط دانشگاهی با ایران را عالی خواند

مسکو - ایرنا - وزیر علوم و آموزش عالی روسیه در همایش جامعه شناسی ایران و روسیه اعلام کرد: این کشور روابط دانشگاهی با ایران را عالی ارزیابی می کند و به همکاریهای آموزشی و علوم با این کشور توجه فراوان دارد.

به گزارس ایرنا   «والری فالکوف»  امروز دوشنبه در اولین همایش جامعه شناسی ایران و روسیه افزود: در زمان حاضر بیش از ۲ هزار و ۵۰۰ شهروند ایرانی در مراکز آموزش عالی روسیه تحصیل می کنند و بین مراکز آموزش عالی ایران و روسیه توافقنامه های همکاری وجود دارد.

وزیر علوم و آموزش عالی روسیه درباره همایش جامعه شناسی ایران و روسیه گفت: این همایش رویداد مهم در روابط راهبردی و تحقیقات علمی بین دو کشور است. امیدوارم در جریان برگزاری این همایش، پیشنهاداتی برای توسعه روابط علمی دو کشور تنظیم و ارائه شود.

«آندره فورسنکو» دستیار ویژه رئیس جمهور روسیه در امور سیاست علمی و فناوری و دبیر شورای علم و آموزش این کشور نیز  در مراسم افتتاحیه همایش خاطرنشان کرد که روابط بین مراکز آموزشی و دانشگاهی ایران و روسیه توسعه می یابد.

وی افزود: همایش جامعه شناسی ایران و روسیه فرصتی برای کارشناسان دو کشور فراهم آورده است تا در آن پیشنهادهایی برای توسعه روابط علمی و شناخت اجتماعی دو کشور تنظیم و به مقامهای ایرانی و روس ارائه کنند.  

  «ناتالیا بوچارووا» معاون وزیر علوم و آموزش عالی روسیه، هم  تدوین کتاب اطلس جامعه شناسی ایران و روسیه به زبان های روسی و انگلیسی اشاره و خاطرنشان کرد که آماده رونمایی شده است.

به گزارش ایرنا، اولین همایش جامعه شناسی ایران و روسیه ببا حضور  بیش از ۱۰۰ نفر از اندیشمندان و کارشناسان علمی و اجتماعی دو کشور به  ابتکار آکادمی علوم روسیه  از امروز دوشنبه بصورت برخط آغاز بکار کرد.
در این همایش سه روزه آکادمی علوم روسیه، مرکز فدرال پژوهش های جامعه شناسی روسیه، انستیتو پژوهش های سیاسی و اجتماعی روسیه، انستیتو شرق شناسی روسیه، دانشگاه روابط بین الملل مسکو وابسته به وزارت خارجه روسیه و دانشگاه دولتی مسکو به نام ام. گ. او نیز مشارکت دارند.  

 هدف از این همایش تبادل نظر و گفت و گو درباره ابعاد اجتماعی، اقتصادی، و جمعیت‌­شناختی توسعه دو کشور در بستر توسعه و چالش‌­های جهانی (از جمله همه­‌گیری کرونا) اعلام شده است.

در این همایش همچنین قرار است از اولین اطلس جامعه شناختی ایران و روسیه نیر رونمایی گردد.
 

در مراسم افتتاحیه این همایش علاوه بر کاظم جلالی سفیر ایران در فدراسیون روسیه اندیشمندانی از ایران از جمله کاظم سجادپور رئیس  مرکز آموزش و مطالعات وزارت خارجه، مهدی سنایی مشاور عالی وزیر امور خارجه و مدیر موسسه مطالعات ایران و اورآسیا (ایراس) و همچنین خانم نهال نفیسی  مدیر کمیتۀ روابط و همکاری­ های علمی بین‌المللی انجمن جامعه شناسی ایران  و از روسیه آقایان آندری فورسنکو دستیار رئیس جمهور روسیه  و آلکساندر سرگئی یووا رئیس آکادمی علوم روسیه، شرکت و سخنرانی گردند.   

در طول برگرازی همایش میخاییل گورشکوف رئیس مرکز پژوهش های اجتماعی آکادمی علوم روسیه، ناتالیا بوچارووا معاون وزیر علوم و آموزش عالی روسیه، آندره اسمیرنف مدیر انستیتو فلسفه شناسی روسیه،  آناتولی تورکونوف رئیس دانشگاه روابط بین الملل مسکو، میخاییل چرنیش معاون اول مرکز پژوهش های اجتماعی روسیه، و  ماکسیم بارانف معاون اداره دوم آسیای وزارت خارجه روسیه نیز سخنرانی خواهند کرد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 16 =