۲۶ آبان ۱۳۹۹،‏ ۱۶:۱۳
کد خبرنگار: 1483
کد خبر: 84112519
۰ نفر

برچسب‌ها

نشست طرف‌های درگیر در لیبی بدون توافق نهایی به پایان رسید

تهران _ ایرنا _ نشست گفت و گوی طرف های درگیر در لیبی که با نظارت سازمان ملل متحد در تونس برگزار شد، امروز دوشنبه بدون توافق نهایی بر سر تشکیل دولت یکپارچه به پایان رسید.

به گزارش ایرنا به نقل از روسیا الیوم دور جدید مذاکرات دوطرف جنگ داخلی در لیبی که از ۱۱ آبان آغاز شده در ایستگاه توافق برسر اعلام اسامی دولت انتقالی یکپارچه متوقف شد.

این گفت و گوها که در ابتدا به توافق درباره موعد برگزاری انتخابات پارلمانی و ریاست جمهوری منجر شد حالا بدون حصول نتیجه جدید به هفته آینده موکول شد.

روسیاالیوم به نقل از خبرگزاری فرانسه گزارش داد استفانی ویلیامز معاون فرستاده ویژه سازمان ملل متحد در امور لیبی در یک کنفرانس مطبوعاتی با اعلام اینکه این نشست "هفته آینده ادامه خواهد یافت" نسبت به نتایج به دست آمده ابراز خشنودی کرد و گفت: موضوع گفت و گو "توافق در مورد معیارهای انتخاب شخصیتی خواهد بود که در آینده قدرت را به دست می گیرد".

وی افزود: "ما در مورد سه پرونده مهم که یک نقشه راه (جهت برگزاری انتخابات) ، شرایط نامزدی و اختیارات مقام اجرایی است ، به توافق رسیده ایم."

سازمان ملل در تلاش است تا سازماندهی انتخابات را برعهده بگیرد و نیازهای لیبی از فساد اداری و نبود امکانات عمومی را برآورده کند. لیبی در حالی از این مسائل رنج می برد که بیشترین ذخایر نفتی در آفریقا را دارد. 

روز جمعه ، سازمان ملل اعلام کرد که نمایندگان طرف های درگیر در لیبی در تونس با برگزاری انتخابات ملی در ۲۴ دسامبر ۲۰۲۱ (دی ماه ۱۴۰۰) موافقت کردند اما اینکه انتخابات مذکور ریاست جمهوری خواهد بود یا پارلمانی بازهم در هاله ای از ابهام باقی ماند.

سازمان ملل به منظور حل مناقشه لیبی از سال ۲۰۱۹ تاکنون سه نشست در شهر ژنو سوییس با حضور ۵ مقام ارشد دولت وفاق ملی و ۵ نماینده ارتش شرق این کشور برگزار کرد اما این نشست‌ها نتیجه قابل ملاحظه‌ای در پی نداشت و پیشرفت سیاسی این کنفرانس در تونس نیز تاکنون چشم انداز درخشانی از خود ترسیم نکرده که نشان دهنده دشواری خارج شدن لیبی از درگیری، بعد از یک دهه ناآرامی است. 

لیبی از زمان سقوط رژیم معمر قذافی در سال ۲۰۱۱ شاهد هرج و مرج و خشونت بوده است. دولت وفاق ملی (به رسمیت شناخته شده توسط سازمان ملل) برای دستیابی به قدرت با یک دولت موازی در شرق لیبی به سرپرستی خلیفه حفتر رقابت می کند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 0 =

سرخط اخبار جهان