ولایتی: ولیدالمعلم شخصیت تلاشگر عرصه حفاظت از منافع سوریه بود

تهران - ایرنا - وزیر پیشین امور خارجه در پیامی درگذشت وزیر خارجه سوریه را تسلیت گفت و افزود: ولید معلم شخصیت تلاشگر عرصه حفاظت از منافع سوریه و همراه جبهه مقاومت بود.

به گزارش روز دوشنبه ایرنا، علی اکبر ولایتی در این پیام تاکید کرد: ولید المعلم که سال‌های طولانی در مسوولیت‌های مختلف در عرصه دفاع از منافع دولت و ملت سوریه تلاش کرد، نمونه بارز ایستادگی و مبارزه مقابل زیاده‌خواهی‌ها، دشمنی‌ها و جنایت‌های گروه‌های تروریستی و تکفیری و حامیان غربی، عربی و عبری آنان‌ بود و در جبهه پایداری جهان عرب نیز با معامله ننگین کمپ دیوید به مقابله و مخالفت برخواست و پس از آن با جبهه مقاومت همراهی کرد و تا پایان عمر بر وفای به عهد و پیمانی که در این مسیر بسته بود استوار و متعهدانه ایستاد و بی تردید نام او برای مردم مقاوم سوریه همواره به بزرگی ماندگار خواهد بود.

مشاور مقام معظم رهبری در امور بین الملل افزود: سابقه آشنایی و دوستی اینجانب با ایشان از حدود ۴۰ سال قبل و اوایل پیروزی انقلاب اسلامی است و پس از آن در سمت‌های مختلف از جمله قائم مقام و همچنین وزیر امور خارجه سوریه تداوم و تعمیق یافت و باید گفت در طی سال‌های سخت و پیچیده اخیر که سوریه با تمام وجود برابر متجاوزان و بدخواهان مبارزه و جهاد کرد، ولید معلم نیز در جایگاه وزیر خارجه و در عرصه منطقه‌ای و بین المللی همواره خواست و منفعت به حق دولت و ملت سوریه را با شجاعت وجدیت پیگیری می‌کرد و بارها در ملاقات‌های حضوری شاهد عشق به وطن و جانفشانی در راه آرمان و اهداف مردم مسلمان سوریه در وجود وی بودم.

ولایتی در این پیام همچنین ضمن ادای احترام به ولیدالمعلم گفت: اینجانب این ضایعه را به بشار اسد رییس جمهوری و دولت و ملت شریف سوریه تسلیت عرض نموده، غفران و رحمت الهی برای ایشان مسالت دارم و اطمینان دارم این مسیر پرافتخار پایبندی به آرمان‌های مقاومت و مبارزه با جریانات افراطی و تکفیری و حامیان آنان، پیروز خواهد شد.

به گزارش ایرنا، خبرگزاری رسمی سوریه (سانا) بامداد دوشنبه به نقل از وزارت امور خارجه این کشور از درگذشت ولید المعلم در ۷۹ سالگی خبر داد.

المعلم از سال ۲۰۰۶ تصدی وزارت امور خارجه سوریه را برعهده داشت.  

وی همچنین به مدت ۱۰ سال سفیر کشورش در آمریکا بوده است.

المعلم سال ۱۹۴۱ در دمشق پایتخت سوریه متولد شد و پس از اخذ دیپلم به دانشگاه قاهره رفت و در سال ۱۹۶۳ از آنجا لیسانس اقتصاد گرفت.

وی سپس در سال ۱۹۶۴ به وزارت امور خارجه سوریه پیوست و در نمایندگی‌های سیاسی سوریه در چند کشور به فعالیت پرداخت.

المعلم همچنین از سال ۱۹۹۰ تا ۱۹۹۹ به عنوان سفیر کشورش در آمریکا مشغول به کار بود.

وی همچنین دارای تالیفاتی در زمینه استقلال، فلسطین و خاورمیانه است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 1 =