۲۶ آبان ۱۳۹۹،‏ ۱۴:۵۸
کد خبرنگار: 2221
کد خبر: 84112369
۰ نفر

برچسب‌ها

تقویت زیرساخت‌های کتابخوانی در اندیمشک ضروری است

اندیمشک - ایرنا - مطالعه و کتابخوانی مهمترین راه برای دست یافتن به بزرگی فکر و آرامش روح است و توسعه زیرساخت‌های این حوزه نیاز هر جامعه‌ای به شمار می‌رود.

در سایه ترویج فرهنگ مطالعه، ذهن آدمی تقویت و آرامشی چشمگیری برای آدمی حاصل میشود.همانگونه که جسم آدمی نیازمند خوراک است، روح و فکر آدمی نیز نیازمند خوراکی در نوع خود است که عامل تقویت اندیشه و ذهن خواهد شد.

به فراخور هر منطقه و وضعیت جمعیت آن، توسعه کتابخانه‌ها و برخورداری از مکانی استاندارد و مناسب ضروری است.

اگرچه شیوع کرونا بر کارکرد نهاد فرهنگی کتابخانه‌ها به نوعی تاثیر گذشاته اما نباید به واسطه ویروس منحوس کرونا، از اهمیت کتاب و کتابخوانی غافل شد.

بهبود زیرساخت‌ کتابخانه‌های عمومی و تجهیز و مدرن سازی این اماکن نیازی برای تمام فصول است که نمی‌توان آن را نادیده گرفت.

شهرستان اندیمشک با جمعیتی بالغ بر ۱۷۰ هزار نفر در شمال خوزستان است که علاوه بر جمعیت ثابت، دارای جمعیت شناوری است که نیازمند خدمات فرهنگی مضاعف هستند.

این شهرستان دارای هفت باب کتابخانه عمومی و چهار باب کتابخانه مشارکتی است و در مجموع به ازای حدود هر ۱۴ هزار نفر یک باب کتابخانه وجود دارد.

ماندانا شفیعی عضو کتابخانههای عمومی اندیمشک با اشاره به لزوم تقویت و ارتقای سطح کتب کتابخانه‌های اندیمشک گفت:با ارتقای سطح کیفی کتب کتابخانه‌ها و افزایش تعداد آنها، ضمن  تسهیل دسترسی عموم به این نهاد فرهنگی، بخش زیادی از نیاز شهروندان پاسخ داده می‌شود.

علی رحمانی دیگر شهروند اندیمشکی گفت:فعالیت فرهنگی کتابخانه‌های اندیمشک مثبت است اما سالن‌های مطالعه باید در کتابخانه‌های این شهرستان توسعه یابد.

زهرا رستمی یکی از دانشجویان هم گفت: با وجود تلاش خوب انجام شده در کتابخانه‌های شهرستان ، وجود یک کتابخانه بزرگ و مدرن نیاز دانشجویان و قشر جوان است که انتظار می‌رود این موضوع پیگیری شود.

یکی از شهروندان شهر چم گلک از توابع اندیمشک هم راه‌اندازی یک کتابخانه برای استفاده ساکنان را از نیازهای مردم این منطقه دانست.

رییس کتابخانه عمومی شهدای اندیمشک نیز گفت: کتابخانه عمومی به دلیل در دسترس بودن برای اقشار جامعه و وجود منابع ، فرصتی یکسان برای عموم در راستای ترویج فرهنگ مطالعه و اندیشه فراهم می‌کند.

مریم فاطمیان افزود: استفاده بهینه از ظرفیت کتابخانه‌ها از سوی شهروندان فرصتی برای کمک به رشد این شهرستان است و کتابخانه شهدای اندیمشک با فراهم کردن فضایی مناسب در خدمت شهروندان است.

وی با اشاره به استقبال مناسب مردم اندیمشک ار برنامه‌های فرهنگی  کتابخانه‌ها بیان کرد:فعالیت‌های فرهنگی و خدمات مجازی در شرایط شیوع کرونا از طریق کتابخانه شهدای اندیمشک انجام می شود.

رییس نهاد کتابخانه‌های عمومی اندیمشک هم گفت:هم اکنون کوچکترین عضو کتابخانه‌های عمومی شهرستان اندیمشک سه ماه سن دارد  و بزرگترین آنها ۷۵ ساله است.

فریبا لطفی بافنده افزود:خدمات کتابخانه‌های عمومی اندیمشک در شرایط موجود به صورت مجازی ارایه می‌شود اما لازم است شهروندان ارتباط مجازی خود را با مجموعه کتابخانه‌ها تقویت کنند.

وی بیان کرد: با توجه به برنامه‌های مجازی نهاد کتابخانه ها، نادیا قلی ده نشین از کارکنان کتابخانه معرفت کوی لور اندیمشک برگزیده کشوری شد.

رییس کتابخانه‌های اندیمشک ادامه داد: فرماندار اندیمشک به دلیل اجرای برنامه‌های مرتبط با این حوزه برای سومین سال متوالی در سطح خوزستان به عنوان فرماندار برتر تجلیل شد.

وی یکی از نیازهای مردم اندیمشک را برخورداری از یک کتابخانه بزرگ مرکزی دانست و افزود: احداث یک کتابخانه مرکزی ، مدرن و استاندارد از نیازهای مردم این شهرستان است که تحقق آن از طریق مسوولان محلی پیگیری می‌شود.

لطفی بافنده گفت: با پرداخت به موقع سهم نیم درصدی شهرداری‌های شهرستان میتوان بخشی از مشکلات نهاد کتابخانهها را برطرف کرد لذا انتظار می‌رود شهردارها در این زمینه همکاری کنند.

وی افزود: برطرف شدن مشکلات کتابخانه‌ها و تجهیز آنها از سوی مسوولان شهرستان مورد توجه قرار گرفته و در سال‌های اخیر با نگاه ویژه مسوولان بخشی از مشکلات و نیازهای نهاد کتابخانه‌ها پیگیری جدی شده است.

به گفته وی راه‌اندازی و احداث کتابخانه در شهرهای تابعه این شهرستان که فاقد کتابخانه هستند، هدفگذاری و برنامه ریزی شده است.

هفته کتاب از ۲۴ آبان در سراسر کشور آغاز شده است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 0 =