۶۵۰ برنامه فرهنگی در کتابخانه‌های عمومی اردبیل اجرا شد

اردبیل - ایرنا - مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان اردبیل گفت: امسال در شرایط کرونایی و برغم تعطیلی سالن‌های کتابخانه‌ها بیش از ۶۵۰ برنامه فرهنگی و کتابخوانی در این استان برگزار شد.

به گزارش ایرنا ، پروانه رضاقلیزاده روز دوشنبه در آیین نکوداشت و تجلیل از فعالان بیست و هشتمین دوره هفته کتاب و کتابخوانی در اردبیل به شکل ویدئوکنفرانس افزود: این هفته با شعار دانایی و مانایی پاس داشته می‌شود، چرا که رجوع به کتاب می‌تواند به توانمندسازی بشریت در افزایش علم، دانش و آگاهی در جامعه کمک کرده و این خود زمینه‌ساز ماندگاری خواهد بود.

وی تصریح کرد: کتابداران استان به اشکال مختلف کتاب‌های جدید و پرمخاطب را برای علاقه‌مندان معرفی کرده و در قالب فایل‌های مشخص برای گروه‌های سنی مختلف طراحی و ارائه کردند.

رضاقلیزاده به برگزاری کارگاه‌های آموزشی و همچنین نشست‌های کتابخوانی و برگزاری رویدادهای کتابخوانی در حوزه‌های مختلف اشاره کرد و افزود: تمام تلاش کتابداران پرتلاش بر این بوده که برغم تعطیلی سالن‌های مطالعه، فضای کتاب و کتابخوانی با آرامش و اطمینان خاطر بیشتر فراهم آمده و علاقه‌مندان از این فضا استفاده کنند.

وی با گرامیداشت هفته کتاب و کتابخوانی گفت: ۸۰ باب کتابخانه نهادی و مشارکتی در استان فعال است و پروژه‌های نیمه‌تمام نیز با تامین اعتبار موردنیاز تکمیل و راه‌اندازی خواهد شد.

وی به برپایی محافل ادبی با عنوان شمس عطار در شهرهای مختلف استان اشاره کرد و ادامه داد: در ۲ شهرستان این محفل ادبی فعال شده و در هفته جاری در شهرستان کوثر محفل ادبی شمس عطار راه‌اندازی خواهد شد.

مدیرکل تامین منابع نهاد کتابخانه‌های عمومی نیز در این آیین گفت: استقبال مردم از برنامه‌های کتابخوانی در شرایط کرونا مطلوب و رضایت‌بخش است.

سیدباقر میرعبداللهی افزود: روز کتاب و پاسداشت زحمات کتابداران با سالروز رحلت علامه طباطبایی قرین شده که ضرورت دارد این ایام ارزشمند را برای فعالان این عرصه پاس داشته و گرامی بداریم.

وی تصریح کرد: در این ایام که شرایط برای ارائه خدمات به علاقه‌مندان کتاب سخت شده، کتابداران سراسر کشور سعی و تلاش خود را انجام می‌دهند تا با شیوه‌های جدید رغبت و انگیزه به کتاب و کتابخوانی را افزایش دهند.

او  گفت: امسال بدنبال شیوع بیماری کرونا بخش عظیمی از فعالیت‌های کتابخانه‌ای تعطیل شده ولی این وظیفه و رسالت توسعه فرهنگ کتاب در فضای مجازی با اعتقاد و علاقه راسخ ادامه دارد.

میرعبداللهی در بخش دیگری از سخنان خود افزود: در فضای مجازی سعی بر این است تا علاقه‌مندان به کتاب از تنوع خدمات ارائه شده بهره برده و به نوعی مهارت خود را در این حوزه افزایش دهند.

وی ادامه داد: همکاران ما در نهاد کتابخانه‌های عمومی با تهیه و تولید محصولات نرم‌افزاری و همچنین کلیپ‌های متعدد در خدمات علاقه‌مندان به کتاب هستند تا فاصله بین مردم و کتابخوانی به وجود نیاید.

وی با قدردانی از تلاش فعالان عرصه کتاب و کتابخوانی در استان اردبیل بیان کرد: تدارک بیش از ده‌ها برنامه فرهنگی در این حوزه توسط مدیریت کتابخانه‌های عمومی استان اردبیل نوید یک حرکت بالنده و رو به جلو را دارد که در این شرایط کرونا این برنامه‌ها و هدف‌گذاری‌ها ادامه خواهد داشت.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 3 =

سرخط اخبار استان‌ها