استاندار خراسان جنوبی از کارخانه فراوری زرشک بازدید کرد

بیرجند - ایرنا - استاندار خراسان جنوبی روز دوشنبه از نحوه برداشت محصول در باغ‌های زرشک روستای مهمویی و کارخانه فراوری زرشک در شهرستان قاینات بازدید کرد.

حمید ملانوری امروز با سفر به شهرستان قاینات در کارخانه فراوری زرشک شرکت تعاونی کشاورزی دامداران سده حضور یافت و روند فعالیت این واحد تولیدی را از نزدیک بررسی کرد.

شرکت تعاونی کشاورزی دامداران سده، این واحد تولیدی را سال گذشته راه‌اندازی کرد.

این کارخانه در زمینی به مساحت یک هزار متر مربع و با اعتباری معادل یک میلیارد و ۹۰۰ میلیون تومان از محل اعتبارات طرح‌های مشارکتی معاونت توسعه روستایی و مناطق محروم ریاست جمهوری به بهره‌برداری رسید.

شرکت تعاونی کشاورزی دامداران سده از عاملان خرید تعاون روستایی خراسان جنوبی است که با نصب دستگاه‌های شست و شو، بسته‌بندی و وکیوم، سال گذشته ۵۰ تن زرشک تازه را از کشاورزان خریداری و بعد از فراوری به بازار فروش عرضه کرده است. 

این واحد تولیدی با ظرفیت ۳۴۰ تن در سال برای ۱۰ نفر اشتغال ایجاد کرده و خرید و بسته‌بندی ۳۰ تن زرشک خشک کشاورزان استان از دیگر اقدامات آن است.

استاندار خراسان ‌جنوبی در جمع زرشک‌کاران روستای مهمویی نیز حضور یافت.

وی با حضور در یکی از باغ‌های زرشک روستای مهمویی با نحوه کاشت، داشت و برداشت این محصول راهبردی خراسان جنوبی از نزدیک آشنا شد. 

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار، رییس سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی و جمعی از مدیران استان در این بازدید حضور داشتند.

براساس پیش بینی‌های صورت گرفته امسال حدود ۲۱ هزار و ۹۰۰ تن زرشک از سطح ۱۸ هزار و ۵۲۷ هکتار باغات استان خراسان جنوبی برداشت می‌شود که به نسبت ۲۰ هزار و ۹۰۰ تن زرشک برداشت شده در سال گذشته با رشد مواجه است. 

علاوه بر این شهرستان قاینات با تولید ۶ هزار و ۳۷۰ تن زرشک، بیشترین میزان تولید این محصول را در استان به خود اختصاص داده است.

استاندار خراسان جنوبی که صبح امروز (دوشنبه) از مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان بازدید کرد، در یکی از مزارع زعفران جنب این مجموعه نیز حضور یافت و سپس از مجتمع گلخانه‌ای شهرستان خوسف بازدید کرد.

ملانوری در اولین رصد میدانی خود از روند اجرای طرح احداث هزار هکتار گلخانه استان، به بازدید از مجتمع گلخانه‌ای شهرستان خوسف رفت. 

این بازدید با هدف آشنایی با روند اجرا و پیشرفت کار در طرح هزار هکتار مجتمع گلخانه‌ای استان انجام شد.

 مجتمع گلخانه‌ای محمدیه خوسف به عنوان بزرگترین مجتمع گلخانه‌ای استان خراسان جنوبی در زمینی به مساحت ۳۰ هکتار و با ۵۴ واحد گلخانه‌ای احداث شده و جهاد کشاورزی بخش عمده‌ای از این واحدهای گلخانه‌ای را به سرمایه‌گذاران متقاضی واگذار کرده است.

خراسان جنوبی رتبه نخست تولید زرشک و رتبه دوم تولید زعفران را در کشور دارد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 7 =