شکارچی سابقه‌دار و حرفه‌ای در نوشهر روانه زندان شد

ساری - ایرنا - محیط زیست مازندران اعلام کرد که یک شکارچی سابقه‌دار و حرفه‌ای اهل نوشهر که دارای حکم محکومیت و متواری بود ، هنگام تلاش برای شکار غیرمجاز در منطقه حفاظت شده البرز مرکزی دستگیر و روانه زندان شد.

هشدار سورتینگ داران نسبت به حضور دلال خارجی به صورت مستقیم بر سر باغ مرکبات مازندران 

مدیر عامل زنجیره تولید  و عرضه محصولات باغی مازندران ( مجموعه سورتینگ داران ) با اظهار این نکته که در چند سال اخیر بسیاری از دلالان خارجی با نحوه خرید و بسته بندی مرکبات آشنا شده اند و حتی مکان یابی باغ های مرکبات صادراتی را انجام داده اند، گفت: اگرچه حضور دلال خارجی به صورت مستقیم بر سر باغ مرکبات در کوتاه مدت به نفع باغداران است ، اما این فرایند معامله هم برای صنایع و هم برای محصول کیفی استان یک خطر جدی محسوب می شود.

محمد محمد زاده در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با بیان این که در هر صورت ارز صادرات مرکبات مازندران وارد کشور می شود ، توضیح داد: برخی از دلالان خارجی با چمدان ارزی وارد کشور می شوند و با تبدیل آن به ریال با قیمت مناسب تر به نفع  باغدار وارد معامله می شوند و برخی ها نیز از طریق ارتباط بین ۲ صراف داخل کشور ایران و کشور مقصد مرکبات ؛تبادل پولی را انجام می دهند.

وی تصریح کرد: در هر صورت این که ارز ناشی از صادرات مرکبات مازندران وارد کشور می شود ،شکی نیست اما مهمترین مشکل این است که فرایند برداشت ، بسته بندی و حمل و نقل که از طریق دلالان خارجی که مستقیم با باغدار وارد معامله می شوند ، اصلا رعایت نشده و این مقوله بسیار خطرناک برای صنایع است که باید مورد توجه مسئولان قرار بگیرد.

محمد زاده به وجود ۵۰۰واحد درجه بندی و بسته بندی محصولات باغی در مازندران با اشتغال حدود ۱۰۰هزار نفر اشاره کرد و بیان داشت: سورتینگ داران با انجام عملیات مختلف روی مرکبات از طریق ارزش افزوده میوه ها کسب درآمد می کنند و از طرفی دیگر به طور یقین همواره محصول کیفی و در بستبه بندی استاندارد ،تحویل می دهند.

مدیر عامل زنجیره تولید  و عرضه محصولات باغی مازندران با ذکر این نکته که این آمادگی وجود دارد تا خریداران خارجی در داخل استان در بخش واحد های سورتینگ و بسته بندی سرمایه گذاری کنند  و سپس مستقیم با باغدار وارد معامله شوند، گفت: این که آنان با اجاره انبار به صورت موقت بدون هزینه مالیات وارد معامله با باغداران شوند  و بدون رعایت استاندارد درجه بندی و بسته بندی مرکبات را  انجام بدهند ، به اقتصاد کشاورزی استان صدمه وارد می کند.

محمد زاده خطاب به باغداران مازندران نیز گفت: اگرچه ممکن است باغداران محصول سر درخت را به نسبت بالاتر از کف قیمت بازرگانان داخلی به دلالان خارجی بفروشند ، اما از آن جایی که این افراد دلال خارجی پایگاه دائمی ندارند ، خطر نقد نشدن محصولشان وجود دارد و دستشان هم به جایی نیز بند نیست ، اما سورتینگ داران استان دارای جایگاه و پایگاه قانونی و دولتی هستند و همه فرایند ها را نیز طبق مقررات و با نظارت دستگاه های دولتی انجام می شود.

مجموع باغ های مرکبات استان مازندران ۱۱۲ هزار هکتار است که از این میزان ۱۱۰ هزار هکتار ارقام بارده هستند. همچنین از مجموع باغات مرکبات مازندران ۸۰ هزار هکتار زیر کشت ارقام مختلف پرتقال ، ۳۰ هزار هکتار ارقام مختلف نارنگی و بقیه زیر کشت محصولاتی از جمله نارنج و لیمو قرار دارند.

برداشت مرکبات مازندران با  ارقام زودرس نارنگی از ۱۵ شهریور آغاز شده است  و اکنون باغداران مشغول برداشت پرتقال که ۷۰ درصد سطح باغات مرکبات استان را تشکیل می دهد ؛ هستند.

به گزارش روز دوشنبه روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست مازندران ، محیط بانان منطقه حفاظت شده البرز مرکزی طی گشت و کنترل متوجه حضور یک فرد متخلف شدند که پس ازشناسایی مشخص شد، این متخلف همان شخصی است که سال گذشته به جرم شکار غیرمجاز دستگیر و محکوم شده و در حال حاضر متواری بوده است.
بر اساس این گزارش ، ماموران یگان حفاظت محیط زیست نوشهر بعد ازچندین ساعت تعقیب وگریز شبانه موفق به غافلگیر نمودن وی شده که در این لحظه فرد متخلف اقدام به تیراندازی به سمت ماموران کرد که محیط بانان از درگیری اجتناب کرده و پس از هماهنگی با دادگاه کجور، با همکاری وحضور ماموران نیروی انتظامی، فرد متخلف در مخفیگاهش دستگیر و روانه زندان شد.

مرداد ماه امسال هم سه شکارچی غیرمجاز که یک راس بزکوهی را در شهرستان نوشهر شکار کرده بودند ، با صدور حکم دستگاه قضایی به پرداخت ۵۰ میلیون تومان غرامت و دو سال زندان محکوم شده بودند. این افراد خرداد ماه سال ۹۸ در جنگل های مرتفع  اطراف روستای زانوس ندر حین شکار حیات وحش توسط ماموران محیط زیست شناسایی و دستگیر شده بودند. از این افراد لاشه یک راس "بزکوهی "، چها راس "کلچه " و نیز یک قبضه سلاح برنو ، دوربین و دیگر ادوات شکار کشف شده بود که دادگاه آنها را در مجموع به چهار سال زندان محکوم کرد.

محیط زیست مازندران هرگونه شکار در استان را طی سال جاری به خاطر شرایط کرونایی ممنوع و اعلام کرد که در سال جاری هیچ مجوز شکاری هم صادر نخواهد کرد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 2 =