افتتاح آزادراه ٢ هزار میلیارد تومانی شرق اصفهان تا چند روز آینده

تهران- ایرنا- معاون وزیر راه و شهرسازی از افتتاح ابرپروژه آزادراهی کشور با عنوان آزادراه شرق اصفهان به ارزش روز ٢ هزار میلیارد تومان تا چند روز آینده خبر داد و گفت: تا پایان سال ۱۴۰۰ همه پروژه‌های ریلی، آزادراهی و بزرگراهی جهش تولید به بهره برداری خواهد رسید.

 به گزارش ایرنا، «خیراله خادمی» روز دوشنبه در نشست خبری به مناسبت افتتاح آزادراه شرق اصفهان و راه آهن خواف هرات که در محل شرکت ساخت و توسعه حمل و نقل زیربناهای کشور برگزار شد، گفت: ابر پروژه آزادراه شرق اصفهان به طول ٦٣ کیلومتر به احتمال زیاد روز پنج شنبه همین هفته با حضور رییس جمهوری افتتاح خواهد شد.

معاون وزیر راه و شهرسازی گفت: ارزش روز این پروژه ٢ هزار میلیارد تومان است و سرمایه گذار از سال ٩٥ تاکنون هزار میلیارد تومان برای ساخت این آزادراه هزینه کرده است.

خادمی توضیح داد که سال ۹۵ این پروژه با حدود ٣٠ درصد پیشرفت فیزیکی به سرمایه گذار جدید داده شد و نهایتا با تکمیل آن بعد از ١٠ سال وقفه این ابر پروژه آزادراهی افتتاح می‌شود.

مدیرعامل شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل خبر داد: اکنون ٣ هزار و ٤٠٠ کیلومتر مسیر ریلی جدید درحال ساخت است که ٨ پروژه آن به عنوان پروژه‌های جهش تولید تا سال ١٤٠٠ افتتاح خواهد شد و اکنون در حال تکمیل آن هستیم.

وی گفت: هزار و ٣٤٥ کیلومتر آزادراه نیز اکنون درحال ساخت داریم که در غالب ٢١ پروژه آزادراهی با اولویت ٩ پروژه جهش تولید به طول ٦٥١ کیلومتر در حال ساخت است.

به گفته خادمی دولت تدبیر و امید اکنون در بخش بزرگراهی نیز٧ هزار و ٧٠٠ کیلومتر راه درحال ساخت دارد که ٧٦١ کیلومتر آن به عنوان پروژه‌های جهش تولید تا پایان سال ١٤٠٠ احتمال بهره برداری دارد.

خادمی افزود: مجموع سرمایه گذاری روی پروژه‌های درحال اجرا ٢٥ هزار میلیارد تومان است که مربوط به تکمیل پروژه‌های ریلی، آزادراهی و بزرگراهی جهش تولید است.

معاون وزیر راه و شهرسازی ادامه داد: رقم ٢٤ هزار میلیارد تومان با یوروی ١٢ هزار تومانی برآورد شده است و تا پایان تکمیل پروژه‌های جهش تولید این رقم به ٣٥ هزار میلیارد تومان می‌رسد و نزدیک ٣ هزار و ٥٠٠ کیلومتر به طول آزادراه‌ها مسیر ریلی و بزرگراه‌های کشور با تکمیل آن اضافه می‌شود.

پروژهای آزادراهی و ریلی جهش تولید

خادمی ادامه داد: کنارگذر شرقی اصفهان، کنارگذرجنوبی تهران، آزادراه خرم- بروجرد،منجیل- رودبار، آزادراه ایزدخواست- شیراز،تبریز- صوفیان، مراغه- هشتروز و منطقه ٢ آزادراه تهران و شمال و هم چنین قطعه ٢ آزادراه گرمسار- سمنان از جمله پروژه های جهش تولید در بخش راه است که طی امسال و سال آینده با همت دولت تدبیر و امید افتتاح خواهد شد.

وی طول مسیرهای آزادراهی که به عنوان پروژه های جهش تولید درحال ساخت است را ۶۵۱ کیلومتر اعلام کرد.

معاون وزیر راه و شهرسازی افزود: در بخش ریلی نیز ٨ پروژه جهش تولید وجود دارد که مساوی با ساخت٣ هزارو٤٠٠ کیلومتر مسیر ریلی است که همه این پروژه ها تاثیر خاصی در شبکه حمل و نقل کشور دارد.

خادمی گفت: راه آهن خواف- هرات، راه آهن یزد- اقلید، بستان آبان به تبریز، زاهدان- چابهار- رشت- کاسپین، همدان- سنندج و راه آهن مبارکه به شهر از جمله پروژهای ریلی جهش تولید است که بخشی از آن امسال و بخش دیگری تا سال آینده افتتاح خواهد شد.

وی از سازمان برنامه و بودجه قدرانی کرد و گفت: این سازمان امسال دوبرابر سال گذشته برای تکمیل شبکه آزادراهی و ریلی بودجه اختصاص داد و از رقم ١٥ هزار میلیاردتومانی که امسال ابلاغ شد تا کنون بیش از ١٢ هزار میلیارد تومان آن پرداخت شده است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 9 =

سرخط اخبار اقتصاد