۲۸ آبان ۱۳۹۹،‏ ۱۴:۱۸
کد خبرنگار: 2955
کد خبر: 84112116
۰ نفر

برچسب‌ها

مقاومت بازار یزد در برابر کاهش قیمت‌ها در روزهای کرونایی

یزد- ایرنا- تجربه نشان داده وضعیت بازار یزد همیشه با افزایش قیمت طلا و ارز، نابسامان و اجناس به طور لحظه‌ای گران می شود و گاهی برخی سود جویان نیز به این تورم دامن می زنند و آن را تشدید می کنند.

در روزهایی که مردم با بیماری کرونا دست به گریبانند و قیمت طلا و ارز فروکش کرده و راکد است؛ بازار در مقابل کاهش قیمت ها مقاومت کرده و برخی اصناف حاضر نیستند اجناس و کالاهای خود را ارزان تر بفروشند.

این درحالیست که اصناف اذعان می دارند: افزایش قیمت ها لحظه ای است؛ اما کاهش قیمت زمان بر است؛ چون فروشندگان اجناسی را گه گران خریده اند ارزان نمی فروشند و آنها از این موضوع غافلند زمانی که اجناس ارزان خریده اند و بدنبال آن یک شبه با افزایش قیمت دلار و ارز، قیمت ها بی حد و حساب بالا رفت و سود کلانی را به جیب زده اند.

بررسی میدانی از برخی اصناف شهر یزد ، نشان می دهد که برخی اصناف در حوزه مصالح مورد نیاز ساخت مسکن و ساختمان سازی به امید آنکه در آینده گران تر  شود و بتوانند سود بالایی کسب کنند اجناس را در مغازه ها و انبارهای خود دپو کرده و هم اینک حاضر نیستند قیمت ها را بشکنند.

این درحالیست که مردم نیز در انجام امور روزمره  و خرید های غیر ضرور خود، دست نگه داشته و منتظر کاهش قیمت ها هستند؛ بطوریکه بازار یزد هم اینک راکد است و خرید و فروش ها به حداقل رسیده و به موارد ضروری ختم می شود.

همچنین در روز هایی که مردم به دلیل افزایش صعودی بیماری کرونا شادی گذشته را ندارند و بدنبال پیشگیری و فرار از این بیماری هستند بازار مواد غذایی و میوه و تربار علی رغم بالا بودن قیمت رونق بالایی دارد و قیمت ها سرسام اور است.

آنهایی که از درآمد پایین برخوردارند یا باید نظاره گر میوه ها و خرید های آنچنانی پولدارها باشند و در آخر با دستی خالی به خانه بروند و یا مجبور شوند میوه های درجه دو و سه و با کیفیت پایین خرید کنند؛ اما افرادی که وضعیت مالی بهتری دارند درجه یک ها را از بین میوه ها جدا می کنند و با خرسندی میوه فروشی را ترک می کنند.

میوه فروشان در پاسخ به اعتراضات مردمی که چرا قیمت برخی اقلام مانند هویج، نارنگی و پرتقال این قدر گران است می گویند: این اقلام به دلیل اینکه برای بهبود بیماران کرونایی سفارش می شود بازار فروش خوبی دارد و گرانتر است.

نابسامانی بازار به همین جا ختم نمی شود و برخی  اجناس با کیفیت مشابه در مغازه های مختلف به نرخ های متفاوت فروخته می شود و گاهی مردم برای خرید اجناس باید به فروشگاههای مختلف مراجعه کنند تا بتوانند جنسی را که قیمت آن واقعی تر به نظر می رسد خریداری کنند.

جدای از اینکه مردم یزد همیشه مواد غذایی و میوه را نقدی خرید می کنند؛ فروش اغلب کالاهای غیرضرور به خصوص لوازم خانگی، مصالح ساختمانی و غیره در گذشته غیر نقدی و با چک بود؛ اما این روزها  فروشندگان در ازای  پول نقد و یا کشیدن " کارت بانکی " آنها را می فروشند.

یک فروشنده کاشی و سرامیک در یزد می گوید در ازای فروش کالا میان پول نقد، چک و کالا باید کالا را انتخاب کرد و کالا بهترین جایگزین برای فروش اجناس است.

او  بدون ذکر نام در توضیح  دیدگاه خود افزود:  اخیرا مقداری کاشی و سرامیک در حدود دو کامیون به صورت نقدی فروخته ام، بلافاصله خواستم پول آن را به یورو تبدیل کنم به هر دری زدم نتوانستم و بعد از چند روز که موفق شدم در آن معامله حدود ۴۰ میلیون تومان ضرور کردم. او نگفت که ۴۰ میلیون کمتر سود کردم.

اینکه متولیان امور ادعا دارند بر بازار نظارت دارند و آن را کنترل می کنند باید گفت نظارت ها در حدی نیست که بازار سرو سامان و جلوی هرج و مرج را بگیرد تا متخلفان جرات سودجویی و احجاف بر مردم را نداشته باشند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 3 =