آسیای شرقی؛ فرصتی برای بهبود اقتصاد آشفته جهان در بحبوحه کرونا

تهران- ایرنا- خبرگزاری شینهوا در گزارشی با اشاره به امضای پیمان مشارکت اقتصادی جامع منطقه ای موسوم به «RCEP» نوشت که " آسیای شرقی به لنگر ثبات اقتصاد آشفته جهان تبدیل خواهد شد".

به گزارش ایرنا، شینهوا روز دوشنبه با اعلام این مطلب افزود: انتظار می رود آسیای شرقی که بر اساس پیش بینی ها اولین منطقه جهان است که شاهد احیای اقتصاد بعد از وقوع پاندمی و همه گیری کرونا است و کانون شبکه های متراکم مربوط به زنجیره های تامین و توزیع کالا در جهان محسوب می‌شود، اطمینان مورد نیاز بیشتری را برای جهانیان به ارمغان بیاورد.

همزمان با آغاز برگزاری مجموعه‌ای از نشست های مجازی اخیر بین سران انجمن ملل آسیای جنوب شرقی موسوم به «آ سه آن» با چین، ژاپن و کره جنوبی؛ انتظار می‌رود همکاری های این کشورها در زمینه های مختلف شاهد پیشرفت های بیشتری باشد.

با گذشت ۸ سال و برگزاری ۲۸ دور مذاکرات رسمی، مراسم امضای پیمان مشارکت اقتصادی جامع منطقه‌ای موسوم به «RCEP» روز گذشته /یکشنبه/ در یک نشست ویدئویی با موفقیت برگزار شد. این نشست ویدئویی و امضای این توافق با حضور رهبران ۱۰ کشور آ سه آن (اتحادیه کشورهای آسیای جنوب شرقی)، چین، کره جنوبی، ژاپن، استرالیا و نیوزیلند اجرایی شد.

مدیریت شرایط همه گیری کرونا تا حد زیادی در آسیای شرقی به ثبات رسیده و در مسیر بهتری قرار گرفته است؛ همکاری های نزدیک با آسیای شرقی در حوزه هایی مانند بهداشت همگانی، تجارت و اقتصاد دیجیتال می‌تواند تاثیرات ناشی از بیماری کووید-۱۹ را جبران کند و جان تازه ای به اقتصاد ببخشد.

از زمان شیوع همه گیری ویروس کرونا تاکنون، چین و سایر کشورهای منطقه ارتباط نزدیک و سطح بالا با یکدیگر را حفظ کرده اند؛ برگزاری نشست های مجازی بین سران این کشورها با تامین تعهد آنها در زمینه تلاش های بیشتر در مسیر هماهنگی واکنش ها علیه همه گیری کرونا همراه بوده است.

روابط تجاری چین با «آ سه آن» از نظر اقتصادی در طول سه ماهه اول سال جاری میلادی به رقمی معادل ۴۸۱.۸ میلیارد دلار رسیده و همزمان آ سه آن به عنوان انجمن ۱۰ عضوی ملل آسیای جنوب شرقی با ارتقاء پروتکل های مربوط به منطقه تجارت آزاد و همکاری در زنجیره تامین، به بزرگ ترین شریک تجاری چین تبدیل شده است.

یکپارچگی اقتصادی بیشتر به نفع تمام ذینفعان است و قوت قلبی برای اقتصاد پژمرده جهان محسوب می‌شود؛ تمامی این اقدامات باعث ثبات در تولیدات و زنجیره های تامین منطقه‌ای می‌شود و الگوهای جدید رشد و الگوهای تجاری را به وجود می آورد. بنابراین، نیروی محرکه قوی‌تری را به روند رشد اقتصادی منطقه و نهایتا کل جهان تزریق خواهد کرد.

موضع چین در زمینه همکاری‌های منطقه‌ای همواره صریح و استوار بوده است؛ چین از تلاش‌های انجمن «آ سه آن» در مسیر تقویت نقش محوری آن در زمینه همکاری‌های منطقه‌ای و همچنین نقش بیشتر این انجمن در زمینه ساخت یک ساختار آزاد و فراگیر منطقه ای حمایت می‌کند.

چین و کشورهای منطقه می‌توانند در کنار یکدیگر آینده‌ای به مراتب روشن تر برای همکاری هایشان رقم بزنند و کمک و مشارکت بیشتری در مسیر احیا و برون رفت جهان از تاثیرات ناشی از پاندمی کرونا ایفا کنند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 3 =