یک سوم مبتلایان به کرونا همزمان مشکلات تنفسی و گوارشی دارند

تهران- ایرنا- مطالعات بالینی در مراکز درمانی از زمان شیوع بیماری کرونا نشان داده است که یک سوم مبتلایان به بیماری کرونا به طور همزمان دچار مشکلات تنفسی و گوارشی می‌شوند.

صابر حق پرست متخصص بیماری های عفونی روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: ویروس کرونا با تحت تاثیر قرار دادن هر کدام از اندام‌ها و بافت‌های بدن می‌تواند باعث ایجاد عوارض و علائم در بیماران شود، بی اشتهایی و اسهال مشکل گوارشی بسیار شایعی است که در بیماران کرونایی دیده می‌شود.

وی اظهار داشت: همزمانی ابتلا به اسهال و دردهای شکمی در بیماران مبتلا به کرونا که علائم گوارشی داشته اند، احتمال بستری شدن آنها در بخش مراقبت‌های ویژه را بیشتر می کند.

حق پرست ادامه داد: یکی از نشانه‌های بیماری کرونا، بی حالی و ضعف است که حدود ۳۰ درصد از افرادی که با علائم کرونا به بیمارستان‌ها مراجعه می‌کنند، دارای اختلالات گوارشی هم هستند که در هر یک به شکل مختلفی بروز می‌کند.

وی تاکید کرد: برخی از افراد دچار بی اشتهایی، بعضی دیگر اسهال و عده ای دچار حالت تهوع می‌شوند که منجر به ضعیف شدن بدن و از دست رفتن مقاومت آن برای مقابله با ویروس می‌شود.

حق پرست تاکید کرد: مردم متوجه باشند اگر حجم دفع بسیار بیشتر از حد طبیعی و رقیق‌تر از گذشته است، احتمال دارد این امر علامت پنهان ابتلا به کرونا در فرد باشد.

متخصص بیماری های عفونی اظهار داشت: جدا از انتشار ویروس از طریق سرفه و راه های هوایی، آلودگی محیطی عامل مهمی در انتقال این بیماری است، ویروس می تواند با سرعت و قدرت زیادی منتقل شود و از طریق دست، غذا، آب و محیط اطراف را آلوده کند و در صورت وارد شدن ذرات آلوده به دهان، بینی یا چشم های فرد باعث ایجاد عفونت می شود.

حق پرست ادامه داد: افراد باید به تمیز کردن محیط حمام توجه ویژه ای داشته باشند و در صورت امکان برای بیماران مبتلا به کرونا حمام و دستشویی جداگانه در نظر گرفته شود.

وی، شستشوی مکرر دست ها، ضد عفونی کردن اشیا و سطوح، حفظ بهداشت شخصی، جلوگیری از مصرف مواد غذایی خام، جوشاندن آب قبل از نوشیدن را ضروری دانست و گفت: نهفته بودن کرونا باعث شده به راحتی به دیگران منتقل شده و آن ها را آلوده کند، به همین دلیل از تعاملات نزدیک خودداری کنید. اگر نشانه های وجود ویروس را مشاهده کنید، استراحت کرده و هنگام سرفه و عطسه کردن، دهان و بینی تان را با دستمال یا شال گردن بپوشید زیرا در غیر این صورت، زمینه انتقال ویروس را فراهم کرده اید.

این متخصص بیماری های عفونی گفت: دستمال های استفاده شده را دوباره مصرف نکنید و خانه را مرتب ضد عفونی کنید.

به گزارش ایرنا تاکنون ۷۶۲هزار و ۶۸ نفر در ایران به کرونا  مبتلا شده‌اند که از این تعداد، ۵۵۸ هزار و ۸۱۸ نفر بهبود یافته و ۴۱ هزار و ۴۹۳ نفر جان خود را از دست داده‌اند.

 در دنیا نیز ۵۴ میلیون و ۸۶۳ هزار و ۵۹۳ نفر به کرونا مبتلا و یک میلیون و ۳۲۵ هزار و ۹۲ نفر فوت کرده اند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 13 =

سرخط اخبار دانشگاه و آموزش