موبایل خطر تصادف را ۴ تا ۲۳ برابر افزایش می دهد

تهران - ایرنا - رئیس اداره پیشگیری از سوانح و حوادث وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: استفاده از تلفن همراه خطر تصادف را چهار برابر افزایش می‌دهد. اگر همزمان با رانندگی متن تایپ کنیم این خطر ۲۳ برابر می‌شود و هنگام صحبت با تلفن ۵۰ درصد توان واکنش سریع به خطر کاهش می‌یابد.

به گزارش خبرنگار ایرنا، علیرضا مغیثی روز دوشنبه در نشست خبری آنلاین از وزارت بهداشت افزود: حوادث رانندگی سومین عامل مرگ در کشور و اولین آمار مرگ در کودکان و جوانان است و سالانه با مرگ حدود ۱۷ هزار نفر حدود ۶ میلیارد دلار به کشور خسارت می زند.

وی گفت: حوادث ترافیکی هشتیمن علت مرگ در دنیا و بعد از حوادث قلبی و سرطان سومین عامل مرگ در ایران است، ۱۶ سال پیش و از سال ۲۰۱۱ بر اساس اعلام سازمان بهداشت جهانی قرار بود میزان حوادث ترافیکی طی یک دهه ۵۰ درصد کم شود که در دنیا به این هدف نرسیدیم بنابراین برنامه کاهش ۵۰ درصدی مرگ های ناشی از حوادث ترافیکی در همه دنیا یک دهه دیگر هم تمدید شد و باید تا سال ۲۰۳۰ میزان مرگ این حوادث به ۵۰درصد میزان سال ۲۰۱۱ برسد.

تصادفات هر سال ۶ میلیارد دلار به کشور خسارت می زند

وی در پاسخ به پرسش ایرنا درباره میزان مرگ ناشی از حوادث ترافیکی گفت: حوادث ترافیکی در ایران سومین عامل مرگ است، سالانه حدود ۴ درصد درآمد ناخالص ملی کشور و معادل ۶ میلیارد دلار به کشور خسارت وارد می کند، سال گذشته بر اساس اعلام سازمان پزشکی قانونی ۱۶ هزار و ۹۴۶ مرگ ناشی از حوادث ترافیکی داشتیم و در ۶ ماهه امسال هم ۷۸۹۱ مرگ ناشی از این حوادث در کشور ثبت شده است که نسبت به سال ۹۸ حدود ۱۶ درصد کاهش داشته و علت آن کاهش تردد بعد از اپیدمی کروناست.

مغیثی گفت: شعار سازمان بهداشت جهانی برای کاهش حوادث رانندگی راه ایمن است، البته بر اساس آمار موجود حدود ۲۰ درصد حوادث ترافیکی به علت راههای ناایمن است. عامل اصلی این حوادث سرعت بالاست به طوری که هر یک درصد کاهش سرعت ۴ درصد خطر تصادف را بیشتر می کند و هر یک کیلومتر سرعت که از ۶۵ کیلومتر در ساعت، سرعت خودرو افزایش پیدا کند، خطر تصادف یا یک عابر پیاده ۴ برابر می شود.

رئیس اداره پیشگیری از حوادث افزود: در گروه سنی کودکان و جوانان تا ۲۹ سال، حوادث ترافیکی مهمترین علت مرگ است. طبق آمار اگر کودکان در صندلی مخصوص باشند ۶۰ درصد احتمال مرگ در تصادفات شدید کم می شود. برای کمربند ایمنی قانون داریم، یکی از اثرات مثبت دهه ایمنی راهها که دهه اول است تاثیر کمربند ایمنی بر کاهش تصادفات است.

مرگ نان آوران در تصادفات رانندگی

وی گفت: بیشترین قربانیان حوادث ترافیکی در ایران افراد کم درآمد و ضعیف جامعه هستند، بسیاری از آنان مردان نان آور خانواده و تنها نان آور خانواده هستند و مرگ یا حتی مصدومیت آنها سرنوشت تک تک اعضای یک خانواده را تخت تاثیر شدید قرار می دهد.

وی افزود: ۵۵ درصد قربانیان حوادث ترافیکی عابران پیاده یا راکبان دوچرخه یا موتورسیکلت هستند، همچنین با با وجودی که حدود ۲۰ تا ۲۵ درصد جمعیت کشور ساکن روستاها هستند اما حدود ۴۰ درصد مرگ حوادث رانندگی در جاده های روستایی رخ می دهد.

مغیثی گفت: با توجه به تغییر سن جامعه و افزایش آمار قربانیان حوادث رانندگی از بین عابران پیاده، سن قربانیان این حوادث نیز در کشور در حال افزایش است. در هر صورت با وجود کاهش نسبی  آمار قربانیان حوادث رانندگی نتوانستیم در یک دهه گذشته به اهداف تعیین شده سازمان بهداشت جهانی در کاهش ۵۰ درصد قربانیان برسیم و باید یک دهه دیگر برنامه کاهش حوادث ترافیکی را در کشور ادامه دهیم.

وی افزود: بیماری های غیر واگیر ۸۱ درصد مرگ کشور را رقم می زنند و عمده مرگ های کشور ناشی از چهار بیماری غیر واگیر است. حوادث ترافیکی سومین علت این مرگهاست و اگر راه ایمن باشد، خودروها ایمن باشد و رانندگی با سرعت کمتری رانندگی کنند حتی اگر جاده نا ایمن باشد میزان این حوادث کم می شود بنابراین کاهش سرعت تحرک خودروها می تواند یکی از عوامل مهم کاهش حوادث رانندگی باشد.

رئیس اداره پیشگیری از حوادث وزارت بهداشت افزود: آماری از میزان نقاط حادثه خیز و جاده های ناایمن و همین خودروهای نا ایمن نداریم و مسئولان مربوطه باید در این زمینه پاسخ دهند.

وی گفت: از زمان شیوع بیماری کووید۱۹ میزان حوادث ترافیکی ۱۶ درصد و میزان مرگ های آن چهار درصد کم شده و میزان مصدومیت ها هم ۲۵ درصد کاهش داشته است اما علت این امر کاهش تردد خودروهاست و بعد از کرونا دوباره با افزایش ترددها به وضعیت قبل بر می گردیم.

رئیس اداره پیشگیری از حوادث وزارت بهداشت افزود: طبق آمار اگر کودکان در صندلی مخصوص باشند ۶۰ درصد احتمال مرگ آنها در تصادفات شدید کم می شود. برای کمربند ایمنی قانون داریم و یکی از اثرات مثبت دهه ایمنی راهها که دهه اول این برنامه است تاثیر کمربند ایمنی بر کاهش این حوادث است.

مغیثی افزود: یکی از دستاوردهای کشور در کاهش حوادث ترافیکی، بهبود امدادرسانی اورژانس بعد از حوادث است که سازمان اورژانس کشور می تواند در این زمینه اطلاع رسانی کند اما در هر صورت کاهش سرعت خودروها مهمترین  اقدام برای کاهش حوادث ترافیکی و مرگ های ناشی از آن است که باید در یک دهه آینده مد نظر باشد.

وی گفت: البته در هر حادثه تصادف یه عامل موثر داریم که شامل راننده، خودرو و جاده است، در مورد جاده هدفی که تعیین شده این است که باید تا سال ۲۰۳۰ همه راههای تازه تاسیس ایمن باشند و ۷۵ درصد تردد خودروها نیز باید در جاده های ایمن و استاندارد انجام شود.

مغیثی درباره غرق شدگی نیز گفت: آمار موارد غرق شدگی را سازمان پزشکی قانونی اعلام می کند اما برنامه کاهش غرق شدگی در کشور از سه استان شمالی به استانهای فارس و مازندران نیز گسترش پیدا کرده است.

وی درباره حوادث سوختگی نیز گفت: ۴۴ درصد مصدومان حوادث کشور در حوادث سوختگی هستند که بیشتر در خانه ها رخ می دهد، سوختگی از جراحات تاثیرگذار در  حوزه اجتماعی، سلامت و برای خود شخص است که کاهش آن حمایت های بیشتری نیاز دارد در این زمینه اقداماتی شروع شده، سازمانهای مردمی هم همکاری می کنند اما این اقدامات باید تقویت شود.

مغیثی درباره آمار مصدومیت و تلفات حوادث مین نیز گفت: آمار حوادث مین را در اختیار نداریم و وزارت بهداشت این آمار را جمع آوری نمی کند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 11 =

سرخط اخبار جامعه