حزب عمران‌خان پیشتاز انتخابات پارلمانی در سردترین نقطه پاکستان

اسلام‌آباد - ایرنا - نتایج انتخابات پارلمان محلی در ایالت 'گلگیت بلتستان'، سردترین منطقه واقع در شمال پاکستان که اکثریت جمعیت آن را شیعیان تشکیل می‌دهند، حاکی از پیشتازی حزب 'نهضت عدالت' به عنوان حزب حاکم این کشور است.

به‌ گزارش ایرنا، رسانه‌های پاکستانی روز دوشنبه و یک روز پس از برگزاری سومین دور انتخابات محلی در سردترین منطقه این‌ کشور، از پیشتازی حزب نهضت عدالت به ریاست «عمران‌خان» نخست وزیر پاکستان خبر دادند.

این سومین انتخابات محلی در منطقه گلگیت-بلتستان از سال ۲۰۰۹ پس از مقرر شدن آن به عنوان پنجمین ایالت پاکستان در زمان دولت وقت حزب مردم است.

روز گذشته (یکشنبه) انتخابات محلی برای تعیین سرنوشت ۲۳ کرسی پارلمان ایالتی در ۱۰ منطقه برگزار شد و بیش از ۷۵۰ هزار نفر در  ۱۱۶۱ جایگاه اخذ رای حضور یافتند. 

شبکه‌های خبری پاکستان گزارش دادند: به رغم سرمای شدید، بارش برف در برخی مناطق و چالش ویروس کرونا؛ حضور مردم پای صندوق‌های رای در مقایسه با ۵ سال گذشته چشمگیر بوده است.

از شمارش آرای صندوق‌های رای در حوزه‌های انتخابیه منطقه گلگیت بلتستان، حزب نهضت عدالت نواز با کسب ۱۰ کرسی از مجموع ۲۳ کرسی، تا این زمان توانسته بیشترین کرسی را به خود اختصاص دهد.

این نتایج اگر چه نتایج رسمی و قطعی نیست، اما پیروزی حزب عمران‌خان در این انتخابات قطعی شده است.

اعطای امتیاز کامل ایالتی به منطقه گلگیت-بلتستان یکی از وعده‌های عمران‌خان نخست وزیر پاکستان به ساکنان این منطقه است که مطابق آن ایالت گلگیت-بلتستان علاوه بر پارلمان محلی، در مجلس ملی و سنای پاکستان نیز از چند کرسی برخوردار خواهد شد.

ناظران سیاسی در پاکستان گفتند: پیشتازی حزب عمران‌خان در منطقه راهبردی گلگیت-بلتستان که هم مرز با هند و چین است، موقعیت دولت حزب نهضت عدالت (به عنوان حزب حاکم) را در برابر مخالفان مستحکم کرد.

برخی احزاب مخالف پاکستان از جمله مسلم لیگ نواز و حزب مردم که طی ماه‌های اخیر در کنار برخی گروه‌های سیاسی مخالف جبهه مشترکی موسوم به "جنبش دموکراتیک پاکستان" را تشکیل داده‌اند، مدعی تخلف و یا تقلب در انتخابات روز گذشته هستند، اما رئیس کمیسیون ایالتی انتخابات پاکستان برگزاری شفاف و آزاد انتخابات محلی را تایید کرد.

پس از حزب حاکم پاکستان، نامزدهای مستقل نیز توانسته اند ۷ کرسی را در اختیار بگیرند. حزب مجلس وحدت مسلمین، بزرگترین حزب متعلق به شیعیان پاکستان نیز توانست یک کرسی را به خود اختصاص دهد.

تا این مرحله از شمارش آرا، تکلیف ۱۷ کرسی از مجموع ۲۳ کرسی این پارلمان محلی مشخص شده و ادامه شمارش آرا، تکلیف حوزه‌های باقیمانده را نیز روشن می‌کند.

شهر 'اسکردو' مرکز شیعیان و دومین شهر مهم ایالت گلگیت-بلتستان به شمار می‌رود.

سایر شهرها و روستاهای این ایالت در دل کوه‌های سر به فلک کشیده به ویژه همجوار بودن با 'کی-۲' دومین قله بلند جهان، قرار دارد و همه ساله میزبان صدها هزار توریست داخلی و خارجی است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha