۱۵۶ هزار هکتار از اراضی ملی گلستان حدنگاری شد

گرگان - ایرنا - رییس اداره ممیزی و حدنگاری اراضی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری گلستان گفت که از ابتدای امسال تاکنون ۱۵۶ هزار و ۳۴۶ هکتار از اراضی ملی استان حدنگاری و برای آن ها سند تک برگ صادر شد.

علی ساورعلیا امروز سه شنبه به خبرنگار خبرگزاری جمهوری اسلامی اظهار داشت: همچنین تا پایان سال ۳۰۴ هزار هکتار دیگر از اراضی ملی استان گلستان زیرپوشش طرح حدنگاری قرار می گیرد.

وی بیان کرد: گلستان در اجرای طرح حدنگاری اراضی ملی رتبه چهارم کشور را بعد از استان های اصفهان، یزد و آذربایجان غربی در اختیار دارد.

به گفته وی اجرای طرح حد نگاری اراضی ملی طبق تفاهم سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری و سازمان ثبت اسناد املاک کشور امسال به پایان خواهد رسید.

مطابق گزارش اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری گلستان از ابتدای سال ۹۴ تاکنون ۶۳۶ هزار و ۵۶۰ هکتار از سطح یک میلیون و ۲۷۰ هزار هکتار اراضی ملی این استان زیر پوشش طرح ملی حد نگاری قرار گرفت و برای آن ها سند تک برگی صادر شد.

کاداستر (حدنگاری) منابع طبیعی شامل نقشه های رقومی دارای مختصات با دقت هندسی استاندارد است که بر اساس شیوه نامه کاداستر سازمان جنگل‌ها مراتع و آبخیزداری کشور از محدوده منابع ملی و اراضی مستثنیات تهیه شده و در سامانه شمیم ( شبکه ملی یکپارچه ملک) سازمان ثبت اسناد و املاک کشور ثبت می شود.

اجرای حدنگاری جزو طرح های ملی و از برنامه های اصلی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری به شمار می رود که تثبیت مالکیت دولت بر عرصه‌های ملی، جلوگیری از تخریب و تصرف اراضی ملی و دولتی از محل اعتبارات ملی، طرح ممیزی اراضی و تفکیک مستثنیات از جمله اهداف اصلی اجرای آن است.

مسوولان دستگاه های مرتبط در گلستان معتقدند اجرای کامل طرح حدنگاری (کاداستر) از مشکلاتی مانند ساخت و ساز غیرمجاز جلوگیری می کند.

زمین‌های زیرپوشش اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری گلستان افزون بر یک میلیون و ۳۹۷ هزار و ۲۴۴ هکتار است که ۴۵۲ هزار و ۱۸۵ هکتار آن جنگل، ۸۶۲ هزار و ۸۲۵ هکتار مرتع، حدود ۲۰ هزار هکتار ساحل و ۶۲ هزار و ۴۲۰ هکتار زمین‌های مستحدث و موات است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 2 =